تاریخ انتشار : پنجشنبه 30 آذر 1402 - 11:55
کد خبر : 151081

برای افزایش سرعت گوشی چکار کنیم؟

برای افزایش سرعت گوشی چکار کنیم؟

کارشناسان فعال در حوزه تکنولوژی به کاربران موبایل توصیه می‌کنند که با رعایت برخی موارد و انجام اقداماتی می‌توانند تا حد زیادی سرعت عملکرد و پاسخ‌دهی سیستم عامل گوشی خود را افزایش دهند. به گزارش اقتصاددان به نقل از ایسنا، خوشبختانه توصیه‌هایی برای بهبود سرعت گوشی‌های اندرویدی وجود دارد. اگرچه این روش‌ها گوشی اندرویدی را

کارشناسان فعال در حوزه تکنولوژی به کاربران موبایل توصیه می‌کنند که با رعایت برخی موارد و انجام اقداماتی می‌توانند تا حد زیادی سرعت عملکرد و پاسخ‌دهی سیستم عامل گوشی خود را افزایش دهند.

به گزارش اقتصاددان به نقل از ایسنا، خوشبختانه توصیه‌هایی برای بهبود سرعت گوشی‌های اندرویدی وجود دارد. اگرچه این روش‌ها گوشی اندرویدی را به اندازه جدیدترین مدل‌های گوشی اندرویدی سریع نمی‌کنند اما عملکرد سیستم آن را به طور قابل توجهی بهبود بخشیده و فعالیت آن را مثل روز اول روان می‌کنند. البته باید بدانیم بهبود عملکرد سیستم باعث نمی‌شود گوشی به یکباره بتواند بازیهای سنگینی انجام دهد. این توصیه‌ها کمک می‌کند سیستم گوشی روان‌تر شده و استفاده روزمره از آن بهبود پیدا کند.

بعضی از این توصیه‌ها کاملا ساده بوده و تنها حذف اپلیکیشن‌ها، بازیها و فایل‌های غیرضروری را ایجاب می‌کند. اگر این راهکارهای ابتدایی کمک نکند، باید اقدامات جدیتری مانند فکتوری ریست (بازگشت به تنظیمات کارخانه) یا نصب یک حافظه رم (ROM) سفارشی را در تلفن اندرویدی انجام دهید.

اما قبل از آشنایی با راهکارهای لازم بهتر است بدانیم که علت کندی اندروید معمولا به دو مسئله نرم افزاری و سخت افزاری، ختم می‌شود. مسائل نرم افزاری معمولا ناشی از محدودیت فضای ذخیره سازی و حافظه است که با نصب اپلیکیشن‌های پرشمار و نگهداری فایل‌ها در دستگاه، رخ می‌دهد. همچنین ممکن است باگهای نرم افزاری مربوط به یک اپلیکیشن یا سیستم عامل قدیمی وجود داشته باشد.

علاوه بر موارد گفته شده باتری معیوب و نواقص سخت افزاری دیگر، در عملکرد اندروید می‌تواند تاثیرگذار باشد. دستگاه شما به صورت کلی و هر اپلیکیشنی که در آن نصب شده است، مدام برای منابع رقابت می‌کنند. هنگامی که منابع کافی وجود نداشته باشد، اندروید کند شده و باز شدن اپلیکیشن‌ها بیشتر طول می‌کشد و به نظر می‌رسد دستگاه به روانی گذشته کار نمی‌کند.

به عنوان اولین مرحله توصیه می‌شود حتما مطمئن شوید که هرگز ظرفیت حافظه گوشی کامل پر نمی‌شود چون به شکل قابل توجهی بر روی عملکرد آن تأثیر گذاشته و سرعت آن را به میزان قابل ملاحظه‌ای کند می‌کند و سبب می‌شود کارهای ساده‌ای مانند بازکردن و نصب اپلیکیشن‌ها، بازی ویدیویی و غیره طولانی‌تر از حد معمول شود و گوشی گاهی هنگ می‌کند.

برای چک کردن میزان فضای ذخیره سازی لازم است به قسمت تنظیمات (Setting) و سپس ذخیره سازی (Storage) در گوشی اندرویدی مراجعه کنید. کاربران دستگاه سامسونگ می‌توانند به قسمت تنظیمات، مراقبت دستگاه (Device Care) و ذخیره سازی رفته و میزان ظرفیت استفاده شده را چک کنند. همچنین در منوی تنظیمات می‌توانید کلمه ذخیره سازی را جست‌وجو کنید تا گزینه مناسب را پیدا کنید. نگذارید ظرفیت گوشی بیش از ۸۰ درصد پر شود زیرا تلفن و سیستم عامل به حدود پنج تا هشت گیگابایت فضای آزاد نیاز دارند تا به شکل روان عمل کنند.

در مرحله بعد توصیه می‌شود پوشه‌های زباله را خالی کنید. طبق اعلام گوگل، دستگاه‌های اندرویدی هنگامی که فضای ذخیره سازی آزاد آن به کمتر از ۱۰ درصد برسد، ممکن است دچار کندی شوند. مدیریت فایل که در گوشی نصب شده است مانند اپلیکیشن فایل‌های گوگل (Files)، راه راحتی برای انجام این کار است و همچنین می‌توانند از اپلیکیشن‌های “جانک کلینر” برای اندروید استفاده کرد.

این کار چندان ضروری نیست زیرا اکثر پوشه‌های زباله، فایل حذف شده را برای مدت ۳۰ روز نگه داشته و پس از آن برای همیشه حذف می‌کنند؛ با این حال اگر اغلب فایل‌ها را حذف می کنید، دیتای غیرضروری زیادی خواهید داشت که فضا را اشغال کرده اند.

حذف اپلیکیشن‌هایی که نمی‌خواهید می تواند راهکار دیگری برای افزایش سرعت گوشی باشد. در واقع استفاده همزمان از تعداد زیادی از آنها، تقاضا برای حافظه را افزایش می‌دهد و اگر این حافظه آزاد شود، سرعت گوشی شما بهبود پیدا می‌کند.

بنابراین هرچه اپلیکیشن‌ها و ویجت‌های کمتری داشته باشید، ذخیره سازی کمتری صورت گرفته و حافظه کمتری استفاده می‌شود؛ این یکی از دلایلی است که گوشی‌های جدید، سریع‌تر از گوشی‌هایی کار می‌کنند که به مرور زمان، انبوهی از اطلاعات در آنها جمع شده است.

به روز کردن نرم افزار به جدیدترین نسخه؛ همیشه باید مطمئن شوید که گوشی شما با جدیدترین نسخه سیستم عامل کار می‌کند و وصله‌های امنیتی موجود را دریافت می‌کند. گوگل مدام اندروید را با انتشار به‌روزرسانی‌هایی بهینه می‌کند تا عملکرد اندروید را بهبود دهد. ارتقاء به نسخه جدیدتر اندروید می تواند منابع سیستم در دستگاه شما را آزاد کند که به نوبه خود کمک می‌کند باز شدن اپلیکیشن‌ها سریعتر شده و عملکرد سیستم روانتر شود.

همه تولیدکنندگان بزرگ اندروید راه درازی را از روزهای نخست اندروید پیموده‌اند و اکنون تمایل دارند به‌روزرسانی‌های نرم افزاری متداول را برای تلفن‌هایشان منتشر کنند. بهترین بخش این است که این تولیدکنندگان تلاش دارند عملکرد سیستم گوشی را بر اساس بازخورد کاربر با هر بار به روزرسانی بهبود دهند. سامسونگ به خصوص عملکرد خوبی در انتشار ماهانه وصله‌های امنیتی و به‌روزرسانی‌های سیستم عامل برای همه دستگاه‌هایش داشته است.

یک اسکنر ویروس نصب کرده و از آن برای اسکن و حذف ویروس استفاده کنید. اضافه کردن یک اپلیکیشن دیگر در یک گوشی کند اگرچه ممکن است اقدام معکوس باشد اما لازم است مطمئن شوید که آیا مشکل این است؛ اگر بدافزاری در گوشی باشد، تردیدی نیست که حافظه و ظرفیت ذخیره سازی باقی مانده گوشی را درگیر می‌کند. همچنین ویروس فعالیت‌های خطرناکی بدون اطلاع شما انجام می‌دهد.

اما اگر این چند پیشنهاد موثر برای بهبود سرعت و روان شدن اجرای سیستم گوشی اندرویدی شما موثر واقع نشد، می‌توانید به گزینه ریست فکتوری یا بازگشت به تنظیمات کارخانه به عنوان آخرین حربه متوسل شوید. این اقدام دستگاه را به وضعیت روز اول برمی گرداند و همه اطلاعات موجود در گوشی را پاک می‌کند بنابراین باید از اول شروع کنید و دوباره اپلیکیشن‌ها را از پلی استور دانلود کنید و اطلاعات کاربری را در اپلیکیشن‌ها و خدمات محبوبتان وارد کنید.

این کار زیادی است و نتیجه آن ممکن است به حد قبل دلخواه نباشد و در چنین وضعی باید به فکر ارتقای گوشی خود باشید؛ حتی اگر یک دستگاه ارزان یا میان رده باشد احتمالا بهتر از گوشی فعلی شما عمل می‌کند.

اگر آماده ریست فکتوری دستگاه اندرویدی خود هستید، اطمینان حاصل کنید که نسخه پشتیبانی از همه اطلاعات ضروری خود را تهیه کرده‌اید. بمحض این که تلفن‌تان ریست شد، فهرست اپلیکیشن‌هایی که می خواهید را چک کنید تا آنهایی که بار اول هرگز از آنها استفاده نکردید را دوباره نصب نکنید.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نوزده − چهار =