اتحادیه بین‌المجالس فرصتی برای گفت‌وگو در زمینه مشکلات منطقه‌ای است/ همکاری‌های دوجانبه پارلمانی با صربستان
اتحادیه بین‌المجالس فرصتی برای گفت‌وگو در زمینه مشکلات منطقه‌ای است/ همکاری‌های دوجانبه پارلمانی با صربستان

رئیس مجلس شورای اسلامی اتحادیه بین‌المجالس جهانی را فرصتی برای گفت‌وگو در زمینه مشکلات منطقه‌ای و همکاری‌های دوجانبه دانست.

به نقل از تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از سفر به صربستان، گفت: نشست اتحادیه بین‌المجالس جهانی فرصتی است که با رؤسای پارلمان‌ها در زمینه‌های گوناگون از جمله مشکلات منطقه‌ای و بین‌المللی و همکاری دو‌جانبه در زمینه توسعه گفت‌وگوها و همکاری‌های اقتصادی، صحبت شود.
وی با اشاره به اینکه این سفر شامل دو بخش است، افزود: بخشی از آن شامل حضور در این اجلاس با شرکت مجموعه مجالس کشورهای جهان و بخش دیگر شامل همکاری‌های دوجانبه پارلمانی کشورمان با صربستان است.
رئیس مجلس ادامه داد: این نشست جزو معدود اجلاس‌هایی است که مجالس جهان دور هم جمع می‌شوند و درباره موضوعات مهم بین‌المللی تصمیم‌گیری می‌کنند.
لاریجانی گفت: امور دیگری مربوط به زنان، جوانان و موضوعات گوناگون دیگری نیز هست که همکاران ما در آن جلسات شرکت می‌کنند.
وی ادامه داد: همکاری‌های دوجانبه با کشور صربستان که روابط دوستانه‌ای با ما دارد، همیشه مدّ‌نظر کشور ما بوده است.
رئیس مجلس با ابراز اینکه “صربستان در گذشته با ما روابط نزدیک داشت”، گفت: پس از تحولات بالکان هم، صربستان روابط خود را با ما حفظ کرد و همچنین در مجامع بین‌المللی مشارکت نزدیکی با هم داشتیم.
لاریجانی اضافه کرد: از مدت‌ها پیش این بحث بود که مذاکرات درباره همکاری‌های دو کشور، به‌ویژه توسعه همکاری‌های اقتصادی با صربستان را ساماندهی کنیم که بخش دوم کار مربوط به این قلمرو است.
وی گفت: طبعاً در این اجلاس، مجالی است که با رؤسای پارلمانی کشورهای مختلف گفت‌وگوهایی داشته باشیم.
رئیس مجلس افزود: در شرایط فعلی که آمریکایی‌ها موجب به‌هم‌ریختگی در روابط بین‌المللی شدند، گفت‌وگو با مسئولان کشورهای مختلف، هم از جهت روشنگری و هم از جهت همکاری‌های دو‌جانبه، موضوعیت دارد.
لاریجانی همچنین گفت: امیدواریم با حضور همکاران و تقسیم کاری که وجود دارد، در این زمینه‌ها توفیق حاصل شود.
 علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، صبح امروز (یکشنبه، ۲۱ مهر) برای شرکت در صد و چهل و یکمین نشست اتحادیه بین‌المجالس جهانی، در صدر یک هیئت پارلمانی، عازم بلگراد پایتخت صربستان شد.
  • منبع خبر : اقتصادآنلاین