لزوم کمرنگ شدن استفاده از درآمدهای نفتی

اقتصاددان:میرزایی گفت:در بودجه ۹۷ نظر بر این است که وابستگی به درآمدهای نفتی کاهش پیدا کند و مانند بسیاری از کشورها اداره کشور بر اساس درآمدهای مالیاتی باشد.

به گزارش اقتصاددن، جلال میرزایی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در خصوص نفت در بودجه ۹۷ اظهارکرد: جلسات مختلفی با حضور اقای نوبخت در مجلس در خصوص بودجه ۹۷ برگزار شد که نظر بر این است که اتکا و وابستگی به درآمدهای نفتی کاهش پیدا کند و مانند بسیاری از کشورها اداره کشور بر اساس درآمدهای مالیاتی باشد.

وی افزود:دولت و مجلس پیگیر این موضوع هستند اما متاسفانه در عمل این موضوع رخ نمی دهد .بر اساس آمارها سال ۹۲ وابستگی به درآمدهای نفتی کم بوده و از سالهای بعد دوباره در روند صعودی قرار گرفته است.

میرزایی گفت:در برنامه ششم توسعه تصویب شد که بسیاری از سازمان ها،موسسات و ارگان ها باید مالیات پرداخت کنند اما در عمل این امر اتفاق نمی افتد لذا در شرایطی که این نوع نگاه ها و رویکردها وجود دارد ما قطعا به نتیجه نخواهیم رسید .

وی بیان کرد:سال گذشته که بودجه سال ۹۶ تقدیم مجلس شد مبلغ بودجه ۳۲۰ هزار میلیارد تومان بود اما نمایندگان در مجلس در حوزه های مختلف انتظارات زیاردی دارند و مجلس بدون توجه به درآمدهای کشور این بودجه را با رقم ۳۴۴ هزار میلیارد تومان بسته است که این مبلغی اضافی منجر به کسری بودجه می شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:با توجه به گزارش های ارائه شده از سوی آقای نوبخت وبا توجه به بحث بودجه ریزی عملیاتی برای سال آینده، امیدوار هستیم که مجلس به سمت افزایش بودجه نرود یعنی درآمدها را واقعی ارزیابی کند و به سمت اصلاحاتی اساسی برای انضباط مالی پیش برود.

میرزایی افزود:درآمدهای کشور ناشی از نفت ،مالیات و یا هزینه های گمرکی است که در این راستا دولت قیمت نفت را به طور واقعی در نظر گرفته ودر خصوص مالیات با مشکل رکود اقتصادی مواجه ایم که این امر درآمدهای مالیاتی را کاهش می دهد و همچنین فرار مالیاتی نیز امر دیگری است که در کاهش درآمدها مالیاتی موثر است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: میزان مشخصی از درآمدهای نفتی سهم صندوق توسعه ملی است و با این کار محدودیتی برای دولت ایجاد شده است. دولت های تشکیل شده بعد از انقلاب مرتب از قیمت فروش ارز در بازار برای بحث کسری بودجه استفاده کرده اند.

وی در خصوص اینکه چرا دولت سیاست ارز تک نرخی را انجام نمی دهد،گفت:شرایط کشور ما در حالت طبیعی قرار ندارد لذا جراحی هایی که قرار است بر روی اقتصاد انجام شود باید حالت توازن تعادل باشد .

میرزایی شرایط کشور ما به دلیل تحریم و جنگ و مشکلات عدیده عادی نیست، تصریح کرد: ما در شریط عادی باید به بانک های بین المللی دسترسی داشته باشیم، سرمایه گذاری خارجی جذب بکنیم وشوک های اقتصادی وارد نشود در این شرایط است که دولت می تواند سیاست های اصلاحی را با حمایت مجلس اجرا کند .

به گزارش اقتصاددان به نقل از رادیوگفت و گو، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بیان کرد :بسیاری از کشورها از درآمد نفتی برای توسعه اقتصادی استفاده می کنند و ماهم به جای کاهش استفاده از درآمدهای نفتی باید با فساد مبارزه و با شفافیت اقتصادی از منابع موجود استفاده بهینه بکنیم.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی