بورس صعودی شد، معاملات رونق گرفت +اینفو
بورس صعودی شد، معاملات رونق گرفت +اینفو

روز یکشنبه معاملات سهام رونق گرفت و ارزش معاملات خرد به کانال 4 هزار میلیارد تومانی بازگشت. رونق معاملات با بهبود تقاضا همگام شد تا شاخص‌های بازار سهام صعود کنند.

روز یکشنبه معاملات سهام رونق گرفت و ارزش معاملات خرد به کانال ۴ هزار میلیارد تومانی بازگشت. رونق معاملات با بهبود تقاضا همگام شد تا شاخص‌های بازار سهام صعود کنند.

اقتصاددان: در معاملات روز یکشنبه بیست و دوم خرداد، شاخص کل بورس پایتخت با صعود ۱۴ هزار و ۸۰ واحدی نسبت به روز شنبه به رقم یک میلیون و ۵۳۲ هزار و ۳۷۱ واحد رسید.

شاخص هم وزن بورس نیز با رشد هزار و۶۳۳۶ واحدی در سطح ۴۲۱ هزار و ۴۲۹ واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) یک کانال بالا آمد و با رشد ۹۲ واحدی در سطح ۲۱ هزار و ۷ واحد قرار گرفت.

نمادهای مؤثر بر شاخص‌‌ها

امروز نمادهای «شپنا»، «فولاد» و «نوری» بیشترین تأثیر را در صعود شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای «مبین»، «وپارس» و «وتجارت» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «فغدیر» و «صبا» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «ددانا»، «فرابورس» و «بساما» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شپنا صدرنشین است و شستا و سآبیک در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز ددانا، فزر و سبزوا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

گروه‌های سبز بازار

امروز قیمت سهام اغلب نمادهای خودرویی، پالایشی و معدنی افزایش یافت و گروه‌های «خودرو و ساخت قطعات»، «فراورده‌های نفتی و کک» و «استخراج کانه‌های فلزی» سبززترین گروه‌های بازار سهام بودند.

ارزش معاملات

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۱۰ هزار و ۱۸۸ میلیارد تومان افزیش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۳ هزار و ۶۷۱ میلیارد تومان بود که ۳۶ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش ۱۹ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم ۴ هزار و ۴۶۱ میلیارد تومان رسید.

عرضه و تقاضای پایانی بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل ۷۸ درصد کاهش یافت و ۷ میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته ۱۰۰ درصد رشد کرد و در رقم ۱۰۶ میلیارد تومان ایستاد.

امروز نماد فتوسا (شرکت تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان) با صف‌ خرید ۲۶ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از فتوسا، نمادهای شتران (شرکت پالایش نفت تهران) و فخوز (شرکت فولاد خوزستان) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد کایزد (شرکت فرانسوز یزد) تعلق داشت که ارزش آن ۳ میلیارد تومان بود. پس از کایزد، نمادهای قچار، قپیرا، سنیر و غپونه بیشترین صف فروش را داشتند.

 بورس صعودی شد، معاملات رونق گرفت +اینفو