آشنایی با پیامبر اکرم
 آشنایی با پیامبر اکرم

حسن خسروی عضو شورای سردبیری با درج یادداشتی در اقتصاددان نوشت :   پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی ( ص ) در سال ۵۷۰ میلادی معروف به عام الفیل در ۱۷ ربیع الاول ۵۳ سال قبل از هجرت از پدری به نام عبدالله و مادری به نام آمنه در مکه متولد شدند که مقارن […]

حسن خسروی عضو شورای سردبیری با درج یادداشتی در اقتصاددان نوشت :

 

پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی ( ص ) در سال ۵۷۰ میلادی معروف به عام الفیل در ۱۷ ربیع الاول ۵۳ سال قبل از هجرت از پدری به نام عبدالله و مادری به نام آمنه در مکه متولد شدند که مقارن با دوران حکومت انوشیروان در ایران بود . در قرآن کریم چهار بار نام پیامبر اکرم به اسم محمد و یک بار به اسم احمد آمده است . پیامبر اکرم ( ص ) از قبیله قریش بودند و گفته اند که قریش در عرب ، نام ماهی بسیار بزرگی در دریاهاست و چون قبیله قریش در زمان خود بسیار بزرگ و مهم و تاثیر گذار بوده به این نام مشهور شده است . ابوطالب عموی حضرت محمد (ص ) ، ایشان را در سن ۱۰ سالگی وارد عرصه کار و تجارت و فعالیتهای اجتماعی نمودند و ایشان آنقدر در کار و تلاش و ارتباط با مردم و… موفق و درستکار و مورد اعتماد بودند که به ” محمد امین ” شهرت یافتند . حضرت محمد در سن ۲۵ سالگی با حضرت خدیجه که بانویی پاکدامن و عفیف و خوشنام در کسب و کار بودند ازدواج کردند. پیامبر ( ص) فرزندانی از جمله به نامهای عبدالله ، ام کلثوم ، فاطمه ( س ) و… دارند.
پیامبر گرامی اسلام (ص) در سن ۴۰ سالگی به پیامبری مبعوث شدند و معجزه ایشان نیز قرآن کریم میباشد . یک شب که دشمنان قصد حمله و کشتن پیامبر را داشتند حضرت علی علیه السلام در بستر پیامبر خوابیدند که به ” لیله المبیت ” مشهور است . پیامبر گرامی اسلام پس از مراسم حج سال دهم هجرت که به حجه الوداع نام گرفت بنابر فرمان الهی ، حضرت علی علیه السلام را به عنوان جانشین بعد از خود به مردم معرفی کردند و فرمودند که : الا من کنت مولاه فهذا علی مولاه .
پیامبر گرامی اسلام در ۲۸ صفر سال ۱۱ هجری قمری در سن ۶۳ سالگی به شهادت(رحلت) رسیدند و مرقد مطهرشان در شهر مدینه عربستان میباشد . حضرت محمد ( ص ) میفرمایند که : من دو یادگار گرانبها و ارزشمند را بین شما مردم به جا میگذارم : قرآن و اهل بیت ( عترت ) . از بیانات گهر بار حضرت محمد ( ص ) است که میفرمایند : بهترین شما کسی است که قرآن را یاد گرفته و به دیگران نیز یاد بدهد .
پیامبر گرامی اسلام ( ص ) در کنار تمام فضایل الهی و انسانی که داشتند سه ویژگی برجسته دارند :
۱ – خوش اخلاق
۲ – خوش تیپ ( همواره آراسته و مرتب و نظیف )
۳ – خوش فکر

از پیامبر اکرم سوال کردند که بدبخت کیست ؟ فرمودند هرکس بد اخلاق است ، بدبخت میباشد . بالای سر مرقد مطهر پیامبر گرامی اسلام یک تابلویی نصب است که روی آن نوشته : نبی عظیم خلقه ، الخلق الذی عظمه الرحمن فی سید الکتب . یعنی : اینجا مرقد پیامبری است که خلق و خو و شخصیت ایشان بسیار با عظمت است . همان خلق و خو و شخصیتی که خدای رحمان در سید و سرور کتابهای آسمانی ( قرآن ) آنرا تعظیم و تکریم کرده است . که فرمود : و انک لعلی خلق عظیم . شهید والا مقام علامه مرتضی مطهری کتابی دارند به نام ” پیامبر امی ” که خواندنی است .

خدایا ما را با قرآن و عترت زنده بدار و با قرآن و عترت بمیران و با قرآن و عترت محشور فرما .
آمین یا رب العالمین .

برگرفته از کتاب آشنایی با قرآن و عترت؛ نوشته حسن خسروی.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع