بن‌بست در اقتصاد کوبا
بن‌بست در اقتصاد کوبا

کارنامه ۶۰ ساله کمونیست‌ها بررسی شد هفته گذشته گسترده‌ترین تظاهرات چند دهه اخیر در کوبا برگزار شد و مردم در شهرهای مختلف این کشور با شعار آزادی به خیابان‌ها آمدند. نیروی‌های امنیتی و پلیس در نهایت کنترل شهرها را به دست گرفتند. اما واقعیت این است آنچه زمینه به خیابان آمدن کوبایی‌ها را فراهم کرد، […]

کارنامه ۶۰ ساله کمونیست‌ها بررسی شد

هفته گذشته گسترده‌ترین تظاهرات چند دهه اخیر در کوبا برگزار شد و مردم در شهرهای مختلف این کشور با شعار آزادی به خیابان‌ها آمدند. نیروی‌های امنیتی و پلیس در نهایت کنترل شهرها را به دست گرفتند. اما واقعیت این است آنچه زمینه به خیابان آمدن کوبایی‌ها را فراهم کرد، باقی است. بحران اقتصادی، تحریم‌های آمریکا، همه‌گیری کرونا، کمبود دارو و موادغذایی و اخیرا قطع برق عوامل اصلی به ستوه آمدن مردم کوبا هستند.

به گزارش اقتصاددان به نقل از دنیای اقتصاد ،  در چند دهه اخیرا حزب کمونیست کوبا بر این کشور ۳/ ۱۱ میلیون نفری که ۷۰ درصد موادغذایی خود را وارد می‌کند، حکمرانی کرده است. در گذشته کوبا به کمک‌های فراوان کشورهای چپگرا از جمله ونزوئلا متکی بود.  اما اخیرا خود ونزوئلا دچار فروپاشی اقتصادی شده و کشورهایی نظیر چین و روسیه دیگر خیلی تمایل ندارند به کوبا کمک کنند.  رشد قیمت جهانی موادغذایی سبب شده قدرت خرید مردم کوبا به‌شدت کاهش یابد. از سوی دیگر همه‌گیری کرونا به تعطیلی بخش گردشگری اقتصاد منجر شده و حاصل این روند، کاهش شدید ذخایر ارزی دولت کمونیستی کوباست. سال ۲۰۱۶ ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به پیروزی رسید و سختگیرانه‌ترین تحریم‌ها را بر کوبا اعمال کرد.  مجموع این عوامل، اقتصاد کوبا را در آستانه فروپاشی کامل قرار داده و در این میان، سیستم تک‌حزبی و غیرمنعطف حاکم بر این کشور جزیره‌ای، اجازه اجرای اصلاحات فراگیر را نمی‌دهد. دولت کوبا تاکنون بارها وعده داده اوضاع اقتصادی را سامان خواهد داد اما حتی مقامات بلندپایه کوبا می‌دانند که تحقق این وعده‌ها بدون تغییرات بنیادی در شرایط حاکم بر کشور غیرممکن است. در مطالب حاضر به وضعیت کنونی اقتصاد کوبا، عوامل اصلی بحران و تظاهرات، احتمال‌های پیش رو و… اشاره شده است.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

ع