یک هفته قرمز برای بورس
یک هفته قرمز برای بورس

بورس تهران در این هفته وضعیت خوبی نداشت. شاخص ها دسته جمعی افت کردند و گرچه افت آن ها خیلی سنگین نبود، اما سیگنال های منفی به سهامداران داد.

بورس تهران در این هفته وضعیت خوبی نداشت. شاخص ها دسته جمعی افت کردند و گرچه افت آن ها خیلی سنگین نبود، اما سیگنال های منفی به سهامداران داد.

اقتصاددان: این هفته شاخص های بورس و فرابورس افت کردند و وضعیت خوبی نداشتند. شاخص کل بورس بیش از ۲۳۰۰۰ واحد معادل ۱٫۶۸ درصد افت کرد. شاخص هم وزن نیز بیش از ۵ هزار واحد افت معادل ۱٫۳۳ درصد کاهش را ثبت کرد.

شاخص کل فرابورس نیز ۳۸۶ واحد معادل ۲٫۰۲ درصد افت کرد. به طور کلی وضعیت بورس در این هفته خوب نبود و به خصوص در شاخص کل که محدوده حمایتی یک میلیون و ۴۰۰ الی یک میلیون و ۴۲۰ هزار واحدی شکسته شد، وضعیت بدی به وجود آمد.

این هفته نمادهای کوچک هم پا به پای نمادهای بزرگ بازار افت کردند و برخلاف هفته گذشته، وضعیت نمادهای کوچک بهتر از شاخص سازها نبود.

ارزش معاملات چشمگیر نبود

بازار سهام هفته گذشته را در حالی به پایان رساند که ارزش معاملات خرد تا سطح حدود ۳ هزار میلیارد تومان کاهش یافت. اما این هفته ارزش معاملات خرد نسبت به چهارشنبه هفته گذشته کمتر بود و در هیچ کدام از روزهای معاملاتی، ارزش معاملات نتوانست به رقم ۳۰۰۰ میلیارد تومان حتی نزدیک شود.

در دو روز ابتدایی هفته یعنی شنبه و یکشنبه، ارزش معاملات خرد حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان بود. روز دوشنبه ارزش معاملات کاهش یافت و به ۲۱۰۰ میلیارد تومان رسید. در روز سه شنبه ارزش معاملات به ۲۶۰۰ میلیارد تومان رسید و چهارشنبه هم ۲۳۰۰ میلیارد تومان معامله در بازار انجام شد.

نوسانات ارزش معاملات خرد در این هفته هیچ سیگنال مثبتی برای سهامداران نداشت چراکه در تمام ۵ روز معاملاتی ارزش معاملات خرد کمتر از ۳۰۰۰ میلیارد تومان بود و حتی به سطح ۲۱۰۰ میلیارد تومان هم رسید.

زنجیره خروج پول به مدت یک روز قطع شد

پس از دو هفته متوالی خروج پول حقیقی ها از بازار، سرانجام در این هفته و در یک روز معاملاتی این زنجیره قطع شد و ورود پول اتفاق افتاد. البته ورود پولی که در روز سه شنبه اتفاق افتاد، حدود ۲۰ میلیارد تومان بود که رقم چشمگیری نیست. اما همین که زنجیره خروج پول را قطع کرد اتفاق مهمی بود. با این حال، فردای همان روز دوباره حقیقی ها از بازار پول خارج کردند که رقم آن حدود ۹۰ میلیارد تومان بود.

بیشترین خروج پول حقیقی ها در این هفته در روز شنبه اتفاق افتاد که ۳۹۰ میلیارد تومان نقدینگی خرد از بازار خارج شد. در روزهای یکشنبه و دوشنبه هم ۲۴۰ و ۲۳۰ میلیارد تومان پول توسط حقیقی ها از بازار خارج شد.

فروشنده ها همچنان دست برتر را دارند

هفته گذشته در سه روز معاملاتی قدرت خریداران حقیقی بیشتر از قدرت فروشندگان حقیقی بود. اما این هفته تنها در یک روز خریداران حقیقی بازار را در اختیار داشتند و در ۴ روز دیگر، فروشنده ها قدرت بیشتری نسبت به خریداران داشتند.

روز سه شنبه بود که شاخص قدرت خریداران حقیقی به عدد ۱٫۰۲ رسید. اما در سایر روزها خریداران قدرت کمتری نسبت به فروشنده ها داشتند. کمترین قدرت خریداران حقیقی در روز یکشنبه بود که شاخص مربوط به آن به عدد ۰٫۸۳ رسید. در روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه هم شاخص قدرت خریداران حقیقی ۰٫۹۰ و بالاتر از آن بود.