تاریخ انتشار : چهارشنبه 29 آذر 1402 - 21:00
کد خبر : 151042

بازگشت داوطلبان فاقد صلاحیت علمی به دانشگاه‌ها

بازگشت داوطلبان فاقد صلاحیت علمی به دانشگاه‌ها

توضیحات سازمان سنجش درخصوص بازگشت داوطلبان فاقد صلاحیت علمی به دانشگاه‌ها اقتصاددان :  سازمان سنجش اعلام کرد: با رای دیوان عدالت راه بازگشت به دانشگاه برای چند هزار داوطلبی که مردود علمی شده‌اند باز می‌شود. سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد: از سال ۱۳۸۴ تا ۱۴۰۰ به داوطلبان شبهه‌دارِ کنکور اجازۀ ورود به دانشگاه داده

توضیحات سازمان سنجش درخصوص بازگشت داوطلبان فاقد صلاحیت علمی به دانشگاه‌ها

اقتصاددان :  سازمان سنجش اعلام کرد: با رای دیوان عدالت راه بازگشت به دانشگاه برای چند هزار داوطلبی که مردود علمی شده‌اند باز می‌شود.

سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد: از سال ۱۳۸۴ تا ۱۴۰۰ به داوطلبان شبهه‌دارِ کنکور اجازۀ ورود به دانشگاه داده می‌شد به‌شرط اینکه اگر در پرونده‌شان محکوم شدند از ادامۀ تحصیلشان جلوگیری شود.

داوطلبان شبهه‌دار سال‌های ۱۳۹۸، ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ در چند نوبت به آزمون مجدد در ۲ تا ۳ درس دعوت شدند که تعداد کمی از داوطلبان موفق به کسب حدنصاب شدند. حدنصاب هم کسب حداقل ۲۰ درصد نمرۀ اصلی آزمون است. تعدادی هم به‌خاطر امتناع از آزمون مجدد مردود علمی شناخته شدند.

استفساریۀ مجلس در مورد اینکه قانون تخلفات کنکور شامل دانشجویان نمی‌شود در شهریور ۱۴۰۱ تصویب شده و طبق نظر شورای نگهبان اجرای آن معطوف به آینده است و مربوط به پرونده‌های قبلی که مختومه شده‌اند نمی‌شود.

اما یکی از شعبه‌های دیوان عدالت اداری گفته این نظریۀ شورای نگهبان قابل استناد نیست و با استناد به استفساریۀ مجلس برای افراد شبهه‌دار که مردود علمی شدند رای بازگشت به تحصیل داده است.

مثلا در یک مورد پاسخنامۀ یک داوطلب بیش از ۹۵ درصد با پاسخنامۀ چند متقلب مشابهت داشته و بین سوابق تحصیلی او و رتبۀ کنکورِ سال ۹۷ او با سال‌های پیشین اختلاف فاحش وجود دارد. این فرد به آزمون مجدد فراخوانده شد، اما از شرکت در آزمون استنکاف کرد و در نتیجه قبولی‌اش در رشتۀ دندانپزشکی باطل شد.

این فرد رفت و به دیوان عدالت شکایت کرد، اما شکایتش رد شد. بعد از استفساریۀ مجلس او در دیوان درخواست تجدیدنظر کرد و در آن‌جا هم رای ابطال قبولی تایید شد.

اما با اعتراض مجدد این فرد یکی از شعب دیوان با نقض رای تجدیدنظر برای او حکم برائت و بازگشت به تحصیل صادرکرده که نتیجۀ آن ورود فرد قاقد صلاحیت علمی به دانشگاه است.

علاوه بر این مورد تعداد زیادی از داوطلبان شبهه‌دار که درسی را در کنکور بالای ۷۰ درصد زده بودند در آزمون مجدد همان درس را منفی زدند.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هفده − پانزده =