افزایش ۶۰ درصدی چک‌های برگشتی، تعمیق رکود تورمی
افزایش ۶۰ درصدی چک‌های برگشتی، تعمیق رکود تورمی

دولت با مدیریت تورم و کاهشی کردن آن می‌تواند به تغییر این شرایط کمک کند. بخشی از مشکل در شبکه بانکی کشور است و باید با یک ساز و کار تسهیلات بانکی را به جای فعالیت‌های سوداگری به سمت تولید سوق دهیم. این موضوع می‌تواند روی کاهش نکول چک‌ها تاثیر گذار باشد.

دکتر محمدرضا رنجبر فلاح: به گزارش اقتصاددان به نقل از کانال با اساتید اقتصاد، دکتر محمدرضا رنجبر فلاح لتحلیلگر سائل اقتصادی در یادداشتی نوشت:طبق آمار بانک مرکزی در مرداد ماه حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان چک برگشت خورده که نسبت به سال گذشته ۶۰ درصد افزایش داشته است. دلیل اصلی این موضوع تداوم شرایط رکود تورمی در کشور است.

برخی از بخش‌ها مثل مسکن یا بازار سرمایه دچار رکود است و فعالان این بازارها نمی‌توانند پول خود را نقد کنند. از طرف دیگر برخی دیگر بازارها مانند مواد غذایی با تورم بالای ۶۰ درصد رو به رو شده که این موضوع شرایط رکود تورمی در کشور را به وجود آورده است. در این شرایط بسیاری از اجناس فروش نمی‌رود و فروشنده‌هایی که اجناس خود را قسطی خریده‌اند و یا چک دارند با مشکل رو به رو می‌شوند.

🔹دولت با مدیریت تورم و کاهشی کردن آن می‌تواند به تغییر این شرایط کمک کند. بخشی از مشکل در شبکه بانکی کشور است و باید با یک ساز و کار تسهیلات بانکی را به جای فعالیت‌های سوداگری به سمت تولید سوق دهیم. این موضوع می‌تواند روی کاهش نکول چک‌ها تاثیر گذار باشد.

م.حاجی زاده

  • نویسنده : دکتر محمدرضا رنجبر فلاح، تحلیلگر مسائل اقتصادی