۴۵درصد اقتصاد ملی از مالیات معاف است/ ضرورت سامان‌دهی مالیات بر املاک گران‌قیمت
۴۵درصد اقتصاد ملی از مالیات معاف است/ ضرورت سامان‌دهی مالیات بر املاک گران‌قیمت

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: در حال حاضر به طور برآوردی ۴۵درصد از تولید ناخالص داخلی کشور از مالیات معاف است.

به گزارش اقتصاددان به نقل از فارس، امیدعلی پارسا رئیس سازمان امور مالیاتی کشور امروز در حاشیه نشست خبری وزیر در جمع خبرنگاران اعلام کرد:‌ مالیات بر تولید در مرحله کمیسیون تلفیق ۳۱ درصد افزایش یافته، اما مالیات بر شرکت‌های حقوقی ۱۵ درصد است و جهت‌گیری ما این است که از تولید حمایت کنیم و فشار مالیاتی به تولید وارد نشود.

وی همچنین گفت: لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم به دولت ارائه شده است و در مالیات بحث ساماندهی معافیت‌های مالیاتی همچنین مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات بر ماشین‌های لوکس، مالیات بر املاک گران‌قیمت مطرح است.

رئیس سازمان امور مالیاتی در مورد اینکه گفته می‌شود بخش مهمی از تولید ناخالص داخلی کشور از مالیات معاف است، گفت: در حال حاضر ۴۵ درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP) از مالیات معاف است البته این ارقام برآوردی است.

پارس با بیان اینکه فشار مالیاتی زمانی است که نرخ مالیات افزایش یابد، گفت: سعی می‌کنیم افزایش نرخ مالیاتی برای بخش تولید نداشته باشیم.

وی در پاسخ به این پرسش که مالیات در حال حاضر چند درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را تشکیل می‌دهد، گفت: این نسبت در حال حاضر ۸ درصد است که رقم پایینی است در کشورهای پیشرفته نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی ۳۰ درصد، در کشورهای در حال توسعه بین ۱۴ تا ۱۵ درصد و در ایران طبق قانون برنامه ششم پیش‌بینی شده که این نسبت به ۱۰ درصد افزایش پیدا کند. گاهی نرخ مالیات ثابت است، اما (GDP) تولید ناخالص داخلی افزایش پیدا می‌کند.

رئیس سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: متأسفانه معافیت‌های زیادی برای مالیات وجود دارد و همچنین عدم شفافیت در بخش تولید و توزیع وجود دارد و بسیاری از حلقه‌های مالیات بر ارزش افزوده در بخش تولید متصل نیست و این مسئله برای تولیدکنندگان دردسر ایجاد می‌کند و ما سعی می‌کنیم به سمت حداقل کردن این حلقه‌ها و اتصال آنها گام برداریم.