جعل نام ووهان در یک پیشگویی قدیمی از شیوع کرونا
جعل نام ووهان در یک پیشگویی قدیمی از شیوع کرونا

رادیو و تلویزیون مرکزی چین طی مقاله ای ، استفاده جعلی از نام ووهان در کتاب "چشم تاریکی" و پیشگویی شیوع کرونا در آن کتاب را افشا کرد.

رادیو و تلویزیون مرکزی چین طی مقاله ای ، استفاده جعلی از نام ووهان در کتاب “چشم تاریکی” و پیشگویی شیوع کرونا در آن کتاب را افشا کرد.
متن مقاله یاد شده به همراه تصاویری از کتاب چشم تاریکی که در سایت رادیو و تلویزیون مرکزی چین منتشر شده به این شرح است:
همزمان با شیوع ویروس کرونا که جان انسانها را تهدید می کند، شایعات مرتبط با آن نیز افکار عمومی و گاه حتی جان انسانها را هدف قرار می دهد که حادثه مصرف الکل صنعتی در ایران یک نمونه از این نوع رویدادهاست.
بسیاری از مردم شایعاتی مبنی بر از بین بردن ویروس کرونا از طریق مصرف الکل را باور کردند و همین امر موجب شد تا شماری زیادی به دلیل باور این شایعه جان خود را از دست بدهند به طوری که تاکنون صدها ایرانی بر اثر مسمومیت ناشی از نوشیدن الکل تقلبی و صنعتی جان باختند.
درحالی که در بسیاری جوامع شاهد همدلی مردم برای کاهش آلام این اپیدمی هستیم، برخی افراد در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی بدون در نظر گرفتن اخلاق و وجدان و فقط برای سود خود از فرصت شیوع ویروس کرونا سوءاستفاده کرده و از خطوط اخلاقی و انسانی عبور می کنند.
به عنوان مثال در روزهای اخیر، یک ویدئوی قدیمی که در گذشته در فضای مجازی منتشر شده بود، بار دیگر در اینستگرام منتشر شده و به عنوان شایعه مورد سوء استفاده قرار گرفته است. نسخه اصلی این ویدئو توسط یک مهندس جوان هندی تولید شده و بعدا توسط یک ایرانی ماجراجو نیز یک نسخه فارسی از آن ساخته و در شبکه های اجتماعی مختلف دست به دست شد.
در این ویدئو موارد غیرواقعی مطرح شده به عنوان مثال از کتاب «چشم تاریکی» نوشته دین کوزن آمریکایی در آن نقل قولی وحشتناک شده است؛ کوزن ۳۹ سال قبل در کتاب خود پیش بینی کرده بود که ویروس کرونا شیوع می‌یابد.
در این ویدیوی ساختگی به طرز شگفت انگیز و غیرقابل تصوری ادعا شده: “از آنجا که اقتصاد چین دچار رکود و ارزش یوان بیش از حد پایین بوده، چین برای رهایی از بحران اقتصادی اقدام به ساخت و شیوع ویروس کرونا کرده و حتی قصد نابود کردن افراد سالمند و ناتوان خود با استفاده از این ویروس را داشته است”.
اینها مواردی است که در ویدئوی مذکور به غلط به آن پرداخته شده و بسیاری افراد آن را دیدند و بسیاری نیز برای دوستان خود فرستادند. اما هر کس با اندکی به کارگیری عقل و منطق می تواند متوجه شود که موارد فوق واقعا مسخره است به گونه ای که نباید مخاطبان به آن اعتماد کنند.
فاجعه مصرف الکل صنعتی و تقلبی در ایران با استناد به این شایعه که الکل می تواند با ویروس کرونا مقابله کند، اهمیت پیشگیری از شایعات و شفاف سازی درباره آن را نشان داد.
نکته مهم درباره پیش بینی شیوع ویروس کرونا در ۳۹ سال قبل توسط نویسنده آمریکایی این است که در کتاب «چشم تاریکی» که در سال ۱۹۸۱ به چاپ رسید نام ویروس، «Gorki-400» است اما با کمی دقت می توان متوجه شد که دو نسخه از این کتاب وجود دارد. اما چگونه؟ نام ویروس در کتابی که در سال ۱۹۸۱ منتشر شد « Gorki-400» است اما این کتاب در سال ۱۹۹۷ هم دوباره منتشر شد و در کمال تعجب نام ویروس به « ووهان-۴۰۰» تغییر پیدا کرد.
چرا نویسنده یا ناشر کتاب تصمیم گرفت «Gorki » را به «ووهان» تغییر دهد؟
روال کلاسیک فیلم های هالیوودی همیشه این بوده که همه کشورها ناتوان از نجات بشریت هستند و تنها ایالات متحده است که توانسته برای بشریت کاری انجام دهد و به این صورت دیگر کشورها تحقیر شده اند.
زمان عوض شده است و اتحاد جماهیر شوروی که مجموعه ای از کشورهای مختلف بود از هم پاشید و دیگر تحقیر و سیاه نمایی شوروی سابق اهمیتی ندارد بنابر این نویسنده کتاب «چشم تاریکی» تصمیم گرفته نام «Gorki » را که یک اسم روسی است به نام ووهان تغییر دهد. ووهان شاهراه حمل و نقل بین ۹ استان چین است و از نظر جغرافیایی اهمیت خاصی دارد و این قابلیت را دارد که بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.
چین ۱۰ سال است که به دومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شده و این موضوع باعث شده این کشور پهناور آسیایی هدف سیاه نمایی برخی قدرت ها و افراد قرار بگیرد.
البته این موضوع عجیب نیست زیرا بسیاری از مردم جهان متوجه جایگاه چین شده اند. واکنشها نسبت به توسعه اقتصادی چین یکسان نبوده است و همیشه «تئوری فروپاشی اقتصاد چین» و یا به عبارتی «تئوری چین هراسی» به شیوه های مختلف در دستور کار قرار گرفته است.
سوالی که مطرح می شود این است که آیا ارزش یوان چین کاهش داشته است؟
در جریان مذاکرات سال ۱۹۹۳ با موضوع پیوستن چین به سازمان تجارت جهانی ارزش دلار آمریکا در برابر یوان چین یک در برابر ۸.۶ بود اما در سال ۲۰۰۰ این نرخ به ۸.۲ رسید.
ارزش دلار آمریکا برابر یوان چین طی ۶ الی ۷ سال گذشته بین ۶ الی ۷ یوان نوسان داشته است. پاسخ به این سوال که آیا در این بازه زمانی نرخ یوان چین افزایش و یا کاهش داشته است حتی برای دانش آموزان ابتدایی نیز دشوار نیست.
یک تبلیغ منفی دیگری که در این ویدئو به آن پرداخته شده این است که این ویروس کودکان زیر ۱۰ سال را آلوده نمی کند و بیشتر مرگ و میرها در بین سالخوردگان و بیماران اتفاق می افتد و دولت چین قصد دارد با ویروس کرونا قشر ضعیف و سالخورده را حذف کند.
پیشتر نیز شاهد مطرح شدن چنین ادعاهایی بوده ایم. دولت بریتانیا از این موضوع به عنوان «مصونیت دستجمعی» یاد کرد و خود این کشور نیز از این رویکرد استفاده کرد.
با نگاهی به رویکرد چین در مقابله با ویروس کرونا متوجه می شویم که دولت این کشور در ابتدای شیوع کرونا تصمیم گرفت همه نیروها را بسیج کند و به هر قیمتی که می تواند جان مردم را نجات دهد و سلامتی و تندرستی مردم را در اولویت خود قرار دهد و تمام موارد مشکوک ابتلا به ویروس را تحت مراقبت پزشکی قرار داد و با بکار گیری تمام نیروهای خود بیمارانی که ابتلای آنها به ویروس کرونا قطعی اعلام شده بود را تحت درمان قرار داد.
برای اثبات این موضوع می توان به خبری که هفته گذشته منتشر شد اشاره کرد؛ بر اساس این خبر تاکنون بیش از ۳۶۰۰ بیمار بالای ۸۰ سال در استان هوبی تحت درمان قرار گرفتند که از این تعداد سن ۷ نفر از آنها بالای ۱۰۰ سال بوده است.
علاوه بر این برخی افراد ، ویدئویی که نشان دهنده ساخت دو بیمارستان در چین طی بازه زمانی ۱۰ روز است را نیز جعلی عنوان کرده اند. این در حالی است که کسی که شایعه جعلی بودن این ویدئو را مطرح کرده است تصوری از قدرت و توانمندی چین در جهان واقعی ندارد، در حالیکه امروزه قدرت و توانایی چین در احداث تاسیسات زیربنایی زبانزد جهان شده است.
سوالی که برای ما مطرح می شود این است که چرا سطح شایعات تا این اندازه پایین است؟ آیا کارفرمایان این شایعه پراکن ها توانایی مالی کافی برای استخدام افرادی با سطح بالا را در اختیار ندارند؟ حقیقتا تشخیص واقعی نبودن این شایعات کار سختی نیست و پخش این شایعات تنها نشان دهنده عدم فهم و آگاهی عوامل منتشر کننده آنهاست.
شایسته است در مواجهه با این شایعات آنها را نادید گرفت و اجازه نداد که این شایعات، بر شناخت درست و دوستی متقابل میان مردم چین و ایران تاثیر منفی بگذارد.