۳۱ استان؛ ۳۱ فرصت؛ ۳۱ مسئول پاسخگو
۳۱ استان؛ ۳۱ فرصت؛ ۳۱ مسئول پاسخگو

بررسی مشکلات ایران در بخش های مختلف از جمله اقتصادی، بیانگر این واقعیت است با وجود برخورداری اقتصاد کشورمان از منابع و ظرفیت های بی نظیر و سرشار در مقایسه با سایر کشورهای جهان، همچنان با پدیده تورم بالا، نوسان رشد و توزیع ناعادلانه درآمد روبروست؛ به راستی راز و رمز موفقیت سایر کشورها در چه چیزی نهفته است؟

به گزارش اقتصاددان یک تحلیلگر مسائل اقتصادی در یادداشتی اختصاصی برای اقتصاددان نوشت:
مطابق اصل ۴۸ قانون اساسی و بند ۳ سیاستهای ۲۴ گانه اقتصاد مقاومتی مبنی بر ایجاد بستر رقابت بین مناطق و استانها و بکارگیری ظرفیت و قابلیت‌های متنوع در مناطق کشور و نیز تاکید بیانیه گام دوم در استفاده از ظرفیتهای کم نظیر طبیعی و انسانی موجود در ۳۱ استان کشور؛ که عدم استفاده از این ظرفیتها به نحو مطلوب و شایسته، به دلیل غفلت دست اندرکاران، محرز است؛ بنابراین شناسایی و استفاده از ظرفیتهای استفاده نشده باید در دستور کار تیم اقتصادی قوی و هماهنگ دولت سیزدهم قرار گیرد.
از سوی دیگر، مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب با اشاره به مدیریت سرمایه انسانی کشور می‌فرمایند: نکته‌ مهمّی که باید آینده‌سازان در نظر داشته باشند، این است که در کشوری زندگی می‌کنند که از نظر ظرفیّت‌های طبیعی و انسانی، کم‌نظیر است و بسیاری از این ظرفیت‌ها با غفلت دست‌اندرکاران تاکنون بی‌استفاده یا کم‌استفاده مانده است .نیروی انسانی مستعد و کارآمد با زیربنای عمیق و اصیل ایمانی و دینی مهم‌ترین ظرفیت امیدبخش کشور می‌باشد. همت‌های بلند و انگیزه‌های جوان و انقلابی خواهند توانست آن‌ها را فعال و در پیشرفت مادی و معنوی کشور به معنی واقعی جهش ایجاد کنند.
از همین رو، بررسی مشکلات ایران در بخش های مختلف از جمله اقتصادی، بیانگر این واقعیت است با وجود برخورداری اقتصاد کشورمان از منابع و ظرفیت های بی نظیر و سرشار در مقایسه با سایر کشورهای جهان، همچنان با پدیده تورم بالا، نوسان رشد و توزیع ناعادلانه درآمد روبروست؛ به راستی راز و رمز موفقیت سایر کشورها در چه چیزی نهفته است؟
به عبارت دیگر، هر استان کشور را می توان یک گنج پنهان نامید. زیرا هر یک از ۳۱ استان کشور دارای قابلیت‌هایی است که اگر در هر کشوری دیگری بود، حداکثر بهره برداری از ان ظرفیتها به عمل می آمد. اما در حال حاضر به‌خاطر ضعف و به عبارتی مدیریت ناکارآمد و به‌دلیل نبود نیروی انسانی با انگیزه، آمارها نشان از آن دارد که در همه استانهای کشور به‌جز استان تهران، کسری بودجه وجود دارد. به‌ عبارتی درآمدهای استانی تکافوی هزینه‌های استانی را نمی‌دهد. در حالی که استفاده بهینه از ظرفیتها و مزیت های بالقوه موجود و قابلیت‌های شناسایی نشده؛ برای تکافوی هزینه‌های عمرانی و جاری هر استان کفایت می کند. در حالی که برای تحقق رشد اقتصادی که از اهداف کلان بودجه ۱۴۰۱ است سهم استان ها و شهرستان ها مشخص شود و براساس همین شاخص ها برنامه ریزی و سیاستگذاری شود. استان ها و شهرستان ها در خلق منابع مشارکت جدی داشته باشند در مقابل مشوق هایی در نظر گرفته شود و سازمان برنامه و بودجه در قبال مشوق هایی که در نظر می گیرد مسئول و پاسخگو خواهد بود.
بنابراین لازم است دولت سیزدهم، ضمن شناسایی ظرفیتهای هر استان، این ظرفیتهای عظیم بالقوه را به مرحله فعلیت برساند در مجموع باید هر استان کشور را یک گنج پنهان نامید. زیرا هر یک از ۳۱ استان کشور دارای قابلیت‌هایی است که اگر در هر کشوری دیگری بود، حداکثر بهره برداری از ان ظرفیتها به عمل می آمد. اما در حال حاضر به‌خاطر ضعف و به عبارتی مدیریت ناکارآمد و به‌دلیل نبود نیروی انسانی با انگیزه، آمارها نشان از آن دارد که در همه استانهای کشور به‌جز استان تهران، کسری بودجه وجود دارد. به‌ عبارتی درآمدهای استانی تکافوی هزینه‌های استانی را نمی‌دهد. در حالی که استفاده بهینه از ظرفیتها و مزیت های بالقوه موجود و قابلیت‌های شناسایی نشده؛ برای تکافوی هزینه‌های عمرانی و جاری هر استان کفایت می کند.
لذا استان های مختلف کشور، پتانسیل‌های بالایی در حوزه‌های مختلف دارند که می‌توان با معرفی آنها در سطح کشور از این ظرفیت‌ها برای جذب سرمایه‌گذار داخلی بهره برد و ضمن شناسایی ظرفیتهای هر استان، این ظرفیتهای عظیم بالقوه را به مرحله فعلیت برساند و به ‌عبارتی گام به گام از کسری بودجه به سمت برابری درآمد و هزینه‌ها و در نهایت به برتری درآمدها نسبت ‌به هزینه ‌ها برسد در نهایت منجر به افزایش اشتغال و افزایش رشد اقتصادی و رهایی و خلاصی از کسری بودجه به عنوان ریشه اصلی تورم حرکت کند.
برای بسیاری از مردم کشورمان، بارها و بارها این پرسش پیش آمده باشد که چرا با وجود برخورداری کشورمان از انواع و اقسام نعمات و ثروت خدادادی شامل منابع زیرزمینی اعم از نفت، گاز، معادن و همچنین برخورداری از ظرفیت های فراوان در بخش های مختلف نظیر منابع انسانی نخبه، اقتصاد کشورمان همچنان از وضعیت نامطلوبی رنج می برد.

م.حاجی زاده

  • نویسنده : دکتر رضا خوش سیما رییس گروه امور استانها سازمان برنامه و بودجه کشور