بورس درگیر ابهامات عرضه خودرو
بورس درگیر ابهامات عرضه خودرو

بورس دوباره درگیر ابهامات مربوط به صنعت خودرو شده است. شورای رقابت اعلام کرده عرضه خودرو در بورس باید متوقف شود و وزیر اقتصاد، تصمیم گیری در این خصوص را برعهده شورای عالی بورس دانسته است.

بورس دوباره درگیر ابهامات مربوط به صنعت خودرو شده است. شورای رقابت اعلام کرده عرضه خودرو در بورس باید متوقف شود و وزیر اقتصاد، تصمیم گیری در این خصوص را برعهده شورای عالی بورس دانسته است.

اقتصاددان: در شرایطی که شاخص های بورس در منطقه حساسی قرار گرفته اند، خبرهای ضد و نقیض از عرضه خودرو در بورس منجر شده تا سرمایه گذاران با احتیاط بیشتری دست به معامله بزنند.

روز گذشته در میانه زمان معاملات بورس، نامه ای از شورای رقابت منتشر شد که در آن نوشته شده بود عرضه خودرو در بورس باید متوقف شود، اما دقایقی بعد، وزیر اقتصاد اعلام کرد تصمیم گیری در این خصوص برعهده شورای عالی بورس است.

اینکه در نهایت چه تصمیمی در این خصوص گرفته شود مشخص نیست، اما آنچه مهم است اینکه چنین شرایطی در نقاط مقاومتی شاخص ها ایجاد شده و ذهن معامله گران را معطوف به احتمال سقوط کرده است.

خروج پول ادامه دار شد

بورس طی ۳ ماه گذشته رشد خوبی داشته و طبیعی است که برای ادامه رشد، باید اصلاح هم داشته باشد. اما اینکه اصلاح مد نظر از همین نقطه آغاز شود یا از مقداری بالاتر، هنوز مشخص نیست. اما ایجاد ابهامات جدید، ذهن معامله گران را درگیر کرده و طبیعی است که در چنین شرایطی، خریداران با احتیاط بیشتری دست به خرید بزنند.

البته دیروز بورس وضعیت بدی نداشت. تنها نکته منفی آن، خروج ۳۷۰ میلیارد تومان پول از بازار بود که این رقم، حدودا هم اندازه رقم خروج پول در روز یکشنبه بود. به عبارتی خروج پول از بازار شدت بیشتری پیدا نکرده، اما قطع هم نشده است. این سومین روز متوالی بود که خروج پول از بازار سهام اتفاق افتاد.

نکته مثبت معاملات دیروز، رشد ارزش معاملات خرد بود که این موضوع می تواند امیدواری هایی ایجاد کند. در روز دوشنبه ارزش معاملات خرد ۹۲۰۰ میلیارد تومان ثبت شد؛ حدودا ۱۱۰۰ میلیارد تومان بیشتر از رقمی که یکشنبه ثبت شده بود.

در انتظار خبرهای خوب از صنعت خودرو

رشد ارزش معاملات معمولا امیدوارکننده است، به خصوص اگر ادامه دار باشد. البته تحلیلگران معتقدند رشد ارزش معاملات در نقاط مقاومتی می تواند به معنای عرضه های گسترده برای خروج از بازار هم باشد که نباید این احتمال را هم نادیده گرفت.

دیروز شاخص قدرت خریداران حقیقی هم عدد ۱٫۰۴ ثبت شد که مشابه عدد روز یکشنبه است. به عبارتی همچنان قدرت خریداران بیشتر از قدرت فروشندگان حقیقی است.

با توجه به شرایط معاملات روز گذشته و با در نظر گرفتن ابهاماتی که درخصوص عرضه خودرو در بورس ایجاد شده، در ابتدای معاملات امروز می توان انتظار افت شاخص ها را داشت. اما درصورتی که خبرهای خوب درخصوص عرضه خودرو در بورس منتشر شود، بازار می تواند از منفی به سمت مثبت حرکت کند و مجددا شاهد رشد شاخص ها باشیم.