حرکت فواره‌ای بورس + نمودار
حرکت فواره‌ای بورس + نمودار

امروز 22 تیر 1400 شاخص کل دو نیمه متفاوت داشت،‌ ابتدا رشد کرد و سپس نزول کرد.

امروز ۲۲ تیر ۱۴۰۰ شاخص کل دو نیمه متفاوت داشت،‌ ابتدا رشد کرد و سپس نزول کرد.

اقتصاددان: در معاملات روز سه‌شنبه شاخص کل بورس ۴۱۰ واحد نزول کرد و به سطح یک میلیون و ۳۰۳ هزار واحد رسید.

حرکت فواره‌ای بورس + نمودار

افت اندک شاخص

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در یک ساعت ابتدایی با رشد ۵ هزار واحدی تا سطح یک میلیون و ۳۰۹ هزار واحد بالا رفت. اما در ادامه روند نزولی پیدا کرد و در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز دوشنبه ۴۱۰ واحد تنزل کرد و به سطح یک میلیون و ۳۰۳ هزار و ۹۲۵ واحد رسید.

شاخص هم‌وزن نیز ۳۱۶ واحد نسبت به روز دوشنبه پایین آمد و در رقم ۴۰۰ هزار و ۳۳۶ واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس ۶۶ واحد رشد کرد و به رقم ۱۸ هزار و ۹۴۸ واحد رسید.

حرکت فواره‌ای بورس + نمودار

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، ۱۹۸ نماد رشد قیمت داشتند که ۱۳۸ نماد بورسی و ۶۰ نماد فرابورسی بودند. همچنین ۲۷۰ نماد کاهش قیمت داشتند که ۱۹۱ نماد بورسی و ۷۹ نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، ۴۱ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۵۶ درصد بازار افت قیمت داشتند.

ورود پول حقیقی

در روز سه‌شنبه برای سومین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و ۱۸ میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد. در معاملات امروز بیشترین ورود پول حقیقی به سهام صباح (حق تقدم سرمایه‌گذاری صبا تامین) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن ۱۳۱ میلیارد تومان بود. پس از صباح، زفکاح (حق تقدم کشت و دامداری فکا) و ومعادن (توسعه معادن و فلزات) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار

امروز نمادهای «فملی»، «شستا» و «جم» بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل داشتند و سه نماد «کگل»، «ومعادن» و «نوری» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس ولکار صدرنشین است و ومدیر و شستا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز لطیف، فتوسا و گدنا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افزایش ارزش صف‌های فروش
در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز دوشنبه ۲۲ درصد افت کرد و در رقم ۲۵۶ میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز ۲۰ درصد افزایش یافت و ۶۸۷ میلیارد تومان شد.

شرکت محصولات کاغذی لطیف (با نماد معاملاتی لطیف) با صف‌ خرید ۸۳ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از لطیف، نمادهای آپ (آسان پرداخت پرشین) و دپارس (پارس دارو) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش نیز به دی (بانک دی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۶۶ میلیارد تومانی داشت. پس از دی، غدام (خوراک دام پارس) و بکاب (صنایع جوشکاب یزد) بیشترین صف فروش را داشتند.

رشد ارزش معاملات

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۱۶ هزار و ۴۲۳ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌دوشنبه ۵۱ درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز با رشد ۹ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم ۷ هزار و ۳۸۶ میلیارد تومان رسید که بیشترین رقم در ۹۷ روز کاری گذشته از ۲۷ بهمن سال گذشته تاکنون است.

«کاما» و «دی» رکورد داران معاملات بورس

در معاملات امروز نماد کاما (شرکت باما) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن ۲۴۰ میلیارد تومان بود.

پس از کاما، ثنوسا بیشترین ارزش معاملات را داشت و برکت رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد کنور و صباح در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز دی (بانک دی) با تعداد یک میلیارد و ۲۶۱ میلیون و ۸۸۰ هزار و ۷۵۰ سهم در صدر قرار گرفته است. وپارس در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به کرمان تعلق داشت. دو نماد وتجارت و خودرو نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

حرکت فواره‌ای بورس + نمودار

  • منبع خبر : اقتصادنیوز