تأثیر زنان در مدیریت شهری

شهری به پهنای تهران در زمینه‌های مختلف نیاز به تغییر و توسعه دارد. مباحث فرهنگی، علمی، اجتماعی، اقتصادی، هنری، ورزشی، آموزشی و زیرساختی از مهم‌ترین مباحثی است که باید در توسعه‌ی شهر تهران به آنها توجه کرد.


به گزارش اقتصاددان، مدیریت شهری در این زمینه‌ها تا کنون وابسته به مدیریت آقایان بوده است، در حالی که تعداد بانوان و آقایان در این شهر تقریباً برابر است. از طرفی نقش مهمی که این بانوان در فرهنگ‌سازی علمی، فرهنگی، هنری، ورزشی و اجتماعی داشته‌اند، بر کسی پوشیده‌ نیست.

ندا حسینی کاندیدای پنجمین دوره انتخابات شورای شهر تهران با بیان این نکته، ادامه سخنان خود رااینگونه پیش می برد، هر جا نشانی از توسعه و پیشرفت در تهران است، پای یک بانو در میان بوده و نام او می‌درخشد. نمونه‌ی بی‌نظیر آن را می‌توان لیلا عراقیان طراح پل زیبای طبیعت دانست. طرحی که بارها در داخل و خارج کشور مورد تقدیر قرار گرفت و مدیران شهر تهران توسط این پل فخرفروشی و افتخار کرده‌اند.

این تنها نمونه‌ای از موفقیت‌های بانوان ایرانی در کلان‌شهر تهران است. از این نمونه‌ها در مراکز علمی‌، تحقیقاتی، اقتصادی، هنری و ورزشی بسیار است.
اما چیزی که مهم‌است در سطح مدیران سطح اول تهران بانوان را راه نداده و از راهکارها و دانش آنها استقبال نشده است. در حالی که می‌توان با استفاده از تفکر و راهکار‌های بانوان تهرانی هم مسیر توسعه و پیشرفت را درست و کوتاه پیمود و هم راهکارهای بهتری برای مشکلات شهری تهران پیدا کرد.

یکی از تبحرهای بانوان که می‌توان از آن در توسعه‌ی شهرها استفاده کرد، فرهنگ‌سازی در بین مردم است. در نقش‌های آموزشی و تربیتی، قدرت بالای بانوان بر هیچ فردی پوشیده نیست. نیروی صبر و شکبیایی بیشتر، شیوایی کلام، چندبعدی بودن، استفاده از قوه‌ی احساس و دورنگری تنها بخشی از استعدادهای بانوان در این راه است.


البته از مدیریت موفق بانوان در بخش‌ها و شرکت‌های مختلف شهری نمی‌شود گذشت. مدیریت بانوان در شرکت‌ها و بنگاه‌های مختلف در سال‌های اخیر چنان موفق بوده است که سازمان‌ها و نهادهای مختلفی از جمله انجمن زنان کارآفرین در این راستا بارها مورد تقدیر و ستایش قرار گرفته‌اند.

پس اگر می‌خواهیم شهری آباد داشته و سریع‌تر راه پیشرفت را طی کنیم، باید از قدرت مدیریت و تصمیم گیری بانوان استفاده کنیم.

نظرات   

 
0 #1 محمد درویشی 1396-02-27 13:26
وكسي كه چيزي از اعمال صالح را انجام دهد خواه مرد باشد يا زن در حالي كه ايمان داشته باشد داخل بهشت مي‎شوند. (نساء/124)
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی