بازار طلا و سکه در انتظار ریزش قیمت‌ها
بازار طلا و سکه در انتظار ریزش قیمت‌ها

بازار طلا و سکه در روزهای اخیر با رشد قیمتی همراه شده است، اما رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران هشدار می‌دهد که با توجه به وابستگی قیمت طلا به دلار، در صورت موفقیت بانک مرکزی در بازگرداندان آرامش به بازار ارز و افت قیمت دلار، بازار طلا نیز با ریزش قیمت مواجه خواهد شد.

به گزارش اقتصاددان به نقل از ایرنا، بازار طلا و سکه از ۲۴ آبان ماه و پس از آغاز سهمیه‌بندی بنزین دچار تلاطم شد به طوری که قیمت‌ها روندی افزایشی داشته و سکه حدود ۳۵۰ هزار تومان افزایش قیمت یافت.

بر این اساس قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید که در ۲۳ آبان‌ماه (یک روز پیش از آغاز سهمیه‌بندی بنزین) حدود چهار میلیون تومان فروخته می‌شد، دیروز به چهار میلیون و ۳۵۰ هزار تومان افزایش یافت.

هر مثقال طلای آبشده نیز در این مدت افزایش قیمت ۱۴۰ هزار تومانی را به ثبت رساند، به‌طوری که بهای هر مثقال طلا از حدود یک میلیون و ۷۷۰ هزار تومان در ۲۳ آبان ماه به یک میلیون و ۹۰۸ تومان در روز گذشته (۹ آذر) رشد کرد.

سهمیه بندی بنزین از بامداد ۲۴ آبان آغاز شد که بر اساس آن، قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای هر لیتر ۱۵۰۰ تومان و قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه‌ای به ازای هر لیتر ۳ هزار تومان تعیین شد.

سایه دلار بر بازار طلا

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره تلاطم‌های اخیر بازار طلا و سکه، اظهار داشت: قیمت‌ها به علت افزایش قیمت دلار، رشد کرده است.

«ابراهیم محمدولی» اضافه کرد: قیمت طلا و سکه، تاثیر مستقیمی از نوسانات نرخ دلار دارد به‌طوری که افزایش قیمت دلار باعث رشد قیمت طلا می‌شود.

وی ادامه داد: اعتراضات و بی‌ثباتی‌هایی که پس از سهمیه‌بندی بنزین شکل گرفت نیز باعث ایجاد فضای منفی در جامعه شده و در افزایش قیمت طلا و سکه بی‌تاثیر نبوده است.

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران اضافه کرد: امیداوریم شرایط بازار همانند دو هفته پیش شده و آرامش برقرار شود، زیرا در ثبات اقتصادی فضای معاملاتی مثبتی برقرار شده و خریداران و فروشندگان در شرایط بهتری اقدام به خرید و فروش می‌کنند.

وی با ذکر مثالی گفت: «بازارهای اقتصادی مانند پرنده‌ است که در صورت وجود آرامش و امنیت، به زمین نشسته و دانه می‌خورند، اما هرگونه ناامنی و بی‌ثباتی، آنها را فراری می‌دهد.»

حباب سکه به ۱۰۰ هزار تومان افزایش یافت

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به افزایش قیمت‌ها گفت: قیمت سکه تمام بهار آزادی دیروز به چهار میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسید؛ بهای هر مثقال طلای آبشده نیز تا یک میلیون و ۹۱۰ تومان نیز بالا رفت که البته در ساعات پایانی معاملات به یک میلیون و ۹۸۰ هزار تومان کاهش یافت.

محمدولی گفت: حباب سکه در حدود دو هفته پیش و قبل از نوسان های اخیر به صفر رسیده بود و گاهی اندکی بالاتر می‌رفت، اما دیروز میزان حباب سکه به ۹۵ تا ۱۰۰ هزار تومان رسید.

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره چشم انداز بازار طلا و سکه گفت: درشرایط کنونی پیش‌بینی مسیر حرکت بازار طلا و سکه دشوار است.

وی ادامه داد: اما در صورتی که بانک مرکزی بتواند دوباره بازار ارز را به ثبات رسانده و عرضه و تقاضا را کنترل کند، قیمت طلا و سکه نیز به وضعیت قبل از نوسانات اخیر (هفته سوم آبان) باز می‌گردد.