استقلال مرگبار
استقلال مرگبار

  در سال ۱۸۵۷ میلادی بود که سربازان هندی و انگلیسی بخشهایی از جنوب ایران را به تصرف خود درآوردند تا زمینه عهدنامه پاریس را فراهم کنند. در عهدنامه پاریس ایران متعهد شد هرات را ترک و استقلال افغانستان را به رسمیت بشناسد. این اولین و آخرین معاهده ننگین ایران نبوده و نیست. ۱۷۰ سال […]

 

در سال ۱۸۵۷ میلادی بود که سربازان هندی و انگلیسی بخشهایی از جنوب ایران را به تصرف خود درآوردند تا زمینه عهدنامه پاریس را فراهم کنند. در عهدنامه پاریس ایران متعهد شد هرات را ترک و استقلال افغانستان را به رسمیت بشناسد.
این اولین و آخرین معاهده ننگین ایران نبوده و نیست.
۱۷۰ سال از به رسمیت شناخته شدن کشور افغانستان از سوی شاهان ایرانی می گذرد.
۱۷۰ سال جنگ و درگیری و خشونت و مصیبت که پایانی برای آن در شرایط کنونی متصور نیست.
اوج درماندگی و آوارگی یک ملت.
اکنون افغانستان یکی از عقب مانده ترین کشورهای جهان است. در همه ی بخش ها.
بارها با افاغنه ی ساکن ایران صحبت کرده ام .
یکی از آنها می گفت :« ای کاش ایران مثل جنگ سوریه و عراق به کمک مردم افغانستان بیاید و ما را از این بحران بزرگ نجات دهد».
او همچنین می گفت :« اگر ایران به کمک مردم افغانستان بیاید، من حاضرم سلاح بدست زن و بچه ام بدهم و دوشادوش ایران برای صلح افغانستان بجنگم.حاضرم بمیرم اما صلح در افغانستان برقرار شود».

ایران در جنگ سوریه موفق شد لشگر بزرگی از رزمندگان افغانی را سازماندهی کند و لشگر فاطمیون اکنون یک پتانسیل قدرتمند برای حضور و نفوذ ایران در این کشور برای نجات مردم افغانستان است.

ایران اکنون میتواند روی لشگر فاطمیون افغانستان، لشگر زینبیون پاکستان، حشد الشعبی عراق، دفاع وطنی سوریه و صد البته سپاه قدرتمند قدس حساب باز کند.

ایران ظرفیتهای فرهنگی مشترک و اشتراکات ائیدئولوژیک لازم را برای حضور و موفقیت در افغانستان را دارد.

در سالهای اخیر بسیاری از کشورهای جهان به همسایگان قدرتمند خود پیوسته اند و از مزیتهای این همراهی بهره مند شده اند. پیوستن مکزیک به آمریکا و هنگ کنگ به چین میتواند زمینه را برای پیوستن و اتحاد ایران و افغانستان مهیا کند.
افغانستان فاقد دولت مرکزی قدرتمند است و دخالتهای پاکستان، انگلیس، آمریکا ، عربستان ، روسیه و … روزگار مردم این کشور را تیره و تار کرده است.

اما حضور ایران معادلات جدیدی در این کشور رقم خواهد زد و بسیاری از دخالتها را پایان خواهد داد. این بشرطی است که خود مردم افغانستان بخواهند از این مصیبت رهایی یابند.

جنگ‌ در افغانستان هر روز وحشیانه تر میشود و حضور داعش و القاعده و طالبان بر دامنه ی نا امنی ها افزوده است.
جنگ دیگر بقول امام جمعه کابل «مردانه نیست و به کشتن زنان و‌کودکان بی دفاع کشیده شده است».
پشتون و هزاره و تاجیک و ازبک و تمام گروهها بشدت علیه یکدیگر تحریک شده اند.

ایران بیشترین ظرفیت را برای بازگشت ثبات در افغانستان دارد.

 

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

ع

 

  • منبع خبر : اقتصاددان