۱۰ شرکت حباب‌ساز در تالار بورس تهران
۱۰ شرکت حباب‌ساز در تالار بورس تهران

برخی شرکتهای حاضر در تالار بورس، بر اساس صورت‌های مالی‌شان زیان‌ده هستند اما در عین حال قیمت سهام آنها با رشد زیادی همراه بوده است. در اصطلاح رایج، ارزش سهام این شرکت‌ها «حباب دارد» و واقعی نیست. فعالان بازار سرمایه و بورس‌بازهای حرفه‌ای همواره به خریداران و تازه‌واردها توصیه می‌کنند قبل از خرید سهام به […]

برخی شرکتهای حاضر در تالار بورس، بر اساس صورت‌های مالی‌شان زیان‌ده هستند اما در عین حال قیمت سهام آنها با رشد زیادی همراه بوده است. در اصطلاح رایج، ارزش سهام این شرکت‌ها «حباب دارد» و واقعی نیست.

فعالان بازار سرمایه و بورس‌بازهای حرفه‌ای همواره به خریداران و تازه‌واردها توصیه می‌کنند قبل از خرید سهام به تحلیل صورت‌های مالی شرکت‌ها بپردازند و «سهام بنیادی» بخرند. شرکت‌هایی که زیان‌ده هستند اما قیمت سهام بالایی دارند، از جمله سهام‌های غیربنیادی هستند که برای خرید توصیه نمی‌شوند. این شرکت‌ها حباب‌سازهای بورس هستند. روزنامه هفت صبح، چند روز پیش با انتشار گزارشی، به معرفی ۱۰ شرکت زیان‌ده که قیمت سهام بالایی دارند پرداخت.

به گزارش اقتصاددان به نقل از کاماپرس، در این گزارش که به قلم احمدرضا نجفی نوشته شده، عملکرد یکساله شرکتها در بورس مورد بررسی قرار گرفته است. بنابه ادعای نویسنده، اغلب این ۱۰ شرکت حباب‌ساز در گروه خودرویی‌ها جای گرفته‌اند و شرایط بعضی از آنها چنان حاد شده که نمادشان تعلیق در حالت تعلیق قرار گرفته است.

۱- لیزینگ ایران (نماد: ولیز)
شرکت لیزینگ ایران که در زمینه خرید و فروش خودرو فعالیت می‌کند، پس از اعمال ممنوعیت در واردات خودرو با چالش جدی مواجه شد. ارزش سهام این شرکت از اوایل مرداد تا اوایل مهر سقوط شدیدی داشت؛ به شکلی که از ۲۱۰۴ تومان به ۹۷۱ تومان رسید و بیش از ۵۰ درصد افت کرد. نویسنده گزارش مدعی است این شرکت بزرگترین حباب بورس را دارد.

۲- ایران خودرو (نماد: خودرو)
شرکت ایران خودرو در ماه‌های اخیر ۷ هزار و ۱۸۰ میلیارد تومان زیان کرده است. تازه این در شرایطی است که طبق آمارها این خودروسازِ بزرگ با افزایش تولید نیز همراه بوده است. ارزش سهام ایران‌خودرو در ۵ ماه اول امسال ۱۳ برابر رشد داشت اما پس از آغاز ریزش بورس، قیمت هر سهم از ۷۶۶ تومان تا حدود ۲۷۷ تومان سقوط کرد. طبق اطلاعات مندرج در گزارش روزنامه هفت صبح، ایران‌خودرو در حال حاضر پرضررترین شرکت بورسی است.

۳- کنترل خوردگی تکین‌کو (نماد: رتکو)
شرکت کنترل خوردگی تکین‌کو، به سایر شرکت‌های صنعتی خدمات پیشرفته کنترل و بازرسی ارایه می‌دهد. تکین‌کو، در یک سال گذشته ۲۵ میلیارد تومان ضرر کرده است. با تقسیم این میزان زیان بر تعداد سهام این شرکت، به هر سهم ۱۲۴ تومان ضرر می‌رسد؛ اما با نگاهی به تابلوی بورس مشاهده می‌شود که قیمت سهام این شرکت تا پایان خردادماه به ۳ هزار و ۵۵۰ تومان رسیده است. ناگفته نماند که در ریزش بورس، قیمت هر سهم رتکو تا هزار و ۸۴۴ تومان پایین آمد.

۴- تولید برق ماهتاب کهنوج (بکهنوج)
شرکت تولید برق ماهتاب کهنوج مالک ۱۳ نیروگاه برق کشور است. این نماد از معدود نمادهایی بود که در هفته‌های سقوط بورس، با رشد و صف خرید همراه بود. در یک سال گذشته ۳۲۵ میلیارد تومان ضرر کرده است. زیانی که به هر سهم می‌رسد معادل ۳۷۱ تومان است. قیمت سهام بکهنوج، در روزهای ریزش بورس بین ۶ تا ۷ هزار تومان باقیمانده و حباب آن بیشتر شده است.

۵- مهرکام پارس (خمهر)
شرکت مهرکام پارس از زیرمجموعه‌های ایران‌خودرو است که در حوزه تولید قطعات خودرو مانند تزئینات داخلی و خارجی، سپر، صندلی، داشبورت و کولر فعالیت می‌کند. ۹۰۰ میلیارد تومان زیان سال گذشته این شرکت است. نماد خمهر یکی از پرحباب‌ترین نمادهای بازار سرمایه است. اواخر تیرماه قیمت هر سهم خمهر ۱۷۱۰ تومان بود اما این روزها حدود ۸۰۰ تومان ارزش دارد.

۶- سایپا (خساپا)
شرکت سایپا حتی در فهرست حباب‌سازهای بورس هم در کنار ایران‌خودرو قرار می‌گیرد و اجازه نمی‌دهد رقیب همیشگی‌اش احساس تنهایی کند. سایپا سال گذشته ۲ هزار و ۱۳۱ میلیارد تومان ضرر کرده است. سهام سایپا تا اواسط مردادماه نسبت به ابتدای امسال ۹ برابر رشد داشت و از ۶۲ تومان به ۵۷۴ تومان رسید. پس از آغاز روند ریزش بورس، ۶۰ درصد ارزش این سهام از بین رفت و قیمت هر سهم به ۲۲۶ تومان رسید. ناگفته نماند که ضررده بودن سایپا از سال ۱۳۹۲ تاکنون ادامه داشته است.

۷- شیر پاستوریزه پگاه فارس (غفارس)
شرکت صنایع شیر ایران، حدود ۸۶ درصد سهام شرکت شیر پاستوریزه پگاه فارس را در اختیار دارد. شیر پگاه فارس که در زمینه تولید و بازرگانی محصولات لبنی فعالیت می‌کند، در سال گذشته ۲۴ میلیارد تومان زیان داشته است. قیمت هر سهم غفارس در پایان اردیبهشت‌ماه ۱۹۲۰ تومان بود اما این روزها در محدود ۹۷۰ تومان معامله می‌شود.

۸- ایران ارقام (مرقام)
شرکت ایران ارقام یکی از مهمترین شرکتهای حاضر در گروه رایانه بازار سرمایه است. این شرکت که با نماد مرقام چند ماه قبل در صدر باارزش‌ترین شرکت‌های گروه «رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن» قرار داشت، این روزها به جایگاه چهارم تنزل داشته است. این شرکت که با سرمایه ۵۰ میلیارد تومان به ثبت رسیده، در عملکرد سال گذشته خود ۲۹ میلیارد تومان زیان را نمایش داده است. میزان سهام شناور ایران ارقام، یکی از ویژگی‌های شاخص این شرکت است. تنها ۲۸ درصد سهام این شرکت در اختیار سهامداران عمده است و ۷۲ درصد مابقی در بورس دست به دست می‌شود.

۹- بانک پارسیان (وپارس)
بانک پارسیان در سال گذشته هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان زیان کرده است. روزنامه هفت صبح، این میزان زیان را در حالی گزارش کرده که در صورت‌های مالی بانک پارسیان تراز عملکرد مثبت است و این بانک ۳۰ درصد سود به دست آورده است. هر سهم وپارس در ابتدای شهریور به قیمت ۵۹۴ تومان رسید اما در هفت گذشته تا ۳۶۶ تومان نیز افت کرد؛ یعنی حدود ۴۰ درصد کاهش ارزش طی یک ماه.

۱۰- صنایع ریخته‌گری ایران (خریخت)
گروه خودروسازی بهمن، بزرگترین سهامدار شرکت صنایع ریخته‌گری ایران است. این شرکت قطعاتی مانند سیلندر، میل‌لنگ، گیربکس و کاسه چرخ‌ها را برای خودروهای سبک و سنگین تولید می‌کند. عمده محصولات صنایع ریخته‌گری ایران به بهمن‌موتور، ایران‌خودرو و شرکت کروز فروخته می‌شود. این شرکت در سال گذشته ۱۸ میلیارد تومان زیان داشته است. هر سهم خریخت در نیمه مرداد به قله ۹۴۰ تومان رسید اما در نهایت با کاهش ۳۲ درصدی تا ۶۳۳ تومان سقوط کرد.

 

 

ع