بورس در انتظار جذب نقدینگی‌های تازه
بورس در انتظار جذب نقدینگی‌های تازه

یک کارشناس بازار سرمایه اعلام کرد: برای جذب دوباره نقدینگی در بورس نیاز به محرک‌های گوناگون و تازه است.

به نقل از ایبِنا، ابراهیم خلیلی گفت: بررسی رفتار بازار سرمایه نشان می‌هد در چند روز گذشته شاهد روند متعادل و گاها مثبتی در این بازار بوده‌ایم و آرامش نسبی شکل گرفته در ابعاد سیاسی خارج و داخل کشور در این زمینه به عنوان یکی از این عوامل مطرح است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: نوسان بازار ارز و افزایش نرخ دلار در چند روز گذشته نیز که پایدار نبود و فروکش کرد هم موضوع دیگری است که موجب شد تا سرمایه‌گذاران به این موضوع توجه کنند که بازار ارز از ظرفیت لازم برای سودآوری برخوردار نیست و رکودی که در این بازار حاکم بوده، کماکان ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه این اتفاق در بازار سکه و طلا نیز رخ داده و تب افزایش قیمت در این بازار فروکش کرده و دوباره بازار سکه و طلا وارد فاز رکودی خواهد شد، اضافه کرد: در صورتی که اتفاق خاصی در عرصه بین‌المللی و مناسبات داخلی کشور نیفتد، روند رکودی بازارهای مختلف از جمله مسکن، خودرو، ارز و طلا ادامه خواهد داشت و در این میان سرمایه‌ به دنبال بازاری برای کسب سود بیشتر می‌گردد که بر این اساس به دلیل عدم جذابیت نرخ سود بانکی تنها گزینه قابل تامل بازار سرمایه است.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: البته در شرایط کنونی بازار سهام نیز در حالت متعادل و به نوعی بی‌خبری است و برای جذب دوباره نقدینگی نیاز به محرک‌های گوناگون در این بازار احساس می‌شود.

وی گفت: یکی از موضوعات قابل توجه در خصوص تعیین سمت و سوی بازار سرمایه در هفته‌های پیش‌رو موضوعات مرتبط به بودجه سال ۹۹ است که رفته رفته معامله‌گران به آن واکنش نشان خواهند داد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که در حال حاضر به دلیل تحریم‌ها فروش نفت کشور کاهش یافته است، افزود: بر این اساس پیش‌بینی می‌شود یکی از موضوعات قابل توجه در زمینه تصویب بودجه سال آینده در مجلس مباحث مربوط به مالیات است که با توجه به وعده‌های متولیان بازار سرمایه، سرمایه‌گذاران در بازار سهام از این قاعده مستثنی خواهند بود که این موضوع نیز می‌تواند اثر مثبتی بر معاملات این بازار داشته باشد.

وی اذعان داشت: در شرایط کنونی که خبر خاصی در بازار سهام نیست، فعلا بار رشد شاخص بورس و کلیت بازار سهام بر صنایع و شرکت‌های کوچک است؛ ضمن اینکه در میان مدت اثر افزایش قیمت بنزین بر تولید و هزینه‌ تمام شده شرکت‌ها نیز مولفه‌ای دیگر خواهد بود که اثر خود را بر معاملات این بازار خواهد گذاشت.

  • منبع خبر : اقتصاددان