افتتاح باغ گیاه شناسی ملی 
افتتاح باغ گیاه شناسی ملی 

چین توانسته است تا از مزایای رشد اقتصادی‌اش به عنوان یک مزیت‌ اجتماعی بهره ببرد و در این مسیر در رشد اقتصادی و حفاظت از محیط زیست توازن ایجاد کند.

چین توانسته است تا از مزایای رشد اقتصادی‌اش به عنوان یک مزیت‌ اجتماعی بهره ببرد و در این مسیر در رشد اقتصادی و حفاظت از محیط زیست توازن ایجاد کند.

این کشور اقدامات گسترده ای در این راستا انجام داده که یکی از اینها ترویج توسعه باغ‌های گیاه شناسی است.

باغ گیاه شناسی ملی چین به طور رسمی در تاریخ ۱۸ آوریل ۲۰۲۲ به منظور حفاظت از تنوع زیستی در پکن افتتاح شد.  

هدف چین از این اقدام ترویج فرهنگ حفاظت از تنوع زیستی و ایجاد یک محیط زیستی متعادل برای بشریت است.

چین با تاسیس باغ گیاه شناسی سابق پکن در سال ۱۹۷۸ توانست طی چندین دهه آگاهی مردم را در مورد نیاز به حفاظت از تنوع گونه‌های گیاهی و جانوری و حفظ تعادل بین انسان و طبیعت افزایش دهد.

این کشور همچنین توانست طی سال‌های اولیه تاسیس جمهوری خلق چین با ترویج و تشویق مردم پکن به کاشت درخت، زمین‌های بایر و تقریباً بدون گیاه این شهر را به منطقه‌ای سبز تبدیل کند.

با این حال، باغ‌های گیاه شناسی عملکرد متفاوتی نسبت به پارک های معمولی دارند و محیطی سبز را برای ساکنان فراهم می کند تا از اوقات فراغت خود لذت ببرند.

گذشته از این، باغ های گیاه شناسی وظیفه انجام تحقیقات در مورد حفاظت از گیاهان کمیاب یا در آستانه انقراض منطقه خود را بر عهده دارند.

گیاه شناسان در باغ گیاه شناسی سابق پکن به دستاوردهای زیادی دست یافتند و مقالات مختلفی در مجلات بین المللی در مورد حفاظت از حیات گیاهی در این کشور منتشر کرده‌اند.

اما این باغ گیاه شناسی به تازگی ارتقا یافته و با گیاه شناسان بیشتری در سراسر جهان همکاری میکند و چین را قادر می سازد تا منابع لازم را برای تحقیقات روی گیاهان جمع‌آوری کنند.

همچنین تحقیقات در زمینه فن آوری باغبانی در این محل، دانش لازم را برای توسعه پارک های گیاه شناسی در سراسر کشور فراهم می‌کند.

رئیس جمهور چین شی جین پینگ در پانزدهم اجلاس اعضای کنوانسیون ملل متحد در مورد تنوع زیستی که در ماه اکتبر ۲۰۲۱ برگزار شد اعلام کرد که کشورش ساخت سیستم باغ های گیاه شناسی ملی را در دستور کار خود قرار داده است.

افتتاح باغ گیاه شناسی ملی چین اولین ثمره این تعهد به هدف جهانی حفاظت از تنوع زیستی است.

در عین حال این باغ محیطی را فراهم می کند که بازدیدکنندگان بتوانند در مورد گیاهان اطلاعات بیشتری کسب کنند و آگاهی خود را در مورد اهمیت تنوع گیاهی افزایش دهند.

بدون شک رشد سریع اقتصاد چین و قوی‌تر شدن قابلیت‌های تحقیقاتی آن، پایه و اساس خوبی را در جهت تلاش‌ برای حفاظت از تنوع زیستی در این کشور ایجاد کرده است.

این هم افزایی میتواند چراغ راهی برای ساختن یک تمدن زیست محیطی بین‌المللی باشد.

درحال حاضر تقریبا ۲۶۰۰ باغ گیاهشناسی در دنیا مشغول فعالیت هستند. از قدیمی ترین باغ های گیاهشناسی دنیا می توان به پیزا و پادوا در ایتالیا اشاره کرد که احداث آنها به سال ۱۵۴۰ میلادی باز می گردد.

با توجه به اینکه امروزه تغییرات اقلیمی به چالشی مشترک برای کل بشریت تبدیل شده است، لذا باید از طریق همکاری با آن مقابله شود.

فرهنگ چینی از گذشته همواره نسبت به احترام به طبیعت و عشق ورزیدن به آن تاکید داشته است و در حال حاضر نیز اقداماتی بی نظیری برای مقابله با تغییرات اقلیمی انجام داده است که تا به امروز نتایج ثمربخش داشته اند. بنابر این میتوان از تجربیات این کشور در حفاظت از تنوع گونه های گیاهی در  داخل کشور و سایر اقلیم های حیاتی دنیا مثل منطقه خاور میانه بهره برد و از تخریب محیط زیست، ناامنی های طبیعی، اقتصادی و اجتماعی در آینده جلوگیری کرد.

ز