۳۸درصد از خودروها به علت نقص فنی مردود شده‌اند
۳۸درصد از خودروها به علت نقص فنی مردود شده‌اند

سرپرست ستاد معاینه فنی خودروهای تهران از صدور معاینه فنی برتر برای ۳۳ درصد از کل مراجعه کنندگان در سال جاری خبر داد و گفت: ۳۸ درصد از خودروها به علت نقص فنی مردود شده اند.

به گزارش اقتصاددان به نقل از مهر، حسین مقدم از کاهش ۸ درصدی مراجعه به مراکز معاینه فنی تهران در سال جاری نسبت به سال گذشته خبر داد و تصریح کرد: از ابتدای سال تاکنون یک میلیون و ۲۵۴ هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی مراجعه کرده‌اند. از این تعداد، ۹۰۷ هزار دستگاه خودرو برای اولین بار مراجعه کرده بودند که در حدود ۲۲ درصد از آن ها در آزمون آلایندگی، ۷ درصد از آزمون هم‌راستایی چرخ ها، ۴ درصد کمک فنر، ۹ درصد تست ترمز و ۱۶ درصد عیوب ظاهری مردود شده‌اند.

وی افزود: در مجموع ۳۸ درصد از خودروها به علت نقص فنی موفق به اخذ معاینه فنی در مراجعه اول نشده‌اند.

مقدم همچنین در مورد آمار تست کنار جاده‌ای، عنوان کرد: از ابتدای سال تا پایان آذرماه، ۳ هزار و ۶۲۳ دستگاه خودرو مورد ارزیابی قرار گرفته که ۹۰ درصد دارای معاینه فنی و ۱۰ درصد فاقد معاینه فنی بوده‌اند. همچنین پس از آزمون مجدد آلایندگی کلیه خودروها، ۱۷ درصد در آزمون آلایندگی مردود شده‌اند.

وی ادامه داد: در سال جاری نیز طرح معاینه فنی تست کنار جاده‌ای با هدف پایش مضاعف وضعیت آلایندگی خودروهای سنگین در سطح شهر با مشارکت پلیس راهور از ابتدای شروع مرحله دوم طرح کاهش انجام شد. در این طرح، معاینه فنی ۴۲۶ دستگاه خودرو ابطال و برای ۷۸۴ دستگاه خودرو به علت نداشتن معاینه فنی و یا دودزا بودن توسط پلیس، جریمه صادر شده است.

سرپرست ستاد معاینه فنی خودروهای تهران با بیان اینکه در سال جاری برای ۳۰۰ هزار دستگاه خودرو معاینه فنی برتر صادر شده است، اعلام کرد: حدود ۵۰ درصد از خودروهای مراجعه کننده به مراکز شهر تهران متقاضی دریافت معاینه فنی برتر بوده و ۳۳درصد معاینه فنی برتر دریافت کرده‌اند.