تاریخ انتشار : شنبه 25 آذر 1402 - 13:41
کد خبر : 150529

پیش‌بینی بازار سهام امروز 25 آذر+ نمودار

بورس تهران به کما می‌رود؟

بورس تهران به کما می‌رود؟

بورس تهران در روز انتهایی معاملات هفته سوم آذر ماه با افت تراز شاخص کل تا سطح ۲ میلیون و ۱۵۸ هزار واحدی مواجه شد. در آخرین روز معاملاتی هفته قبل ارزش معاملات خرد به سطح ۴ همتی رسید و با کاهش تراز شاخص کل بار دیگر شاهد خروج جریان پول حقیقی از بازار سهام

بورس تهران در روز انتهایی معاملات هفته سوم آذر ماه با افت تراز شاخص کل تا سطح ۲ میلیون و ۱۵۸ هزار واحدی مواجه شد. در آخرین روز معاملاتی هفته قبل ارزش معاملات خرد به سطح ۴ همتی رسید و با کاهش تراز شاخص کل بار دیگر شاهد خروج جریان پول حقیقی از بازار سهام هستیم.

اقتصاددان: بازار سهام در روند روز معاملاتی گذشته شاهد افت تراز کمتر شاخص کل هم‌وزن به نسبت کاهش تراز شاخص کل بود. ریزش تراز شاخص‌های اصلی بازار سهام در معاملات روز چهار‌شنبه ضعیف بود. تغییرات منفی شاخص‌های سهامی در معاملات هفته گذشته نشان می‌دهد که بازار سهام با خروج جریان پول حقیقی توان فتح سطح حمایتی ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی را ندارد و حتی احتمال از دست رفتن سطح حمایتی نیز وجود دارد. شرایط پیش‌ رو معاملات سهام با مرز حساس ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی شاخص کل مواجه است و روند آتی شاخص کل می‌تواند شرایط میان مدت بازار سهام را تغییر دهد. بورس تهران در صورت تداوم روند معاملاتی هفته قبل توان نوسانات شدید را ندارد.

روز چهارشنبه، شاخص کل و هم‌وزن فرابورس ایران عملکرد مشابه شاخص‌های اصلی بازار بورس را به ثبت رساندند اما افت تراز ضعیف‌تری داشتند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن در بازار بورس تهران بیانگر عملکرد بهتر شاخص کل هم‌وزن بود؛ در حالی که شاخص کل هم‌وزن در بازار فرابورس ایران بازدهی ضعیف‌تری داشت. روز معاملاتی اخیر شاخص‌های اصلی فرابورس ایران به جز شاخص بازار اول فرابورس تماماً قرمز پوش بودند. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص کل هم‌وزن با ۱۰ صدم درصد افت به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص بازار اول فرابورس با ۳ صدم درصد رشد تراز تعلق گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت سایر محصولات کانی غیر فلزی با ۲۸٫۵ میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت قند و شکر با ۱۱٫۸ میلیارد تومان و صنعت رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن با ۱۱٫۸ میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۴۵٫۲ میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت محصولات شیمیایی با ۴۰٫۵ میلیارد تومان و صنعت فرآورده‌های نفتی با ۳۷٫۶ میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی ۳۰ روز اخیر

بورس تهران در روز ابتدای هفته قبل شاهد خروج پول حقیقی از سهام و خروج سنگین از صندوق‌های درآمد ثابت بود. ارزش معاملات خرد نیز که در هفته دوم آذرماه تراز ۸ همتی را تجربه کرده بود در انتهای هفته به سطح ۵ همتی رسیده بود؛ در دو روز ابتدایی هفته قبل تا سطح ۶ همتی رشد کرد. در این هفته متوسط ارزش معاملات خرد روزانه با ۳۰ درصد کاهش به نسبت هفته قبل تا سطح ۵ هزار و ۲۸۷ میلیارد تومانی پایین آمد. و در روز انتهایی شاهد سطح ۴ همتی ارزش معاملات خرد بودیم.

بورس تهران به کما می‌رود؟

در هفته گذشته بار دیگر خالص جریان پول حقیقی منفی شد و شاهد خروج ۸۵۵ میلیارد تومان پول حقیقی از سهام بودیم. تراز شاخص کل بورس تهران نیز در انتهای هفته دوم آذر دو میلیون و ۱۷۱ هزار واحد بسته شد و در روز انتهایی هفته قبل تا سطح ۲ میلیون و ۱۵۸ هزار واحدی ریزش داشت و بازدهی منفی ۶ دهم درصدی را به ثبت رساند. شاخص کل هم‌وزن بورس تهران نیز که در هفته دوم آذر ماه بازدهی مشابه شاخص کل داشت؛ در هفته قبل ۶۴ صدم درصد رشد تراز یافت و این بار عملکردی متفاوت از خود به نمایش گذاشت.

ارزش صف‌های خرید سهام در هفته سوم آذر ماه در مدار ۱۶۰ تا ۲۰۰ میلیارد تومان نوسان داشت. نوسان ارزش صف‌های فروش سهام در هفته قبل بیشتر بود و از سطح ۱۰۰ میلیارد تومانی تا سطح ۲۵۰ میلیارد تومانی تغییر داشت. روز چهارشنبه ارزش صف‌های خرید سهام افزایش ۷ درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش ۵ درصد ریزش کرد. با این تفاسیر، ارزش صف‌های فروش به ۲۲۴ میلیارد تومان نزول کرد و ارزش صف‌های خرید تا ۱۹۵ میلیارد تومان افزایش یافت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از ۲۱٫۹ میلیون تومان روز سه‌‌شنبه تا ۲۴٫۹ میلیون تومان افزایش داشت. سرانه فروش هر کد حقیقی نیز افزایش یافت و از ۲۳٫۳ میلیون تومان روز سه‌شنبه به ۲۵٫۲ میلیون تومان رسید. با این اوصاف شکاف سرانه خرید و فروش همچنان به سمت فروشندگان سنگینی می‌کند.

پیش بینی بورس شنبه

بورس تهران هفته چهارم آذرماه را با سطح مقاومتی ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی شاخص کل و سطح مقاومتی ۷۶۰ هزار واحدی شاخص هم‌وزن آغاز خواهد کرد. در صورتی که روز شنبه بیست و پنجم آذر ماه، شاخص‌های سهامی رشد هفته دوم آذر ماه را تکرار کنند؛ احتمال افزایش دوباره ارزش معاملات تا سطح ۸ همتی وجود دارد و می توان به شکسته شدن سطح مقاومتی شاخص کل امید داشت و در صورتی که شاخص ها روند سومین هفته آذرماه را در پیش گیرند؛ هفته چهارم آذر ماه از باز پس‌گیری تراز ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی شاخص کل دور می‌شود و احتمال از دست رفتن سطح حمایتی ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی نیز به شدت افزایش می‌یابد. افزایش شدید ریسک سیاسی بازار سهام با تنش های این روزهای خاورمیانه، انتشار صورت های مالی شش ماهه شرکت ها، انتشار گزارش های عملکرد آبان‌ماه شرکت‌ها، نوسانات قیمت نفت و فلزات در بازارهای جهانی، کما قیمت طلا و ارز در بازار آزاد، تحرکات جریان پول حقیقی در میان صنایع و چالش‌ها بودجه سال ۱۴۰۳ نیز از سیگنال‌های ترند این روز‌های بازار سهام به شمار می‌روند.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح ۴ تا ۷ همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افت تراز ضعیف شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی منفی شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد بهتر شاخص کل هم‌وزن به نسبت شاخص کل در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی ولی اندک پیش بینی می‌شود و ورود پول حقیقی به صندوق‌های درآمد ثابت تداوم خواهد داشت. صفوف خرید سهام احتمالاً کاهش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال رشد اندکی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح ۲۲ میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای ۲۴ میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً ریزش تراز کمتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمال شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن فرابورس افزایش یابد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

بیست + 8 =