استراتژی کاخ سفید در سناریوی شکست برجام
استراتژی کاخ سفید در سناریوی شکست برجام

«برت مک گورگ» هماهنگ‌کننده شورای امنیت ملی کاخ سفید در امور خاورمیانه مدعی شد: دیپلماسی با ایران شکست بخورد، از دیگر گزینه‌ها استفاده می‌کنیم. هماهنگ‌کننده شورای امنیت ملی کاخ سفید در امور «خاورمیانه و شمال آفریقا» در اجلاس امنیتی منطقه‌ای «گفت‌و‌گوی منامه» علیه ایران موضعگیری کرد. او گفت: «بگذارید که با شما کاملا شفاف صحبت […]

«برت مک گورگ» هماهنگ‌کننده شورای امنیت ملی کاخ سفید در امور خاورمیانه مدعی شد: دیپلماسی با ایران شکست بخورد، از دیگر گزینه‌ها استفاده می‌کنیم.

هماهنگ‌کننده شورای امنیت ملی کاخ سفید در امور «خاورمیانه و شمال آفریقا» در اجلاس امنیتی منطقه‌ای «گفت‌و‌گوی منامه» علیه ایران موضعگیری کرد. او گفت: «بگذارید که با شما کاملا شفاف صحبت کنم: ایالات متحده قرار نیست جایی برود. این منطقه بیش از حد اهمیت دارد، بیش از اندازه شکننده است و بیش از اندازه به منافع آمریکایی در هم تنیده است که بخواهیم کاری غیر از این بکنیم (از این منطقه خارج شویم)».

این مقام ارشد دولت بایدن در ادامه این سخنرانی ادعاهای مقام‌های آمریکایی علیه مواضع داخلی و خارجی، نفوذ منطقه‌ای و برنامه هسته‌ای ایران را تکرار کرد.

مک گورگ علیه نیروهای مقاومت و متحدان ایران در این منطقه موضعگیری کرد و گفت: «اگر ما مورد آزمون قرار بگیریم، ما از مردم آمریکا دفاع خواهیم کرد از جمله اگر ضروری باشد از طریق توسل به نیروی نظامی و اگر نیاز به استفاده از نیروی نظامی باشد ما آماده استفاده بسیار قاطعانه از نیروی نظامی را داریم و قرار نیست که ما به تبادل آتش تلافی جویانه با گروه‌های نیابتی مورد حمایت ایران کشیده شویم و آنها هم می‌دانند که اگر ما پاسخ بدهیم، ما آماده آن هستیم که به صورت قاطعانه و مقتدرانه پاسخ بدهیم».

وی در ادامه گفت: «از همان ابتدای دولت بایدن ما بر اساس تجربه و تحلیل این موضوع را مفروض قرار دادیم که رژیم ایران دشمن است و تا آینده‌ قابل پیشبینی، همین طور خواهد بود».

به گفته او، «ما (دولت جو بایدن) کاملا از دیپلماسی برای رفع مسائل و کاستن از خطر سوءمحاسبات حمایت و استقبال می‌کنیم و به دنبال طرق مختلف برای کاستن تنش‌ها خواهیم رفت هر جا که امکانش باشد».

به گزارش اقتصاددان به نقل از فارس ،  این مقام ارشد آمریکایی سپس مدعی شد: «ما از خواسته‌های مردم ایران برای داشتن یک حکمرانی پاسخگو حمایت می‌کنیم همانگونه که ما هفته گذشته در افصهان (اصفهان) شاهدش بودیم البته ما هیچ توهمی نداریم که ایران به صورت ناگهانی جهت‌گیری خودش را تغییر بدهد یا اینکه رژیم در ایران تحت تحریم‌های یکجانبه فرو بپاشد یا نیروهای میانه‌رو تقویت شده و بر (قدرت در ایران) مسلط شوند شاید کسی به این نتایج امیدوار باشد».

وی اظهار کرد: « رویکرد ما در قبال ایران که یک دشمن اعلام شده است، مبتنی بر یک اصل مورد آزمون و بنیادی است: یک دیپلماسی مبتنی بر بازدارندگی و کاهش تنش. هیچ یک از این دو نمی‌تواند بدون دیگری کارساز و موثر باشد. برای این اصول سه هدف فوری وجود دارد: اول، ممانعت از دستیابی ایران به سلاح اتمی. ما به شدت نگران هستیم و بقیه جهان هم باید درباره افزایش چشمگیر و شدید برنامه هسته‌ای ایران از زمان خروج دولت قبلی (دولت ترامپ) از برجام نگران باشند. رئیس‌جمهور بایدن اعلام کرد و او واقعا به این حرف باور دارد که ما به دیپلماسی (با ایران) متعهد هستیم اما ما همچنین برای دیگر گزینه‌ها در صورت شکست دیپلماسی هم آماده هستیم ».

برت مک گورگ ادامه داد: «دوم (هدف دوم فوری آمریکا)، تقویت کردن دوستان و شرکایمان است. ما متوجه تعاملات اخیر میان کشورهای (حاشیه) خلیج (فارس) و ایران هستیم و واقعبین اما امیدواریم که این تعاملات شاید باعث کاستن از تنش‌ها، سوی محاسبات و در نهایت باعث کاهش خطرات درگیری‌های جدید شود اما همزمان ما این موضوع را متوجه هستیم که دنبال کردن تعامل باید از موضع قدرت باشد البته اشتباه نکنید ایالات متحده به تلاش‌هایمان برای تقویت ظرفیت دوستان وشرکایمان در خاورمیانه برای دفاع از خودشان به ویژه در برابر خطرات ناشی از پهپادها و موشک‌های ایران را افزایش خواهد داد».

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع