تاریخ انتشار : شنبه 12 خرداد 1403 - 9:28
کد خبر : 167740
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای آموزش ۵ مفهوم اقتصادی به دانش آموزان بسته هستند

حاجی زاده. ولدخانی

آموزش ۵ مفهوم اقتصادی به دانش آموزان

آموزش ۵ مفهوم اقتصادی به دانش آموزان

به گزارش اقتصاددان، کارشناس اقتصادی بر این باور است که میزان آموزش مفاهیم و کارکردهای اقتصادی در مدارس بسیار ناچیز است و بایستی به منظور افزایش آمادگی دانش آموزان در سرلوحه وظایف مسوولین آموزش و پرورش قرارگیرد. به عنوان والدین، یکی از مهمترین وظایف ما این است که درباره دنیای اطراف، به فرزندان مان بیاموزیم.

به گزارش اقتصاددان، کارشناس اقتصادی بر این باور است که میزان آموزش مفاهیم و کارکردهای اقتصادی در مدارس بسیار ناچیز است و بایستی به منظور افزایش آمادگی دانش آموزان در سرلوحه وظایف مسوولین آموزش و پرورش قرارگیرد.
به عنوان والدین، یکی از مهمترین وظایف ما این است که درباره دنیای اطراف، به فرزندان مان بیاموزیم. یکی از مهمترین جنبه های زندگی که باید به آنها آموزش داد، اقتصاد است. این موضوع به آنها کمک می کند تا کودکان بفهمند مردم چگونه از پول و کالاها استفاده می کنند و آنها را مبادله می کنند و چگونه این امر بر دنیای اطراف آنها تأثیر می گذارد. علم اقتصاد مطالعه اموری است که بررسی می کند؛ چگونه مردم از منابع کمیاب برای ارضای نیازها و خواسته های خود استفاده می کنند.
اصول اقتصادی فراوانی وجود دارد که می توانیم به فرزندان خود آموزش دهیم. با آموزش اصول اقتصادی به کودکان در مراحل اولیه، می توانیم به آنها کمک کنیم تا تصمیمات آگاهانه تری در زندگی خود بگیرند.

۱. کمبود منابع مالی و تولیدی:

کودکان باید درک کنند که منابع محدودی در دسترس است و ما باید نحوه استفاده از آنها را انتخاب کنیم. این یک اصل اساسی علم اقتصاد است که به آنها کمک می کند تا مبادلات و هزینه های فرصت را درک کنند . به عنوان مثال، اگر کودک یک اسباب بازی جدید می خواهد، باید بداند که ممکن است مجبور شود چیز دیگری را رها کند. این می تواند به معنای کنار گذاشتن کمک هزینه هفتگی یا انجام کارهای اضافی در خانه باشد. با درک هزینه فرصت، کودکان می توانند یاد بگیرند که انتخاب های آگاهانه تری در مورد نحوه استفاده از منابع محدود داشته باشند. این یک مهارت ضروری زندگی در دنیایی است که منابع به طور فزاینده ای کمیاب می شوند.

۲. عرضه و تقاضا کالا:

یکی از اساسی ترین اصول، عرضه و تقاضا است. این اصل بیان می کند که قیمت یک کالا یا خدمات بر اساس میزان عرضه و میزان تقاضا تعیین می شود. زمانی که تقاضا برای یک محصول زیاد باشد اما عرضه کم باشد، قیمت بالا می رود. از سوی دیگر، زمانی که تقاضا برای یک محصول کم باشد اما عرضه زیاد باشد، قیمت محصول کاهش می یابد. با درک این اصل، کودکان می توانند تصمیم گیری آگاهانه در مورد خرید و زمان خرید آن را بیاموزند. آنها همچنین می توانند بفهمند که چرا قیمت ها نوسان می کند و چگونه این امر بر زندگی روزمره آنها تأثیر می گذارد.

۳. موضوع تخصص و تقسیم کار:

تخصص برای عملکرد روان یک اقتصاد مهم است و یکی از موضوعات کلیدی است که باید در هر برنامه درسی اقتصاد کودکان گنجانده شود . به این ترتیب، آنها می توانند بفهمند که چرا برخی از افراد در کارهای خاصی تخصص دارند و چرا برای همه افراد درگیر مفید است. علاوه بر این، آنها می توانند در مورد مشاغل موجود و چگونگی تطبیق مهارت های خود با یک شغل خاص بیاموزند. با آموزش زودهنگام تخصص به کودکان، می توانیم به آنها کمک کنیم تا برای نیروی کار آمادگی بیشتری داشته باشند و از استعدادهایشان نهایت استفاده را ببرند.

۴. مشوق ها و انگیزه ها:

برای اینکه بچه ها اصول اساسی اقتصاد را درک کنند، آموزش انگیزه ها در مراحل اولیه بسیار مهم است. انگیزه یک فرد را برای اقدام، یک مفهوم کلیدی اقتصادی، برمی انگیزد. دو نوع انگیزه وجود دارد: مثبت و منفی. مشوق‌های مثبت پاداش‌هایی هستند که فرد را به انجام عمل تشویق می‌کنند، در حالی که مشوق‌های منفی تنبیه‌هایی هستند که فرد را از انجام عمل منصرف می‌کنند. به عنوان مثال، یک حساب پس انداز با بهره ممکن است انگیزه مثبتی برای پس انداز پول باشد. در مقابل، یک انگیزه منفی برای خرج کردن پول ممکن است نرخ بهره بالای کارت‌های اعتباری باشد. کودکان می توانند با درک انگیزه ها یاد بگیرند که در مورد فعالیت اقتصادی خود تصمیمات مالی منطقی یگیرند.

۵. تجارت و بازرگانی:

آموزش تجارت به کودکان برای درک روابط بین المللی و تجارت مهم است. آنها باید بدانند که مردم تجارت می کنند زیرا به نفع هر دو طرف است، نه فقط به این دلیل که یک طرف چیزی دارد که طرف دیگر می خواهد. آموزش تجارت به کودکان راه مهمی برای آماده سازی آنها برای موفقیت در دنیایی است که به طور فزاینده ای متصل می شود. با درک نحوه عملکرد تجارت، آنها برای مشارکت در اقتصاد جهانی و تصمیم گیری آگاهانه در مورد زندگی خود مجهزتر خواهند شد .

کودکان باید در سنین پایین اصول اقتصادی را بیاموزند. انجام این کار باعث می‌شود که آن‌ها برای تصمیم‌گیری‌های مالی صحیح در آینده در زندگی مجهزتر شوند. آموزش این مفاهیم به کودکان به آنها کمک می کند تا نقش پول در زندگی ما و نحوه استفاده عاقلانه از آن را بهتر درک کنند. علاوه بر این، القای احساس مسئولیت مالی در کودکان از سنین پایین بسیار مهم است. آموزش اقتصاد به کودکان تمرین ارزشمندی است که می تواند در زندگی آنها سودمند باشد.

عکس: نلی حاجی زاده، مایسا ولدخانی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....