تاریخ انتشار : چهارشنبه 9 خرداد 1403 - 22:25
کد خبر : 167577

افزایش و گسترش سرعت همکاری های سه کشور پس از ۲۵ سال

افزایش و گسترش سرعت همکاری های سه کشور پس از ۲۵ سال

در۲۷ مه نهمین نشست رهبران چین، ژاپن و کره جنوبی در سئول کره جنوبی برگزار شد. سه طرف اعلامیه مشترکی صادر کردند و به توافق نظر رسیدند که چشم‌انداز همکاری چین، ژاپن و کره جنوبی در ده سال آینده مصوب شده در نشست قبلی را اجرا کنند و مکانزیم آن را مشخص سازند و مشترکا

در۲۷ مه نهمین نشست رهبران چین، ژاپن و کره جنوبی در سئول کره جنوبی برگزار شد. سه طرف اعلامیه مشترکی صادر کردند و به توافق نظر رسیدند که چشم‌انداز همکاری چین، ژاپن و کره جنوبی در ده سال آینده مصوب شده در نشست قبلی را اجرا کنند و مکانزیم آن را مشخص سازند و مشترکا در جهت صلح و ثبات، توسعه و رفاه جهان تلاش کنند.

تحلیلگران خاطرنشان کردند که در شرایط متلاطم بین المللی و بهبود ضعیف اقتصاد جهانی، برگزاری نشست رهبران چین، ژاپن و کره جنوبی نشان می دهد سه کشور به همکاری اهمیت زیادی می دهند و آن را گران بها می دانند. همچنین این مسئله نشان دهنده بازگشت سیاست های ژاپن و کره جنوبی در قبال چین به دایره منطق و گرم شدن فضای سیاسی بین این سه کشور است. در همین باره نشریه پولیتیکو آمریکا عنوان کرد که برگزاری نشست سران این سه کشور کار شایسته قدردانی است. کارشناسان به طور کلی بر این باورند که نتایج به دست آمده در این نشست آغاز جدید همکاری سه کشور خواهد بود.

حال سوال ایتجاست که با ایستادن در یک نقطه شروع جدید، چین، ژاپن و کره جنوبی چگونه می توانند همکاری را تسریع کنند؟ لی چیانگ، نخست‌وزیر چین در این نشست پنج پیشنهاد ارائه کرد و از طریق این پیشنهادها خواستار آغاز مجدد همکاری‌ها، تعمیق ارتباطات اقتصادی و تجاری، پیشروی همکاری‌های نوآوری علمی و فناوری، تشدید روابط مبادلات فرهنگی و انسانی و ترویج توسعه پایدار شد. این امر با واکنش های مثبت سران کره جنوبی و ژاپن مواجه گردید. آنها ابراز امیدواری کردند که این نشست سران به نقطه شروع جدیدی مبدل گردد و سه کشور ثبات و تداوم همکاری را حفظ کنند. این به طور کامل نشان می دهد که چین، ژاپن و کره جنوبی منافع مشترک و فضای همکاری زیادی دارند و می توانند با اتحاد و همکاری دنبال توسعه مشترک باشند.

شایان ذکر است که این بار چین، ژاپن و کره جنوبی برای افزایش بیشتر همکاری‌های اقتصادی و تجاری، به ویژه همکاری های زنجیره صنعتی و زنجیره تامین پیشنهاد کردند مذاکرات مربوط به توافقنامه تجارت آزاد سه جانبه (FTA) را از سر بگیرند. به گفته بسیاری از رسانه های ژاپنی و کره ای، این امر نه تنها برای توسعه اقتصادی این سه کشور بسیار مهم است، بلکه به بهبود اقتصادی منطقه ای و جهانی منجر خواهد شد. علاوه بر این، چین پیشنهاد ایجاد یک «مرکز همکاری نوآوری چین، ژاپن و کره جنوبی» در چین را ارائه کرده است. این به رشد روابط سه کشور کمک خواهد کرد و انگیزه بیشتری را به توسعه اقتصادی هر سه کشور در مسیر همکاری بیشتر تزریق خواهد کرد.

چین، ژاپن و کره جنوبی از نظر جغرافیایی نزدیک و از نظر فرهنگی به هم متصل هستند. در ابتدای سال جاری، در رویداد «انتخاب عبارت چینی در سال ۲۰۲۴» که توسط دبیرخانه همکاری چین-ژاپن-کره جنوبی انجام شد، عبارت «交流» به معنی «مبادلات» با بالاترین رای انتخاب گردید. در این نشست، سه کشور مذکور سال ۲۰۲۵-۲۰۲۶ را به عنوان سال گسترش مبادلات فرهنگی بین چین، ژاپن و کره جنوبی نامگذاری کردند که باعث می شود مردم این سه کشور از «زندگی در کنار یکدیگر» به «پیوستن قلب ها» حرکت کنند و بنیان افکار عمومی قوی تری برای همکاری سه جانبه ایجاد کنند.

از نظر عینی، همکاری این سه کشور هم فرصت ها و هم چالش ها دارد. در حال حاضر، ایالات متحده اجرای استراتژی هند و اقیانوس آرام برای مهار چین را تشدید می کند. در آگوست سال گذشته، ایالات متحده یک نشست سران ایالات متحده، ژاپن و کره جنوبی را در کمپ دیوید تشکیل داد تا «گروه کوچک» را به منظور ایجاد رویارویی اردوگاهی، تشکیل دهد. به عنوان متحدان ایالات متحده، ژاپن و کره جنوبی در توسعه روابط با چین توسط واشنگتن محدود شده اند. علاوه بر این، چین، ژاپن و کره جنوبی در موضوعات تاریخی و سایر جنبه ها اختلافاتی دارند که بر اعتماد سیاسی متقابل تأثیر می گذارد. در مرحله بعد، میزان پیشرفت واقعی همکاری چین، ژاپن و کره جنوبی به تلاش های مشترک سه کشور بستگی دارد، به ویژه ژاپن و کره جنوبی باید از دخالت دادن نیروهای خارجی در مناسبات خود با چین پرهیز کنند.

ز

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

چهار × چهار =

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....