جزییات ماجرای خروج محصولات فولادی از بورس کالا
جزییات ماجرای خروج محصولات فولادی از بورس کالا

ششم مردادماه سال جاری، خبری مبنی بر خروج معاملات محصولات فولادی از بورس کالا منتشر شد. همزمان با انتشار خبر خروج فولاد از بورس کالا، نماد معاملاتی بورس کالا بر روی تابلوی بورس تهران به حال توقف درآمد و این امر، احتمال صحت خبر اشاره‌شده را بیشتر کرد. بنابراین نماد معاملاتی «کالا» در ۶ مردادماه به منظور بررسی وضعیت شفافیت اطلاعاتی ناشر، حداکثر تا تاریخ ۲۰ مرداد ۹۹ تعلیق شد.

اقتصاددان: روز گذشته، رضا شهرستانی، عضو هیات مدیره انجمن فولاد، جزییات جلسه تشکیل‌شده با محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور، در خصوص مدیریت بازار فولاد و چگونگی عرضه در بورس را مطرح کرد و از تداوم عرضه فولاد در بورس کالا خبر داد. همچنین به لزوم بررسی‌های دقیق‌تر برای تعیین سقف قیمت اشاره کرد.

همچنین سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان با انتشار نامه‌ای مبنی بر دستورالعمل تنظیم بازار محصولات فولادی در روز پنج‌شنبه، نهم مرداد ماه اعلام کرد: «تمام تولیدکنندگان محصولات فولادی جهت فروش در داخل ملزم هستند همه محصولات فولادی خود را با رعایت کف عرضه ابلاغی در بورس کالا در هر مرحله به‌صورت هفتگی عرضه کنند»

در بورس کالا، نوسان قیمت‌ها آزادانه است و تایید معاملات به معنی عدم مداخله نهادهای نظارتی در قیمت کشف‌شده در معاملات است. بنابراین موضوعاتی مانند سیستم توزیع حواله‌ای و سهیمه‌ای برمبنای قیمت دستوری با انتشار این خبر، مورد توجه افراد قرار گرفت.

در رابطه با این موضوع، با مهدی مهدوی، کارشناس بازار سرمایه و بورس کالا به گفت‌وگو نشستیم.

مهدوی تصریح کرد: متاسفانه منافع برخی از افراد ایجاب می‌کند که معاملات محصولات فولادی از بورس کالا خارج شوند. در روند معاملات قبلی، معاملات ورق گرم به دلیل رقابت منطقی مورد تایید قرار گرفت. اما دیگر معاملات ورق، ابطال شد.

این کارشناس بورس کالا اظهار داشت: باتوجه به شفافیت بورس کالا، خروج معاملات محصولات فولادی، شرایط را بدتر خواهد کرد. بورس کالا باوجود نظارتی که در جریان است، وضعیت مناسبی ندارد و خروج معاملات محصولات فولادی از بورس کالا وضعیت مناسبی را ایجاد نخواهد کرد.

مهدوی اضافه کرد: در شرایط فعلی خروج محصولات فولادی، وضعیت نامناسب‌تری را ایجاد خواهد کرد. بعید میدانم در شرایط فعلی، این موضوع اجرایی شود و باید منتظر تصمیمات بعدی بود.

وی گفت: در بورس کالا، کنترل و نظارتی از سوی نهادهای مربوط مانند وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان بازرسی کل کشور و… بر معاملات صورت می‌گیرد و بهترین مکان برای بررسی معاملات، بورس کالا است. زیرا اگر خروج محصولات فولادی صورت گیرد، وضعیت بدتر شده، رانت صورت خواهد گرفت و شفافیت از بین خواهد رفت./پ

  • منبع خبر : اقتصادآنلاین