تاریخ انتشار : سه شنبه 5 دی 1402 - 12:47
کد خبر : 151700

بالا و پایین بورس برای سهامداران

بالا و پایین بورس برای سهامداران

شاخص کل بورس در سومین روز کاری هفته نیز روندی همانند روزهای اخیر داشت و نتوانست تجربه خوبی برای سهامداران به جای بگذارد. شاخص کل بورس در روز دوشنبه منفی نبود و به محدوده دو میلیون و ۱۹۴ هزار واحدی رسید که حمایت اصلی بورس یعنی محدوده دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی از دست

شاخص کل بورس در سومین روز کاری هفته نیز روندی همانند روزهای اخیر داشت و نتوانست تجربه خوبی برای سهامداران به جای بگذارد. شاخص کل بورس در روز دوشنبه منفی نبود و به محدوده دو میلیون و ۱۹۴ هزار واحدی رسید که حمایت اصلی بورس یعنی محدوده دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی از دست رفت و به نظر نمی‌رسد که در معاملات روز آتی نیز به همین محدوده حمایتی بازگردد و شرایط عوض کند.

بازار نیاز دارد در شرایط ثبات قرار بگیرد و نقطه حمایت‌های بیشتری داشته باشد تا در صورت سقوط از یک نقطه به حمایت بعدی برسد و در نهایت اعتماد سهامداران را از دست ندهد و شرایط بهتری را تجربه کند. تالار شیشه‌ای نیاز به اعتماد دارد و اگر دخالتی نباشد و بازار سرمایه با توجه و تکیه به اخبار بتواند مسیر تعادلی را پیش برود اعتماد و نقدینگی روز به روز بیشتر خواهد شد که نتیجه آن رشد واقعی بازار است.

از سوی دیگر بازار سرمایه این روزها حرکت نوسانی دارد و علت این موضوع را همچنان بی‌اعتمادی و نبود پول می‌دانند. به گفته کارشناسان در یک هفته آتی گزارش عملکرد درآمدی شرکت‌ها منتشر خواهد شد. زمانی که جریان خبری دیگری در بازار نباشد، عملکردهای درآمدی خوب مورد توجه بازار قرار می‌گیرد. حتی بعضا شاهد به پیشواز گزارش‌ها نیز بودیم، اما الان چون حال و هوای بورس چیز دیگری است، فعلا شاهد به پیشواز گزارش‌های ماهانه رفتن نبودیم. در یک هفته آتی با انتشار گزارش‌های آذر باید ببینیم رویکرد توجه به عملکرد بنیادی بر می‌گردد یا نه؟ علی‌رغم تمام انتظارات برای رشد دلار در انتهای سال فعلا دلار کنترل شده است. البته اینجا منظور دلار آزاد است که کنترل شده وگرنه دلار در سامانه نیما و دلار پتروشیمی در سامانه نیما در این چند وقت نسبتا رشد قابل‌توجهی داشته‌اند، اما نکته جالب توجه پیروی معاملات بورس کالا از دلار نیماست تا دلار آزاد و رقابت برای خرید کالاهای رقابتی در بورس کالا اخیرا افزایش پیدا کرده است. علی‌رغم ثبات در نرخ دلار آزاد، می‌توان انتظار داشت نرخ دلار شرکت‌های بورسی چه در گزارش آذر و چه در ماه‌های آتی کمی بالاتر از شرایط فعلی باشد.

افزایش نرخ سود بین بانکی

به گزارش اقتصاددان به نقل از تعادل ،  تازه‌ترین گزارش از تغییرات سود بین بانکی نشان می‌دهد که این نرخ در هفته منتهی به ۲۹ آذرماه با افزایش نسبت به هفته قبل از آن به نرخ ۲۳٫۵۵ درصدی رسیده است. بیشترین نرخ بهره امسال مربوط به ۸ مهرماه است که به نرخ ۲۳٫۸۰ درصد رسیده بود. نرخ بهره بین‌بانکی در پایان هفته منتهی به ۵ مهر ماه با رکوردشکنی ۱۰ سال به ۲۳٫۸۰ درصد افزایش یافت.

روند صعودی نرخ بهره بین‌بانکی از بهمن ماه سال گذشته آغاز شده بود؛ از هفته منتهی به ۳۰ آذرماه، نرخ سود بین‌بانکی وارد کانال ۲۱درصدی شده و تا هفته منتهی به ۱۹ بهمن ماه در همین کانال در نوسان بود ولی از ۲۶ بهمن ماه این نرخ رکورد جدیدی در کانال ۲۲درصدی به ثبت رساند و حالا این نرخ در کانال ۲۳درصدی در نوسان است.

نرخ سود بین بانکی در هفته منتهی به ۲۲ آذرماه با افزایش جزیی نسبت به هفته قبل از آن به ۲۳٫۴۴ درصد رسیده بود. این نرخ در هفته منتهی به ۱۵ آذرماه به ۲۳٫۴۳ درصد و در هفته منتهی به ۸ آذرماه با کاهش ۶ صدم درصدی نسبت به هفته قبل از آن به ۲۳٫۵۴ درصد رسیده بود. ضمن اینکه این نرخ در هفته منتهی به اول آذرماه با کاهش ۳ صدم درصدی نسبت به هفته قبل از آن به ۲۳٫۶ درصد و در هفته منتهی ۲۴ آبان ماه با افزایش ۷ صدم درصدی نسبت به هفته قبل از آن به ۲۳٫۶۳ درصد رسیده بود.

همچنین نرخ سود بین بانکی در هفته منتهی به ۱۷ آبان ماه ۲۳٫۵۶ درصد، هفته منتهی به ۱۰ آبان ۲۳٫۶ درصد، هفته منتهی به ۳ آبان ۲۳٫۷۱ درصد و هفته پایانی مهر ماه ۲۳٫۷۱ درصد بود، این نرخ در هفته منتهی به ۱۹ مهرماه ۲۳٫۷۶ درصد و هفته پیش از آن ۲۳٫۷۵ درصد بوده است.

ممکن است بانک‌ها در دوره‌های مالی کوتاه‌مدت روزانه یا هفتگی با کسری یا مازاد نقدینگی روبرو شوند. اگر بانکی دچار کسری نقدینگی شود، باید از طریق وام گرفتن آن را جبران کند تا به حالت تعادل برسد، برای اینکه بانک‌ها برای حل این مشکل به بانک مرکزی نیاز نداشته باشند، بازاری را به‌نام بازار بین‌‌بانکی تشکیل داده‌اند که در آن به یکدیگر وام دهند. اکثر وام‌های بین‌بانکی سررسید کوتاه‌مدت یک‌هفته‌ای یا کمتر دارند. وام‌دهی بانک‌ها به یکدیگر بر مبنای یک نرخ سودی است که به آن نرخ سود بین‌بانکی گفته می‌شود.

بازار از دریچه معاملات

در معاملات سومین روز کاری هفته یعنی دوشنبه، شاخص کل بورس تهران ۵ هزار و ۶۰۴ واحد نسبت به روز کاری گذشته پایین‌تر ایستاد و به سطح ۲ میلیون و ۱۹۴ هزار و ۵۰۵ واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با کاهش ۶۰۹ واحدی در رقم ۷۶۰ هزار و ۶۲۴ واحدی ایستاد. شاخص کل فرابورس با افت ۲۴٫۱۸ واحدی به رقم ۲۶ هزار و ۴۶۴ واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با افزایش ۱۷۲ واحد به سطح ۱۳۸ هزار و ۴۲۶ واحد رسید.

در این روز فملی، فولاد و کگل نمادهای قرمز پوش بورس بودند که بیشترین اثر را در ریزش شاخص کل بورس داشتند. در مقابل پارسان، وپارس و وبملت از نمادهای سبز بودند که اثر مثبت بر شاخص داشتند. در فرابورس نیز نمادهای انتخاب، پارتا و شجم بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند و نمادهای بپاس، هرمز و دماوند بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند. روز دوشنبه ارزش معاملات کل بازار سهام به ۲۵۳ هزار و ۴۲۳ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۲۴۴ هزار و ۵۸۵ میلیارد تومان بود که ۹۷ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود. ارزش معاملات خرد نیز با افزایش ۵ درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم ۵هزار و ۳۴۰ میلیارد تومان رسید.

در معاملات روز اخیر نماد افران بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن ۳۴۶ میلیارد تومان بود. پس از افران، فولاد بیشترین ارزش معاملات را داشت و اهرم رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد شستا و دارایکم در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

درحجم معاملات نیز سهام شستا با تعداد یک میلیارد و ۷۰۴ میلیون و ۶۹۵ هزار و ۴۲۰ سهم در صدر قرار گرفته است. وتجارت در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به ملت تعلق داشت. دو نماد فولاد و وبملت نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. در معاملات دوشنبه، ۶۵ نماد صف خرید داشتند و ۳۹ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با ریزش یک درصدی نسبت به روز کاری قبل به ۱۹۵ میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش ۲۸ درصدی به ۲۳۵ میلیارد تومان رسید.

 

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

5 × 3 =