گلچین اقتصادی روز
گلچین اقتصادی روز

هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم. این پیمانه تیتر‌هایی همچون در بازار جهانی دلار به پایین‌ترین سطح ۲.۵ ساله رسید، ورود سکه به کانال ۱۱ […]

هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

این پیمانه تیتر‌هایی همچون در بازار جهانی دلار به پایین‌ترین سطح ۲.۵ ساله رسید، ورود سکه به کانال ۱۱ میلیون تومانی، قیمت جهانی طلا با امید به واکسن کرونا باز هم کاهش یافت، اختلاف در اوپک نفت را ارزان کرد، کرملین: اختلاف شدیدی میان روسیه و اوپک وجود ندارد، ارزش سهام عدالت و دارایکم در ۱۰ آذرماه ۹۹، ارزش دارایکم چقدر شد؟ و غول خودروی آلمان و بحران مدیریت را در بر دارد.

+دلار از ۲۴۰۰۰ تومان فاصله گرفت

به گزارش اقتصاددان به نقل از تابناک ،بازار ارز پس روند نزولی روزهای اخیر، امروز با افزایش نرخ دلار و یورو مواجه شد. روندی که باعث شد هر اسکناس دلار آمریکا با افزایش ۴۵۰ تومانی نسبت به روز قبل، به قیمت ۲۵۰۰۰ تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته شود. همچنین هر اسکناس یورو در صرافی های مجاز به قیمت ۲۹۹۰۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته شد که نسبت به روز یکشنبه، ۵۵۰ تومان گران تر شده است.

+بازار جهانی؛ دلار به پایین‌ترین سطح ۲.۵ ساله رسید

دلار در معاملات روز دوشنبه بورس لندن در حالی به پایین‌ترین سطح ۲ و نیم ساله رسید که روند رشد چند روزه سهام جهان متوقف شده است. ترکیب خوش‌بینی به واکسن کرونا و امید به بسته‌های حمایتی جدید از سوی دولت آمریکا و تسهیل فضای مالی از سوی فدرال‌رزرو باعث شد تا سرمایه‌گذاران سرمایه‌های خود را از ارز ذخیره جهان بیرون بکشند و دلار بدترین افت ماهانه خود از ماه جولای را به ثبت برساند. شاخص دلار در برابر سبد ارزهای مهم جهان ۰.۱ درصد افت کرد و به ۹۱.۷۰۷ واحد رسید که پایین‌ترین سطح آن از آوریل ۲۰۱۸ تا کنون است. تحلیل‌گران بانک ای‌ان‌زی در یادداشتی برای مشتریان خود نوشتند: بازارها حال و هوای آشنایی دارند؛ بهبود ریسک‌پذیری دلار را به طور گسترده‌ای تضعیف کرده است. شاخص دلار در ماه نوامبر با انتشار اخبار خوش از واکسن‌های کرونا ۲.۵ درصد سقوط کرده است و حالا ۱۱ درصد پایین‌تر از رکورد ۱۰۲.۹۹ واحدی ماه مارس است.

+ورود سکه به کانال ۱۱ میلیون تومانی

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز با افزایش ۵۰۰ هزار تومانی نسبت به روز گذشته، ۱۱میلیون و ۱۵۰ هزار تومان معامله شد. سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز با افزایش ۴۰۰ هزار تومانی به قیمت ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان معامله شد. همچنین قیمت نیم سکه بهار آزادی با ۱۵۰ هزار تومان افزایش برابر با پنج میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، ربع سکه هم با افزایش ۵۰ هزار تومانی به قیمت سه میلیون و ۹۵۰ هزار تومان و سکه یک گرمی نیز در برابر دو میلیون و ۳۵۰ هزار تومان مبادله شد. علاوه بر این، در بازار طلا نیز هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۵۷ هزار تومان و هر مثقال طلا به بهای چهار میلیون و ۵۸۰ هزار تومان فروخته شد.

قیمت جهانی طلا با امید به واکسن کرونا باز هم کاهش یافت

قیمت جهانی طلا در آغاز معاملات این هفته در صبح دوشنبه تحت تأثیر امید به واکسن کرونا و چشم‌انداز خاتمه سریع‌تر پاندمی کرونا، باز هم سقوط کرد. قیمت خرید نقدی هر اونس طلا در بورس لندن، اسپات‌گلد، ۰.۹۷ درصد یا ۱۷.۲۶ دلار سقوط کرد و به ۱٫۷۷۰.۸۶ دلار بازگشت. قیمت پیش‌خرید هر اونس طلای آمریکا ۰.۷۹ درصد یا ۱۴.۱۰ دلار سقوط کرد و به ۱٫۷۷۴ دلار رسید. امید به واکسن کرونا باعث به وجود آمدن نوعی خوش‌بینی در بین سرمایه‌گذاران شده و ریسک‌پذیری آنها را برای فروش سرمایه‌های امنی مانند طلا و خرید سرمایه‌های ریسک‌داری مانند سهام افزایش داده است.

اختلاف در اوپک نفت را ارزان کرد

هفته گذشته قیمت نفت تحت تاثیر موفقیت در ساخت واکسن کرونا، رشدی ۷ درصدی را به ثبت رساند. رشدی که البته زیر سایه اختلاف در اوپک آن هم در آستانه برگزاری صد و هشتادمین نشست آن، اتفاق افتاد. اختلاف در اوپک باعث شده تا نگرانی‌ها نسبت به تمدید توافق کاهش تولید ۷.۷ میلیون بشکه‌ای نفت ناکام بماند و از ابتدای سال آینده میلادی، عرضه نفت به بازارهای جهانی بیشتر شود. ابن در حالی است که همچنان زمان قطعی توزیع جهانی واکسن کرونا و بازگشت اقتصاد به شرایط پیش از شیوع کووید ۱۹ اعلام نشده و افزایش عرضه در شرایطی رخ خواهد داد که همچنان فاکتورهای موثر بر رشد تقاضا در جهان دیده نمی‌شود. به همین دلیل قیمت نفت برنت که هفته گذشته تا بالای ۴۸ دلار در هر بشکه بالا رفته بود، امروز با کاهش ۱.۸ درصدی به ۴۷ دلار و ۳۰ سنت در هر بشکه رسید. نفت شاخص آمریکا نیز افتی ۱.۷ درصدی را به ثبت رساند و ۴۴ دلار و ۷۶ سنت در هر بشکه قیمت خورد.

کرملین: اختلاف شدیدی میان روسیه و اوپک وجود ندارد

درحالی که تولیدکنندگان نفت در مورد آینده توافق کاهش تولید بحث و گفتگو می کنند، سخنگوی کرملین امروز اعلام کرد اختلافات شدید همانند آنچه در اوایل سال ۲۰۲۰ وجود داشت، میان روسیه و اوپک وجود ندارد. مذاکرات نفتی در مارس ۲۰۲۰، زمانی که روسیه و عربستان بر سر حجم کاهش تولید توافق نکردند، از هم فروپاشید. اما در نهایت در ماه آوریل به نتیجه رسید. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین همچنین گفت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هیچ برنامه برای تمام با پادشاه عربستان پیش از برگزاری نشست اوپک پلاس در روز سه شنبه ندارد.

+بورس به سبزپوشی ادامه داد

امروز شاخص کل با ۳۸۶۵۶ واحد افزایش معادل ۲٫۷۱ درصد به یک میلیون و ۴۶۵ هزار و ۹۳۴ واحد، شاخص‌ قیمت وزنی – ارزشی با ۱۰۱۰۹ واحد افزایش معادل ۲٫۷۱ درصد به ۳۸۳ هزار و ۳۶۹ واحد، شاخص کل هم وزن با ۶۹۴۲ واحد افزایش معادل ۱٫۶۹ درصد به ۴۱۷ هزار و ۷۸۸ واحد، شاخص قیمت هم وزن با ۴۵۴۵ واحد افزایش معادل ۱٫۶۹ درصد به ۲۷۳ هزار و ۵۷۴ واحد، شاخص آزاد شناور با ۴۳۲۰۳ واحد افزایش معادل ۲٫۲۰ درصد به دو میلیون و ۴ هزار و ۳۱۷ واحد، شاخص بازار اول با ۳۰۱۶۵ واحد افزایش معادل ۲٫۸۹ درصد به یک میلیون و ۷۴ هزار و ۱۴۹ واحد و شاخص بازار دوم با ۷۱۳۲۳ واحد افزایش معادل ۲٫۴۷ درصد به ۲ میلیون و ۹۵۹ هزار و ۲۲ واحد رسید. در نیمه دوم داد و ستدهای امروز بورس، در یک میلیون و ۸۵۹ هزار نوبت معاملاتی، ۱۵ میلیارد و ۳۵۱ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۱۸۱ هزار و ۴۶۵ میلیارد ریال در بورس معامله شد.

گزارش بورس امروز دوشنبه 10 آذر 99 / این نمادها بیشترین افزایش قیمت را داشتند!

گزارش بورس امروز دوشنبه 10 آذر 99 / این نمادها بیشترین افزایش قیمت را داشتند!

+ارزش سهام عدالت در ۱۰ آذرماه ۹۹

در پایان معاملات امروز ارزش سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی به ۱۱ میلیون و ۳۸۴ هزار و ۶۹۰ تومان رسید که نسبت به روز معاملاتی گذشته  ۲۱۲ هزار و ۹۰۲ تومان افزایش یافت. در پایان معاملات امروز بازار سهام، ارزش سهام عدالت در مقایسه با روز گذشته ۱٫۹ درصد رشد داشت. با احتساب این موضوع، ارزش ۶۰ درصد قابل فروش سبد ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت به ۶ میلیون و ۸۳۰ هزار و ۸۱۴ تومان رسیده است.

+ارزش دارایکم چقدر شد؟

قیمت پایانی هر واحد از دارایکم با  رشد ۵٫۴۳ درصدی نسبت به روز معاملاتی گذشته ۲۰ هزار و ۵۴۸ تومان معامله شد تا ارزش ۲۰۰ واحد از اولین ETF دولتی به ۴ میلیون و ۱۰۹ هزار و ۶۰۰ تومان افزایش پیدا کند. البته در معاملات روز جاری آخرین قیمت معامله شده برای هر واحد از دارایکم با افزایش ۶٫۸۸ درصدی نسبت به روز معاملاتی قبل ۲۰ هزار و ۸۳۰ تومان معامله شد.

+پیش بینی مجلس از ۴ منبع برای واردات خودرو

حجت اله فیروزی، سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به طرح مجلس برای ساماندهی بازار خودرو، گفت: در این طرح مشوق هایی برای تولیدکنندگان خودرو جهت بالا بردن بهره وری کار در نظر گرفته ایم. وی همچنین به بندی در این طرح اشاره کرد که ذائقه دوست داران خودرو خارجی را نیز تامین می کند و در این باره گفت: در این طرح به واردات خودرو اشاره شده چراکه می تواند قیمت های داخلی را متعادل سازد. باید رقابتی میان خودروهای داخلی و خارجی ایجاد شود و خودروسازان داخلی باید به سمت کیفی سازی پیش روند. لذا مجلس پیش بینی کرده است که می توان از ۴ منبع خودرو وارد کرد.

این نماینده مجلس نخستین مسیر را خودروسازانی دانست که خودروی خود را صادر می کنند و ما به ازای آن قادر به واردات هستند. بخش دیگر قطعه سازانی هستند که قطعات خود را به کشورهای مختلف صادر می کنند که در مقابل صادرات قطعه، توان واردات خودرو را دارا هستند. فیروزی سومین مسیر واردات خودرو را متوجه افرادی دانست که خارج کشور دارای ارز و منابع مالی هستند و می توانند از محل ارز شخصی اقدام به واردات نمایند. چهارمین گروه کسانی هستند که نفت را از دولت می خرند و می توانند از محل صادرات بخش نفتی اقدام به واردات خودرو کنند. فیروزی خاطرنشان کرد: این شرایط در قالب طرح است که باید در صحن به قانون تبدیل شود. وی افزود: ما پیش تر به روش های اجرایی استناد می کردیم که قابل تغییر بود ولی اگر این واردات به قانون تبدیل شود، به همان نسبت به ضمانت اجرا دارد، جنبه های حمایتی دارد و به راحتی قابل تغییر نیست. /فارس

+معاون رئیس جمهور: خودرو‌های ارزان قیمت طراحی می‌کنیم

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در نشست مشترک با وزیر صنعت و رییس گروه اقتصادی دفتر رهبر معظم انقلاب درباره بررسی طرح تولید خودروی به روز و اقتصادی، افزود: ایجاد نوآوری با استفاده از طراحی‌های داخلی بیشتر خواهد شد و به همین دلیل، در طرح تولید خودروی ارزان‌قیمت و به روز بر روی طراحی با استفاده از ظرفیت‌های داخل کشور تأکید داریم. وی با اعلام اینکه چنانچه طراحی دست مهندسان داخلی باشد، خلق خودرو خواهیم کرد، گفت: باید از کپی‌کاری در حوزه خودرو و مونتاژ خارج شویم و به سمت خلق خودرو با استفاده از طراحی نیروهای متخصص کشورمان و نخبگان حرکت کنیم.

غول خودروی آلمان و بحران مدیریت

شرکت فولکس‌واگن این روزها با بحران‌های مدیریت روبه‌رو است. وب‌سایت آرکانساآنلاین گزارش داد که ریاست شرکت فولکس‌واگن مشکلات زیادی برای انتخاب مدیران ارشد این شرکت دارد و در حال تلاش برای قانع کردن هیات‌مدیره این شرکت در راستای ایجاد اصلاحاتی اساسی است. هربرت دایس تاکنون بیش از سه نامزد را برای جانشینی فرانک ویتر، مدیر مالی این شرکت، پیشنهاد داده است. ویتر نتوانسته بود پیش از دریافت رای هیات ناظر این شرکت خودروساز حمایت افراد ذی‌نفع کلیدی را به خود جلب کند. این مطالب را افرادی گفته‌اند که نمی‌خواهند نامشان فاش شود زیرا مذاکرات جنبه محرمانه دارند.

 

ع