افت قیمت خودرو در آخرین روزهای تابستان + جدول
افت قیمت خودرو در آخرین روزهای تابستان + جدول

انتظار برای تصویب طرح ساماندهی بازار خودرو در هفته اخیر موجب نوعی بلاتکلیفی دراین بازار شده بود.

انتظار برای تصویب طرح ساماندهی بازار خودرو در هفته اخیر موجب نوعی بلاتکلیفی دراین بازار شده بود.

اقتصاددان: این طرح هرچند پس از ماه ها انتظار از مجلس مهر تایید دریافت کرد، اما حالا باید در صف انتظار برای دریافت موافقت شورای نگهبان قرار بگیرد، در طرح اولیه شورای نگهبان به بند ۴ این طرح که مربوط به خودروهای هیبرید می شد ایراد گرفت و آن را نقض قانون اقتصاد مقاومتی اعلام کرد. مجلس یازدهم هم برای اینکه بتواند این مشکل را رفع کند چهار تبصره برای این بند تصویب کرد که براساس تبصره ۲ این طرح واردات خودرو مشروط به صدور مجوز شورای رقابت خواهد بود و این شورا هر ۶ ماه براساس نیازسنجی بازار مجوز واردات خودرو را صادر خواهد کرد. بندی که چندان به مذاق فعالان بازار خودرو خوش نیامد. به گفته فعالان بازار خودرو این بند علاوه بر آنکه ایجاد رانت خواهد کرد اثر قیمتی این طرح در بازار را نیز کاهش خواهد داد. حال باید دید که در روزهای آینده بازار به این طرح چه واکنشی نشان خواهد داد، و بازار تا چه میزان شکل نزولی به خود خواهد گرفت.

در این خصوص برخی از فعالان بازار خودرو معتقدند تصویب این طرح از سوی مجلس یک شوک به بازار خودرو وارد خواهد کرد، اما این شوک شاید چندان طولانی مدت و عمیق نباشد، چرا که هنوز مشخص نیست شورای نگهبان چه واکنشی به این طرح نشان خواهد داد.

علاوه بر طرح ساماندهی بازار خودرو عوامل دیگری نیز در هفته سپری شده بر بازار خودرو اثرگذار بوده است. عواملی که بخش عمده آن مرتبط با حوزه سیاست خارجی بود. در این هفته دو سفر سیاسی مهم به کشور صورت گرفت، سفر اول به ورود نخست وزیر عراق به کشور مربوط می شد و دومی به ورود رییس کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران باز می گردد که این دو سفر نیز در بازار سرمایه ای اثرگذار بود و موجب شد تا بازار خودرو، نوسان اندک قیمتی را تجربه کند.

روند بازار خودرو

ارزیابی بازار خودرو نشان دهنده آن است که در هفته گذشته خودروهای پرتیراژ داخلی بیش از آنکه رشد قیمت را تجربه کنند ثبات و افت قیمت در بازار را تجربه کردند. رصد بازار خودروهای داخلی نشان دهنده آن است که رشد قیمت خودروهای داخلی در مدت زمان مورد بررسی به یک درصد هم نرسید و به این طریق بیشترین رشد قیمت ثبت شده برای پرتیراژهای داخلی حدود ۶ درصد بوده. اما در مقابل پرتیراژهای داخلی افتی ۵٫۶ درصدی را در این مدت تجربه کردند که با این شرایط می توان گفت افت قیمت خودروهای پرتیراژ بر رشد قیمت آنها در هفته سپری شده چربیده است.

به گفته فعالان بازار خودرو در این هفته برخی از خودروهای پرتیراژ رشد ۱ میلیون تومانی در بازار داشتند و برخی دیگر بدون تغییر در بازار عرضه شدند اما در این مدت افت قیمت ثبت شده برای خودروهای داخلی به ۲ تا ۹ میلیون تومان می رسد.

ارزیابی بازار خودرو نشان دهنده آن است که در هفته سپری شده، رشد قیمت به « کوییک معمولی» ، « پژو ۲۰۶ تیپ ۵ » ، « سمند LX» اختصاص داشت.

در این هفته، چهار خودروی «شاهین »، «کوییک معمولی»، « پژو ۲۰۶ تیپ ۲»، «پژو ۲۰۶ صندوقدار» و «سمند LX با موتور EF7» تغییری در بازار ثبت نکردند.

این در حالی بود که بیشترین افت قیمت به «ساینا» رسید و این خودرو در این هفته افتی ۹ میلیونی را ثبت کرد. «تیبا صندوقدار » نیز افتی ۲ میلیونی را تجربه کرد و «کوییک R» و «تیبا ۲» معمولی هم افتی یک میلیونی در بازار داشتند.

قیمت کوییک در بازار خودرو

با توجه به وضعیت بازار این سوال مطرح می شود که خانواده «کوییک» این هفته در میان محصولات سایپا چه روندی داشته است؟ براساس ارزیابی بازار، کوییک معمولی هفته سپری شده را با رشد یک میلیونی با قیمت ۱۷۱ میلیون تومان سپری کرد و «کوییک R » نیز در این مدت افت یک میلیون تومانی داشت و ۱۷۵ میلیون تومان در بازار قیمت گذاری شد.

افت قیمت خودرو در آخرین روزهای تابستان + جدول

قیمت «شاهین» در بازار خودرو

از دیگر محصولات سایپا می توان به خودرو «شاهین» اشاره کرد که اواخر سال گذشته به تعداد محدود و به صورت نمادین به خریداران این خودرو تحویل شد. شرکت سایپا در آن زمان قیمت ۲۶۸ میلیون تومان را برای این خودرو تعیین کرد، اما براساس قیمت های جدید اعلامی از سوی شرکت های خودروساز قیمت کارخانه ای شاهین به ۲۹۱ میلیون تومان رسید و رشدی ۲۳ میلیون تومانی را تجربه کرد.

به گفته فعالان بازار خودرو هر چند این خودرو به صورت محدود در بازار عرضه شده و اندک شماری از آنها از رهن کارخانه خارج شده اند با این شرایط می توان گفت در حال حاضر این خودرو در بازار ۳۵۳ تا ۳۶۰ میلیون تومان قیمت گذاری می شود، اما با توجه به اینکه هنوز سند شاهین در رهن است و بسیاری تمایل به خرید و فروش های متفرقه ندارند نمی توان قیمت قطعی این خودرو را اعلام کرد.

قیمت محصولات پژو در بازار

خانواده «پژو ۲۰۶» نیز هفته گذشته را در بازار هم رشد قیمت و هم افت قیمت داشتند. براساس ارزیابی های صورت گرفته «۲۰۶ تیپ ۲» در بازار ۲۵۱ میلیون تومان قیمت گذاری شد و تغییر قیمتی در بازار نداشت. از سوی دیگر «پژو ۲۰۶ تیپ ۵» نیز در هفته سپری شده رشد یک میلیونی را ثبت کرد و قیمت آن به ۲۹۲ میلیون تومان در بازار رسید. «پژو ۲۰۶ صندوقدار» دیگر محصول خانواده ۲۰۶ نیز در هفته سپری شده بدون تغییر در بازار ۲۸۳ میلیون تومان قیمت گذاری شد.

افت قیمت خودرو در آخرین روزهای تابستان + جدول

قیمت خانواده سمند در بازار

ارزیابی بازار محصولات ایران خودرو نشان دهنده آن است که «سمند lx با موتورEF7 » هفته سپری شده را با بدون تغییر در بازار به پایان رساند و در مدت زمان مورد بررسی با قیمت ۲۶۰ میلیون تومان در بازار عرضه شد. «سمندlx » نیز در مدت زمان مورد بررسی رشد یک میلیونی را تجربه کرد و قیمت آن به ۲۴۳ میلیون تومان رسید. اما «سورن پلاس» در هفته سپری شده افت دو میلیون تومانی داشت و در بازار به ۳۱۰میلیون تومان قیمت گذاری شد.

افت قیمت خودرو در آخرین روزهای تابستان + جدول

قیمت تیبا در بازار

اما در میان پرتیراژهای داخلی در هفته سپری شده، خانواده تیبا شاهد افت یک تا دو میلیونی در بازار بودند و ساینا هم رکورد افت قیمت در بازار را شکست و افت ۹ میلیون تومانی را تجربه کرد و با قیمت ۱۵۰ میلیون تومان قیمت گذاری شد. در این مدت قیمت «تیبا صندوقدار» در بازار با افت دو میلیونی به ۱۴۷ میلیون تومان رسید. «تیبا۲» معمولی نیز در بازار افتی یک میلیونی را تجربه کرد و ۱۵۸ میلیون تومان قیمت خورد.

افت قیمت خودرو در آخرین روزهای تابستان + جدول

  • منبع خبر : اقتصاد نیوز