تاریخ انتشار : سه شنبه 27 آبان 1399 - 20:48
70 بازدید
کد خبر : 24508

گلچین اقتصادی روز

گلچین اقتصادی روز

هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم. این پیمانه تیتر‌هایی همچون بورس‌های جهانی با امید به تولید واکسن کرونا سبز شدند، اُفت شاخص کل به لطف

هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

این پیمانه تیتر‌هایی همچون بورس‌های جهانی با امید به تولید واکسن کرونا سبز شدند، اُفت شاخص کل به لطف شستا، به برخی حقوقی‌های بورس اخطار دادیم، عقبگرد سکه به کانال ۱۱ میلیون تومانی، دلار در کانال ۲۵ ماند، صعود طلای جهانی محدود شد و واکسن مُدرنا به صعود نفت جان دوباره بخشید را در بر دارد.

+اُفت شاخص کل به لطف شستا

به گزارش اقتصاددان به نقل از تابناک  ،  شاخص کل با ۲۳۱۱۰ واحد افزایش معادل ۱٫۸۱ درصد به یک میلیون و ۲۹۶ هزار و ۵۹۶ واحد، شاخص‌ قیمت وزنی – ارزشی با ۶۰۴۳ واحد افزایش معادل ۱٫۸۱ درصد به ۳۳۹ هزار و ۱۸۵ واحد، شاخص کل هم وزن با ۴۵۹۵ واحد افزایش معادل ۱٫۲۴ درصد به ۳۷۴ هزار و ۷۴۴ واحد، شاخص قیمت هم وزن با ۳۰۰۹ واحد افزایش معادل ۱٫۲۴ درصد به ۲۴۵ هزار و ۴۳۱ واحد، شاخص آزاد شناور با ۳۹۸۶۲ واحد افزایش معادل ۲٫۳۱ درصد به یک میلیون و ۷۶۶ هزار و ۶۴۸ واحد، شاخص بازار اول با ۳۳۶۰۸ واحد افزایش معادل ۳٫۷۵ درصد به ۹۳۰ هزار و ۶۸۱ واحد و شاخص بازار دوم با ۱۸۵۰۹ واحد کاهش معادل منفی ۰٫۶۸ درصد به ۲ میلیون و ۶۹۲ هزار و ۶۷۳ واحد رسید.

36 2 اقتصاددان نوشته 37 1 اقتصاددان نوشته

+توصیه مهم به سهامداران

عباسلو کارشناس بازار سرمایه گفت: بهتر است شتاب‌زده وارد بازار نشوند و با تحلیل سهم‌هایی را در پرتفوی خود قرار دهند که P/E پایینی دارند تا بازدهی مطلوب خود را کسب کنند. همچنان بهترین بازار برای سرمایه گذاری بورس است، چراکه باعث سفته بازی در بازار خودرو، مسکن، ارز و  هیچ بازار دیگری نمی شود و ضرری برای دیگر بازارها ندارد بلکه تولید را هم توسعه خواهد داد. هم اکنون شرایط سرمایه‌گذاری مهیا است و اگر حمایت نهادهای دولتی و حکومتی از بازار ادامه یابد، با روند مثبت بازار مواجه خواهیم بود و تمام پول های خارج شده از بورس بر می‌گردد؛ چرا که نقدینگی هنوز وارد بازارهای موازی نشده و اغلب منتظر فرصت برای برگشت به بورس هستند.

+بورس های جهانی با امید به تولید واکسن کرونا سبز شدند

بلومبرگ: دومین گزارش مربوط به پیشرفت دارویی با هدف جلوگیری از شیوع بیماری کرونا سبب شده معامله گران نسبت به آینده اقتصاد جهانی امیدوار باشند. شرکت تحقیقاتی آمریکایی «مادرنا» دیروز (۲۶ آبان ماه) اعلام کرد: واکسن جدیدی برای مقابله با ویروس کرونا و پیشگیری از بیماری کووید-۱۹ کشف کرده که می‌تواند تا ۹۵ درصد موثر باشد. به گزارش بی بی سی انگلیسی، شرکت یاد شده قصد دارد مجوز نهایی را برای استفاده از این واکسن در چند هفته آینده دریافت کند. دهها واکسن مختلف در مراحل پایانی آزمایش قرار دارد، اما این نخستین واکسن است که نتایجی را نشان داد. بر اساس آخرین آمارها، تاکنون بیش از ۵۵ میلیون و ۱۴۶ هزار نفر در سطح جهان به کرونا مبتلا شده اند که از این تعداد بیش از یک میلیون و ۳۲۹ هزار تن جان باخته اند.

امروز (سه شنبه) در وال استریت، همه شاخص‌ها سبز پوش بودند و سه شاخص اصلی بورسی در مقایسه با روز گذشته افزایش یافت. اکنون شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۱.۱۵ درصد رشد در مقایسه با روز دوشنبه وارد کانال ۲۹ هزار و ۸۱۹.۰۷ شده است. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» نیز با ۰.۵۴ درصد رشد به سطح ۳۶۰۴.۴۱ صعود کرد. «نزدک کامپوزیت» نیز رشد ۰.۴۱ درصدی را تجربه کرده و وارد کانال ۱۱ هزار و ۸۷۷.۵۹ واحدی شده است.بورس‌های اروپایی نیز امروز روندی روبه رشد را داشته اند. شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس لندن با ۱.۶۶ درصد رشد در مقایسه با دیروز به سطح ۶۴۲۱.۲۹ واحد رسیده است.  شاخص «دکس ۳۰» بورس فرانکفورت در آلمان نیز رشد داشت و با رشد ۰.۴۷ درصدی و ایستادن در سطح  ۱۳ هزار و ۱۳۸.۶۱ واحدی به کار خود خاتمه داد. بورسهای آسیایی نیز سبز شده اند. شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو ژاپن با رشد ۲.۰۵ درصدی تا سطح ۲۵ هزار و ۹۰۶.۹۳ واحدی افزایش یافت.  شاخص «هانگ سنگ» بورس هنگ کنگ ۰.۸۶ درصد افزایش یافت و وارد کانال ۲۶ هزار و ۳۸۱.۸۷ واحد شد.

+چهار منبع مالی برای یارانه ۱۲۰ هزار تومانی

امروز نمایندگان مجلس با اصلاح جزء یک بند الف طرح الزام دولت به پرداخت یارانه کالاهای اساسی با ۲۰۲ رأی موافق، ۸ رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع ۲۴۱ نماینده حاضر در جلسه علنی موافقت کردند.

بند الف به شکل زیر اصلاح شد:

دولت مکلف است به منظور تأمین بخشی از نیازهای معیشتی خانوارهای کشور به ویژه خانوارهای کم برخوردار، از ابتدای ۶ ماه دوم سال ۹۹ به صورت ماهانه تا پایان اسفندماه نسبت به تأمین پرداخت یارانه اعتبار خرید به هر فرد ایرانی شناسایی شده در طرح معیشتی خانوار (افراد مشمول ردیف۳۱ جدول تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۹ کل کشور) به تعداد حداقل ۶۰ میلیون نفر از طریق واریز اعتبار به کارت یارانه نقدی سرپرست خانوار به مبلغ یک میلیون و ۲۰۰ هزار ریال برای هر یک از افراد سه دهک اول از جمله افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی، رزمندگان معسر و افراد با درآمد کمتر از حداقل حقوق و دستمزد به مبلغ ۶۰۰ هزار ریال برای هر یک از افراد سایر دهک های مشمول فوق الذکر اقدام نمایدهمچنین نمایندگان با اصلاح جزء دو بند الف طرح الزام دولت به پرداخت یارانه کالای اساسی با ۱۹۶ رأی موافق، ۸ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۳ نماینده حاضر در جلسه علنی موافقت کردند.

جزء دو بند الف به شرح زیر اصلاح شد:

منابع موردنیاز برای اجرای این قانون از محل

۲-۱ وصول اقساط سهام دولت به میزان ۲۸ هزار میلیارد ریال

۲-۲ واگذاری باقیمانده سهام دولت در شرکت های پالایشی به میزان یکصد و هشتاد هزار میلیارد ریال

۲-۳ واگذاری باقیمانده سهام شرکت های صنعتی به میزان یکصد و بیست هزار میلیارد ریال

۲-۴ واگذاری باقیمانده سهام بانک ها و بیمه ها به میزان ۷۰ هزار میلیارد ریال

حداکثر تا سقف ۳۹۸ هزار میلیارد ریال مازاد بر موارد پیش بینی شده و در راستای اجرای بند ۲-۱ سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی در چارچوب قانون، توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی تامین و به حساب خاصی نزد خزانه داری کل کشور واریز می گردد. مبلغ ۳۰۰ هزار میلیارد ریال از منابع حاصله به صورت ۱۰۰ درصد تخصیص یافته برای انجام تکلیف این قانون در اختیار سازمان هدفمندی یارانه ها قرار می گیرد.

+مجلس تا جای ممکن بودجه ۱۴۰۰ را جراحی می‌کند

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در پاسخ به سوالی مبنی براینکه اگر دولت، اصلاحات مدنظر مجلس را در لایحه بودجه اعمال نکند، آیا در زمان بررسی آن در مجلس اصلاحات را انجام خواهید داد، بیان کرد: مجلس تا جای ممکن در هماهنگی با دولت و شورای نگهبان، بودجه ۱۴۰۰ را جراحی و اصلاح خواهد کرد. حمیدرضا حاجی‌بابایی در واکنش به اظهارات امروز معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه مبنی براینکه اگر مجلس طرح اصلاح ساختار بودجه را همین امروز هم تصویب کند، نمی‌توانیم آن را در لایحه اعمال کنیم و براین اساس با طرح مخالفیم، گفت: مخالفت امروز پورمحمدی نظر دولت بود و نه دیدگاه سازمان برنامه و بودجه، زیرا کمیسیون طی چند ماه اخیر تا همین سه روز پیش جلسات بررسی اصلاح ساختار بودجه را با حضور مسئولان این سازمان برگزار کرد و آنها هم موافق اعمال این اصلاحات در بودجه ۱۴۰۰ بودند. وی ادامه داد: اظهارات امروز معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه برای ما جای سوال دارد، مجلس طرح اصلاح ساختار بودجه را تبدیل به قانون کرده و به دولت ارائه می‌کند، دولت هرچه میزان اصلاحات را نتوانست در لایحه بودجه ۱۴۰۰ اعمال کند ما در مجلس آن را انجام خواهیم داد.

+افزایش ۵۰ درصدی قیمت لاستیک جهت رعایت حال مصرف کنندگان؟!

مصطفی تنها سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لاستیک گفت: براساس توافقات بعمل آمده میان تولیدکنندگان قیمت لاستیک ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت. وی با اعلام اینکه البته با توجه به افزایش  نهادهای تولید افزایش ۵۰ درصدی جوابگوی ضرر تولیدکنندگان نیست، افزود: قیمت های جدید از ۲۸ آبان ماه اجرایی خواهد شد. وی در مورد آزاد سازی قیمت لاستیک نیز گفت: قیمت های تعیین شده با نظارت سازمان حمایت خواهد بود و هیچ واحد تولیدی نمی تواند غیر از چارچوب نظارتی اقدام به افزایش قیمت ها کند. /تسنیم

38 1 اقتصاددان نوشته

 

+دلار در کانال ۲۵ ماند

در پایان فعالیت بازار امروز، هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ ۲۵۰۰۰ تومان از مردم خریداری می‌شود و در مقابل به قیمت ۲۶۰۰۰ تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته می‌شود که نسبت به روز قبل، بدون تغییر است. همچنین هر یورو در این صرافی ها، به نرخ ۲۹۸۰۰ تومان از مردم خریداری می‌شود و در مقابل به قیمت ۳۰۸۰۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می‌شود که نسبت به روز دوشنبه، تغییری ندارد.

+عقبگرد سکه به کانال ۱۱ میلیون تومانی

سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با کاهش قیمت نسبت به دیروز به ۱۱ میلیون و ۹۰۰ تومان رسید، سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز با کاهش ۱۰۰ هزار تومانی، ۱۱ میلیون تومان و ۷۰۰ تومان معامله شد. همچنین قیمت نیم‌سکه بهار آزادی به ۶ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان، ربع ‌سکه به ۴ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تعیین شد. علاوه بر این، در بازار طلا نیز هر گرم طلای ۱۸ عیار، به مبلغ یک ‌میلیون و ۱۵۶ هزار تومان و هر مثقال طلا به بهای ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان فروخته شد.

+صعود طلای جهانی محدود شد

قیمت طلا در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی تحت تاثیر کاهش ارزش دلار و تقاضا برای خرید دارایی امن تحت تاثیر نگرانیهای کرونایی، اندکی افزایش یافت. بهای معاملات هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد افزایش، به ۱۸۹۰ دلار و ۲۷ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۱ درصد افزایش، به ۱۸۸۹ دلار و ۷۰ سنت رسید.

+واکسن مُدرنا به صعود نفت جان دوباره بخشید

قیمت نفت در معاملات روز سه شنبه تحت تاثیر انتظارات برای تمدید کاهش تولید فعلی اوپک پلاس و خبر مثبت از ساخت یک واکسن دیگر برای کووید ۱۹ افزایش یافت. به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در ژانویه ۲۶ سنت معادل ۰.۶ درصد افزایش یافت و به ۴۴ دلار و هشت سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در دسامبر ۱۸ سنت معادل ۰.۴ درصد افزایش یافت و به ۴۱ دلار و ۵۲ سنت در هر بشکه رسید.

وام یک میلیون تومانی کرونایی در راه است

عبدالناصر همتی امروز با انتشار یادداشتی در اینستاگرام، اعلام کرد: با توجه به توقف فعالیت برخی از مشاغل از اول آذر ماه، پرداخت یک میلیون تومان وام قرض الحسنه به ۱۰ میلیون سرپرست خانوارهای یارانه بگیر که درآمد ثابت ندارند با قبول مابه التفاوت سود توسط دولت از محل وام کرونایی انجام خواهد شد.

 

ع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....