کشاورزی را با بی کفایتی نابود نفرمایید!!!
کشاورزی را با بی کفایتی نابود نفرمایید!!!

طی چند روز گذشته پیش نویس لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم درآمد مشمول مالیات سالانه اشخاص حاصل از فعالیت کشاورزی شامل تمام زیر بخش ها تا ۱۰۰میلیون تومان صفر و مازاد آن طبق مقررات فصول پنجم و هفتم مشمول مالیات در حال بررسی در کمیسیون اقتصاد دولت میباشد تا پس از رایزنی با وزارت […]

طی چند روز گذشته پیش نویس لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم درآمد مشمول مالیات سالانه اشخاص حاصل از فعالیت کشاورزی شامل تمام زیر بخش ها تا ۱۰۰میلیون تومان صفر و مازاد آن طبق مقررات فصول پنجم و هفتم مشمول مالیات در حال بررسی در کمیسیون اقتصاد دولت میباشد تا پس از رایزنی با وزارت جهاد در مورد ضرایب مالیاتی بخش های مختلف کشاورزی به تصویب هیات دولت برسد.

طبق ماده ۸۱قانون مالیات های مستقیم فعالیتهای کشاورزی ، دامپروری و دامداری،پرورش ماهی ،زنبور عسل ،باغداری ،پرورش طیور،ماهیگیری،نوغان داری،احیای مراتع و..معاف از مالیات مستقیم بر درآمد میباشند.

هیات محترم دولت ؛بر اساس آخرین سرشماری کشاورزی در ایران بیش از ۴ میلیون از جمعیت ایران مشغول فعالیت مستقیم در زمینه کشاورزی میباشند که از این بین ۷۵ درصد از آنها مالک کمتر از ۵ هکتار زمین میباشند که در اصطلاح کشاورز جزء محسوب میشوند و طبق تعاریف سازمان جهانی FAO کشاورز خرده پا نامیده میشوند که محروم از فناوری و دانش و تکنولوژی روز دنیا و نیازمند حمایت های بی دریغ دولت ها میباشند.

بی شک یکی از اقشار ضعیف و فقیر جامعه کشاورزان هستند که رویکرد حمایتی دولت نسبت به این قشر شریف و زحمتکش ضرورتی غیر قابل انکار است در حالی که کمتر شاهد این حمایت بصورت جدّی و عملی بوده ایم.
دوست عزیز جناب آقای مهندس خاوازی بنده شما را انسانی متعهّد و دلسوز در بخش کشاورزی میدانم و قطعاً بهتر از هر شخصی نسبت به مشکلات و معضلات کشاورزان اهتمام دارید.
ریسک بالای تولید محصولات کشاورزی در ایران که فراتر از کشاورزان در سراسر دنیا میباشد غیر از عوامل اقلیمی ،جوی و جغرافیایی متاثر بر متغیرهای اقتصادی ،سیاسی و اجتماعی نیز میباشد .
افزایش چند برابری قیمت انواع بذر و سموم و …و عدم حمایت واقعی از کشاورزان با اتخاذ ممنوعیتها و تعرفه های خلق الساعه در صادرات و واردات ضربات سهمگینی را به بخش کشاورزی وارد کرده است و در شرایط وخیم کرونایی و تحریمی و ضرورت جهش تولید در کشاورزی در جهت تامین معیشت مردم ،تصویب این قانون میتواند نفس های بیجان کشاورزی در ایران را نفس گیرتر نماید.
وزیر محترم جهاد کشاورزی ؛اجرای این طرح در شرایط فعلی بر خلاف اهداف توسعه پایدار و اجرای الگوی کشت و یکپارچگی اراضی و کاهش انگیزه در کشاورزان میباشد .

ضمن اینکه سازمان مالیاتی نیز باتوجّه به پراکندگی زیاد کشاورزی و عدم دسترسی این قشر به حسابرسی و دفاتر و مصرف عمده بخشی از تولیدات کشاورزان جزء برای معیشت خویش و ده ها دلیل موجّه دیگر نیازمند نیرویی معادل با چند برابر ظرفیت موجود میباشد که غیر محتمل به نظر میرسد .

لذا خواهشمندم هیات دولت و نمایندگان محترم شورای اسلامی با توجّه به تبعات زیان بار این طرح از تصویب آن ممانعت و فرایند نابودی کشاورزی را متوقف سازند.

در پایان نطق صریح بزرگواری در صحن مجلس که چند روز پیش می فرمود دشمن هیچ برنامه ای برای نابودی اقتصاد ما ندارد جز آنکه چشمش به اشتباهات درونی و استراتژیک ما باشد در ذهنم تجلّی بست.

نویسنده : دکتر سهراب بختیار