تاریخ انتشار : سه شنبه 19 تیر 1403 - 13:03
کد خبر : 171586

از مردم تا پاستور

از مردم تا پاستور

مهندس عبدالله زمانی تونی کارشناس مدیریت توسعه شهری و عضو شورای سردبیری اقتصاددان طی یادداشتی نوشت: حال که انتخابات به پایان رسیده و آرامش نسبی قبل از طوفان تغییرات در سطوح مدیران و کارکنان دولت از کابینه تا کابین خدماتی ادارات را شاهد هستیم،نیاز است با واکاوی دقیق و نظارت مجدانه نسبت به این تحول

مهندس عبدالله زمانی تونی کارشناس مدیریت توسعه شهری و عضو شورای سردبیری اقتصاددان طی یادداشتی نوشت:

حال که انتخابات به پایان رسیده و آرامش نسبی قبل از طوفان تغییرات در سطوح مدیران و کارکنان دولت از کابینه تا کابین خدماتی ادارات را شاهد هستیم،نیاز است با واکاوی دقیق و نظارت مجدانه نسبت به این تحول عظیم، نقش پررنگ تری از حضور مردم در صحنه را شاهد باشیم.

تحلیل اول:
دکتر مسعود پزشکیان به عنوان کاندیدای منتخب اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران پیروز شد،وی با کسب ۵۳٫۷ درصد آرا، چهاردهمین رئیس‌جمهور ایران شد.در مناظرات انتخاباتی ایشان بر لزوم اتحاد و اعتماد برای حل مشکلات اساسی ایران تأکید کرده است. پزشکیان خود را به عنوان یک راه‌حل مطرح کرده و در برخورد با میراث رئیس جمهور شهید دکتر سیدابراهیم رئیسی باید ببینیم چه واکنشی خواهد داشت.دکتر سعید جلیلی دیگر نامزد راه‌یافته به مرحله دوم انتخابات، حدود ۴۴ درصد آرا را کسب کرد.کارزار انتخاباتی در ایران برای انتخاب رئیس‌جمهور جدید از میان نامزدهای منتسب به دو جناح سیاسی ریشه دار و رقیب به پایان رسیده است.

تحلیل دوم :
دکتر مسعود پزشکیان، رئیس جمهور منتخب ایران، برنامه‌های اقتصادی مهمی را در دوران مناظرات انتخابات ریاست جمهوری برای دولت خود مطرح کرده است. این برنامه‌ها شامل حذف رانت‌ها، متعادل سازی تورم و رشد اقتصادی، تهیه گزارش جامع درباره رانت‌های اقتصادی و استفاده از ظرفیت‌های کشور برای افزایش رفاه مردم و استفاده از نخبگان و افراد شایسته برای تشکیل دولت و همچنین ایجاد دولتی فراجناحی وکارآمداست،وی همچنین توجه ویژه‌ای به موضوعات فرهنگی و معیشتی مردم دارد.

تحلیل سوم:
مردم بر این باورند که دکتر مسعود پزشکیان همچنین پیگیری سفرهای استانی دولت قبل برای ارائه برنامه‌های عملی جهت رفع مشکلات آنها تاکید خواهد داشت و بر همراهی و مشارکت مردم در اجرای برنامه‌های توسعه ای دولت جدید دل بسته اند و معیشت خود را بر رفتار اقتصادی و سیاسی خردمندانه دولت ایشان گره زده اند.

رسانه آمریکایی یو اس ای تودی بر این باور است که پزشکیان می‌تواند بر لحن خود در قبال غرب تأثیر بگذارد.

اما سؤالاتی که ذهن خیلی از تحلیل گران را به خود مشغول ساخته این است که:

چه راهکارهایی برای متعادل سازی تورم و رشد اقتصادی ارائه شده است؟
چگونه می‌توان به طور جامع و شفاف، گزارش رانت‌های اقتصادی را تهیه کرد؟
چه ظرفیت‌های کشوری وجود دارد که می‌توان برای افزایش رفاه مردم از آن‌ها استفاده کرد؟
جوانان و نخبگان چگونه می توانند در دل دولت پیر و کهنسال دکتر مسعود پزشکیان برای خود راهی باز کرده و فرصت ارائه تفکرات نو و خلاقانه را داشته باشند؟
آیا در آینده ای نزدیک شاهد چالش‌های اساسی بین دولت و مجلس خواهیم بود یا خیر؟

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

یک + 5 =