بازسازی بانک‌های آسیب‌دیده در اغتشاشات چقدر هزینه دارد؟
بازسازی بانک‌های آسیب‌دیده در اغتشاشات چقدر هزینه دارد؟

بانک‌ها از قربانیان اغتشاشات اخیر بوده‌اند که آسیب به آنها علاوه بر ایجاد اختلال در خدمات‌رسانی به مردم، باعث تحمیل هزینه صدها میلیاردتومانی به منابع عمومی بابت بازسازی‌شان می‌شود.

به نقل از ایرنا، آتش اغتشاشاتی که به بهانه سهمیه‌بندی بنزین شکل گرفت، دامن بانک‌ها را نیز گرفت به طوری که صدها شعبه بانکی در استان‌های مختلف، مورد هجمه سوءاستفاده‌گران و اغتشاش‌گران قرار گرفتند.

سهمیه بندی بنزین از بامداد ۲۴ آبان آغاز شد که بر اساس آن، قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای هر لیتر ۱۵۰۰ تومان و قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه‌ای به ازای هر لیتر ۳ هزار تومان تعیین شد.

پس از اعلام آغاز سهمیه‌بندی، برخی از نارضایتی ایجاد شده، سوءاستفاده کرده و به اغتشاش‌آفرینی روی آورده و به اموال عمومی از جمله بانک‌ها خسارت زدند.

شمار بانک‌های آسیب‌دیده

درباره شمار بانک‌های آسیب‌دیده، مسوولان نظام بانکی و بانک مرکزی از اعلام هرگونه آمار رسمی خودداری کرده‌اند که البته مشخص نیست که علت این خودسانسوری چیست؟

اما آمار غیررسمی متعددی درباره میزان بانک‌های آسیب‌دیده منتشر شده که از ۷۰۰ بانک تا بیش از یک هزار بانک را در برمی‌گیرد.

عالی‌ترین مقام رسمی که اقدام به اعلام آمار بانک‌های آسیب‌دیده کرده، «عبدالرضا رحمانی» فضلی وزیر کشور است که در سه شنبه هفته‌ای که گذشت (۵ آذر) گفت: «حمله و آتش زدن ۳۴ آمبولانس، ۷۳۱ بانک، ۹ مرکز مذهبی، ۷۰ پمپ بنزین، ۳۰۷ خودرو مردم و غیردولتی، ۱۸۳ خودرو نظامی، ۱۰۷۶ موتور سیکلت شخصی از جمله اتفاقاتی بود که در دوران اغتشاش رخ داد.»

جزئیات خسارت بانک‌ها؛ از شکستن شیشه تا آتش‌سوزی

میزان آسیب وارده به بانک‌ها در جریان اغتشاشات اخیر متفاوت است؛ در برخی از بانک‌ها فقط شیشه‌ها شکسته شده و به تابلوی آنها خسارت وارد شده است که کمترین میزان خسارت به شمار می‌رود.

اما در برخی دیگر از بانک‌ها، تجهیزات داخلی، کامپیوترها و مبلمان داخلی مانند صندلی و باجه‌ها و فضای داخلی آسیب ‌دیده است.

شماری از بانک‌ها نیز دچار آتش‌سوزی شده و علاوه بر نابودی همه اسناد و تجهیزات داخلی، به نمای بیرونی نیز آسیب جدی وارد شده و نیاز به بازسازی کامل دارند.

علاوه بر ساختمان‌ها و شعب بانکی، برخی از تجهیزات شبکه بانکی مانند دستگاه‌های خودپرداز نیز دچار خسارت شده اند، که شامل تخریب دستگاه خودپرداز و یا سرقت پول‌های نقد دستگاه‌ها نیز می‌شود.

حتی گفته می‌شود در یکی از شهرهای اقماری تهران، با جرثقیل خودپرداز نصب شده در یکی از بانک‌ها را سرقت کرده و با خود برده‌اند.

درباره شمار خودپردازهای آسیب‌دیده در اغتشاشات اخیر نیز آمار رسمی اعلام نشده اما مقامات بانکی در صحبت‌های غیر رسمی خود از خسارت به دو تا سه هزار خودپرداز سخن می‌گویند.

جبران خسارت به بانک‌ها

با توجه به تفاوت در نوع خسارت وارده به بانک‌ها، میزان مبلغ مورد نیاز برای بازسازی شعب متفاوت است. بررسی‌ها نشان می‌دهد خسارت شعبی که با شکستن شیشه‌ها و تابلو مواجه شده‌اند با ارقامی پایین (کمتر از ۵۰ میلیون تومان) جبران می‌شود.

اما شعبی که دچار آتش‌سوزی شده و به طور گسترده تخریب شده‌اند برای بازسازی کامل فیزیکی و نصب تجهیزات و مبلمان مورد نیاز شعبه، بر اساس وسعت و مکان قرارگیری بین ۸۰۰ میلیون تومان تا بیش از دو میلیارد تومان اعتبار نیاز دارند.

با توجه به ارزیابی اولیه از خسارات شعب می‌توان به طور میانگین هزینه بازسازی هر شعبه را بیش از یک میلیارد تومان در نظر گرفت که البته تخمینی است.

بر این اساس با فرض خسارت دیدن ۷۳۱ شعبه بانکی و در نظر گرفتن یک میلیارد تومان برای بازسازی هر شعبه و همچنین جبران خسارت ۲ تا سه هزار خودپرداز آسیب‌دیده در مجموع برای بازسازی همه شعب بانکی و خودپردازهای آسیب‌دیده در جریان اغتشاشات اخیر به ۸۰۰ تا یک هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

هزینه‌تراشی اغتشاش‌گران برای مردم

برای ساکنان شهرهای کوچکی که اغتشاشگران به بانک‌هایشان خسارت زده و یا به آتش کشیدند، مشکلات زیادی پیش آمده است به طوری که در برخی موارد آنها باید برای انجام امور بانکی ضروری به شهرهای اطراف مراجعه کنند.

اگرچه بسیاری از خدمات بانکی در حال حاضر به صورت الکترونیکی ارایه می‌شود، اما برای انجام برخی خدمات بانکی نیاز به مراجعه حضوری است که اکنون، مردم برای انجام آنها با مشکلاتی مواجه شده‌اند.

پیگیری از بانک‌های مختلف نشان می‌دهد که کار بازسازی شعب بانک‌ها به سرعت آغاز شده اما راه‌اندازی آن دسته از شعبی که دچار آتش‌سوزی شده‌اند، زمانبر است.

همچنین برخی از شعب بانکی آسیب دیده به دلیل ارزیابی حقوقی و اسنادی و همچنین مسایل مربوط به بیمه نیاز به بررسی بیشتری دارند که این موضوع کار بازسازی و راه‌اندازی مجدد آنها را با تاخیر مواجه می‌سازد.

  • منبع خبر : اقتصاددان