تاریخ انتشار : چهارشنبه 14 آبان 1399 - 23:10
83 بازدید
کد خبر : 23906

گلچین اقتصادی روز

گلچین اقتصادی روز

هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم. این پیمانه تیتر‌هایی همچون سهام عدالت چقدر رشد کرد؟ سود آرامکو ۴۵ درصد سقوط کرد، عرضه اولیه تاریخی گروه

هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

این پیمانه تیتر‌هایی همچون سهام عدالت چقدر رشد کرد؟ سود آرامکو ۴۵ درصد سقوط کرد، عرضه اولیه تاریخی گروه آنت تعلیق شد، رشد نرخ دلار در صرافی‌های بانکی و مجاز، کاهش بهای سکه در بازار تهران، مالکان «طلا» برنده انتخابات آمریکا خواهند بود؟ کمبود پوشک نداریم و جهش قیمت نفت با نامشخص بودن نتیجه انتخابات آمریکا را در بر دارد.

+شاخص بورس سبز شد

به گزارش اقتصاددان به نقل از تابناک  ، امروز شاخص کل با ۲۶۰۲۹ واحد افزایش معادل ۲.۰۶ درصد به یک میلیون و ۲۹۰ هزار و ۵۰۶ واحد، شاخص قیمت وزنی – ارزشی با ۶۸۰۷ واحد افزایش معادل ۲.۰۶ درصد به ۳۳۷ هزار و ۵۰۱ واحد، شاخص کل هم وزن با ۲۱۸۱ واحد افزایش معادل ۰.۵۹ درصد به ۳۷۴ هزار و ۸۹۰ واحد، شاخص قیمت هم وزن با ۱۴۲۸ واحد افزایش معادل ۰.۵۹ درصد به ۲۴۵ هزار و ۵۴۴ واحد، شاخص آزاد شناور با ۲۶۵۱۸ واحد افزایش معادل ۱.۵۴ درصد به یک میلیون و ۷۴۵ هزار و ۹۵۹ واحد، شاخص بازار اول با ۲۱۴۷۱ واحد افزایش معادل ۲.۴۴ درصد به ۸۹۹ هزار و ۸۸۳ واحد و شاخص بازار دوم با ۴۳۱۳۲ واحد افزایش معادل ۱.۵۸ درصد به ۲ میلیون و ۷۸۱ هزار و ۶۸۲ واحد رسید. در نیمه دوم داد و ستد‌های امروز بورس، در ۷۳۸ هزار و ۹۵۹ نوبت معاملاتی، ۵ میلیارد و ۸۶۷ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۵۴ هزار و ۳۳۰ میلیارد ریال در بورس معامله شد.

گزارش بورس امروز چهارشنبه 14 آبان 99/ سبزپوشی شاخص کل

گزارش بورس امروز چهارشنبه 14 آبان 99/ سبزپوشی شاخص کل

+سهام عدالت چقدر رشد کرد؟

نبض بورس: در پایان معاملات امروز بازار سهام، ارزش سهام عدالت با افزایش ۳۰۹ هزار و ۳۵۲ تومانی معادل ۳.۲۷ درصدی همراه بود. ارزش سبد ۵۳۲ هزارتومانی سهام عدالت به ۹ میلیون و ۷۴۳ هزار و ۱۵ تومان رسید. با احتساب این موضوع، ارزش ۶۰ درصد قابل فروش سبد ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت به ۵ میلیون و ۸۴۵ هزار و ۸۰۹ تومان رسیده است.

سود آرامکو ۴۵ درصد سقوط کرد

شرکت بزرگ نفتی سعودی آرامکو اعلام کرد، سود خالص سه ماه سوم این شرکت ۴۴.۶ درصد کاهش یافته، زیرا بحران ویروس کرونا سبب تضعیف تقاضا و کاهش قیمت نفت خام شده است. در حالی که سرمایه‌گذاران نگران تأثیر همه‌گیری ویروس کرونا بر تقاضای انرژی و مدت انتقال از سوخت‌های فسیلی هستند، قیمت سهام شرکت‌های جهانی نفت افت کرده است. قیمت نفت از زمان سقوط آن به پایین‌ترین مقدار در تقریباً دو دهه اخیر در ماه مارس، اندکی بهبود یافته است و سبب کاهش هزینه‌های سرمایه آرامکو و دیگر شرکت‌های بزرگ نفتی از قبیل شل و بی‌پی در سال ۲۰۲۰ و سال آینده میلادی شده است. حاشیه ضعیف سود پالایشی و مواد شیمیایی نیز سود خالص آرامکو را کاهش داد و در سه ماه منتهی به سی ام سپتامبر (نهم آبان‌ماه) سود خالص این شرکت به ۴۴ میلیارد و ۲۱۰ میلیون ریال (۱۱ میلیارد و ۷۹۰ میلیون دلار) رسید. این رقم همسو با برآورد تحلیلگر رفینیتیو یعنی ۴۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال بود. این در حالی است که سود خالص آرامکو در مدت مشابه پارسال ۷۹ میلیارد و ۸۴۰ میلیون ریال بود. امین ناصر، مدیرعامل شرکت آرامکو در بیانیه‌ای گفت: در پی بهبود فعالیت‌های اقتصادی و با وجود ناملایماتی که بازارهای جهانی انرژی شاهد آن هستند، علائم بهبود را در سه ماه سوم مشاهده کردیم.

عرضه اولیه تاریخی گروه آنت تعلیق شد

عرضه اولیه تاریخی سهام گروه آنت چین در بورس‌های شانگهای و هنگ‌کنگ که رکوردی جهانی به حساب می‌آمد تعلیق شد. با اعلام این خبر از سوی بورس‌های شانگهای و هنگ‌کنگ، ارزش سهام علی بابا که مالک ۳۳ درصد از گروه آنت است ۷ درصد در بورس‌های آسیایی سقوط کرد. ارزش سهام این شرکت در بورس نیویورک هم با سقوط ۸ درصدی روبه رو شد. مالک گروه آنت، جک ما و اریک جینگ، رئیس شرکت و سیمون هو مدیرعامل آن توسط دستگاه نظارت چین احضار و بازجویی شدند. در بیانیه بورس شانگهای علت توقف این عرضه اولیه، مشکلات متعدد گروه آنت از جمله تغییرات در فضای نظارت مالی این شرکت اعلام شده است. گفته می‌شود با این مشکلات گروه آنت واجد شرایط اجرای عرضه اولیه نبوده است. عرضه اولیه سهام گروه آنت که ۳۴.۵ میلیارد دلار برآورد شده است، بزرگترین عرضه اولیه سهام در تاریخ معاملات جهان خواهد بود.

+رشد نرخ دلار در صرافی های بانکی و مجاز

امروز هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی‌های بانکی و مجاز سطح کشور به قیمت ۲۸۹۳۰ تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته شد که نسبت به روز قبل، ۶۹۰ تومان رشد دارد. این در حالی است که برای چندمین روز پیاپی، خبری از نرخ خرید دلار در صرافی ملی نیست. همچنین هر اسکناس یورو در این صرافی ها، با افزایش ۸۶۰ تومانی نسبت به نرخ روز دوشنبه، به قیمت ۳۳۵۰۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته شد.

+کاهش بهای سکه در بازار تهران

اتحادیه طلا و سکه تهران اعلام کرد، هر قطعه سکه تمام طرح قدیم با کاهش قیمت به رقم ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید نیز به رقم ۱۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده است. هر نیم سکه بهار آزاد نیز امروز ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و هر ربع سکه بهار آزادی ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان قیمت گذاری شده است. هر سکه یک گرمی نیز به رقم ۲ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان رسیده است.

+کاهش قیمت طلا با بالا رفتن احتمال پیروزی ترامپ

به نقل از رویترز، به دنبال انتخابات تنگاتنگ ریاست جمهوری در آمریکا، قیمت طلا با تقویت ارزش دلار در معاملات امروز کاهش یافت. هر اونس طلا با ۱.۸۰ دلار کاهش به ۱۹۰۷.۳۷ دلار کاهش یافت. هان تان تحلیلگر بازار گفت: «افزایش سریع ارزش دلار، فشار کاهشی به طلا متحمل کرد.» «با توجه به اینکه پیروزی بایدن در هاله‌ای از ابهام است، یک سنای تقسیم شده هر راهی برای تصویب محرک‌های جدید اقتصادی آمریکا را کند می‌کند. چنین چشم اندازی توانایی طلا برای افزایش در حال حاضر را کاهش می‌دهد.» ترامپ در ایالات نبرد فلوریدا، اوهایو و تگزاس پیروز شد، در حالی که جو بایدن اعلام کرد با به دست آوردن رای مناطق شمال شرق آمریکا در مسیر پیروزی به سوی کاخ سفید است. هارشال باروت، تحلیلگر بازار گفت: «اعتمادی که فعالان بازار قبلاً نسبت به یک نتیجه واضح داشتند، در حال از بین رفتن است.» باروت گفت: «البته یکسری سرمایه گذاران استراتژیست هستند که در زمان کاهش‌های بزرگ شروع به خرید می‌کنند و هنوز هم بلاتکلیفی بسیاری در مورد اقتصاد جهان به علت افزایش شمار مبتلایان و اعمال محدودیت‌های جدید وجود دارد.» ارزش دلار در برابر سبدی از ارز‌های بین المللی ۰.۶ درصد افزایش یافت.

مالکان «طلا» برنده انتخابات آمریکا خواهند بود؟

جیمز راسته، کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری مؤسسه کاست کپیتال، طی مصاحبه‌ای گفت فارغ از اینکه چه کسی برنده انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا شود، دارندگان طلا و استخراج کنندگان آن برد خواهند کرد. وی می‌گوید دلیل این مساله این است که به احتمال زیاد آمریکا یک بسته کمک اقتصادی سنگین با هدف بهبود فعالیت‌های اقتصادی در این کشور اجرا خواهد کرد. راسته می‌گوید البته مشکل این مساله اثرگذاری آن بر افزایش کسری بودجه در آمریکاست. این کارشناس آمریکایی معتقد است که برای این منظور ما هزاران میلیارد دلار پول چاپ خواهیم کرد و این مساله به شکلی خارق‌العاده به نفع طلا انجام خواهد شد. وی معتقد است که هر یک از طرفین که پیروز شوند کار یکسانی را انجام خواهند داد و بیشتر تفاوت‌هایی که در این زمینه مطرح می‌شود، بیش از آنکه واقعیت داشته باشد فقط یک تصور است.

+حراج ۱۲ هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی

وزارت امور اقتصادی و دارایی با فروش و حراج ۱۲ هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی موافقت کرد. به گزارش بانک مرکزی، این بانک ضمن اعلان نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی مورخ ۱۴ آبان ماه امسال، اعلام کرد: ‌حراج جدید اوراق یاد شده در تاریخ ۲۰ آبان ماه برگزار می‌شود.
بانک مرکزی پیرو اطلاعیه روز سه‌شنبه (۶ آبان‌ماه) درخصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی، اعلام‌ کرد: طی برگزاری بیست و سومین مرحله از این حراج، چهار بانک سفارش‌های‌ خود را به ارزش ۱۲ هزار میلیارد ریال ارسال کردند. وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز با فروش ۴۶۹ میلیارد ریال اوراق اراد۴۹ با نرخ بازده تا سررسید ۲۱ درصد و ۱۱.۵ هزار میلیارد ریال اوراق اراد۵۴ با نرخ بازده تا سررسید ۲۰ درصد (در مجموع به ارزش ۱۲ هزار میلیارد ریال) موافقت کرد.

+کمبود پوشک نداریم

علیرضا رضایی قهرودی، رئیس اتحادیه عطار و سقط فروش و عمده فروشان مواد شوینده و پاک کننده، درباره افزایش قیمت پوشک اظهار کرد: قیمت کالاها در کارخانه تعیین می‌شود و کسبه‌ اجناس را بر اساس فاکتور خرید با سود ۱۳ تا ۱۵ درصدی می‌فروشند. وی با اشاره به اینکه بخشی از مواد اولیه تولیدی‌های سلولزی وارداتی است، تصریح کرد: به دلیل نوسانات ارزی تولیدکنندگان مجبورند قیمت‌های خود را افزایش دهند. تا زمانی که قیمت ارز نوسان دارد، شاهد نوسانات قیمت در حوزه‌های مختلف خواهیم بود. رضایی قهرودی در گفت‌گو با ایسنا، با بیان اینکه با بالا رفتن قیمت تمام شده، قیمت فروش هم بالا می‌رود، تاکید کرد، کمبودی در زمینه پوشک وجود ندارد و جنس به مقدار کافی در بازار هست و فقط قیمت کالاهای این بخش افزایش داشته است.

+قیمت کالاهای اساسی کاهش می‌یابد

مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) گفت: با توجه به تصمیمات اتخاذ شده برای ترخیص فوری کالاهای اساسی، ضروری و مواد اولیه تولید در گمرک، عرضه کالا در سطح بازار افزایش خواهد یافت و قیمت‌ها متعادل می‌شود.

جهش قیمت نفت با نامشخص بودن نتیجه انتخابات آمریکا

روز چهارشنبه قیمت نفت خام در حالی با افت ذخایر انبارهای آمریکا جهش کرد که فضای مبهم انتخابات آمریکا بر بازارهای جهانی سایه انداخته است. تا ساعت ۱۵:۳۸ به وقت تهران، قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال، بنچ‌مارک بین‌المللی قیمت نفت، ۲.۶۲ درصد یا ۱.۰۴ دلار جهش کرد و به ۴۰.۷۵ دلار رسید. قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام نیمه‌سنگین تگزاس غرب آمریکا، دابلیوتی‌آی، ۲.۵۸ درصد یا ۹۷ سنت جهش کرد و به ۳۸.۶۳ دلار رسید. ذخایر نفت خام آمریکا این هفته ۸ میلیون بشکه سقوط کرد و به ۴۸۷ میلیون بشکه رسید.

منابع آگاه: اوپک پلاس در حال بررسی کاهش تولید بیشتر است

یک منبع آگاه اوپکی گفت اوپک و روسیه با هدف تقویت قیمت ها، در حال بررسی کاهش تولید بیشتر در سال آینده هستند. اوپک و هم پیمانانش موسوم به اوپک پلاس، قرار است کاهش تولید ۷.۷ میلیون بشکه در روز را از ابتدای ماه ژانویه به ۵.۲ میلیون بشکه در روز برسانند؛ اما تاثیرات تقاضا برای انرژی ناشی از محدودیت‌های موج دوم کرونا سبب شده است تا آن‌ها در این باره تجدیدنظر کنند. منبع آگاه آشنا به برنامه روس‌ها گفت: «به نظر می‌رسد کاهش تولید بیشتری در سه ماهه اول سال آینده داشته باشیم.» وی افزود: تولیدکنندگان در کنار تمدید کاهش تولید کنونی، در حال بررسی گزینه‌های بیشتری هستند.» الجزایر که ریاست دوره‌ای اوپک را بر عهده دارد، از تمدید توافق کاهش تولید کنونی حمایت کرد. عبدالمجید عطار، وزیر انرژی الجزایر گفت ادامه کاهش کنونی تولید در نیمه نخست سال ۲۰۲۱ می‌تواند در نشست بعدی اوپک پلاس مدنظر قرار گیرد. وی افزود موج دوم شیوع کرونا به این معناست که بازار نفتی با یک وضعیت بسیار خطرناک مواجه است.

قیمت جدید محصولات ایران خودرو در پاییز ۹۹ اعلام شد

هفته گذشته پس از صدور مجوز افزایش قیمت خودرو توسط شورای رقابت، شاهد افزایش قیمت محصولات سایپا بودیم، امروز نیز قیمت‌های جدید محصولات ایران خودرو در سه ماهه سوم سال اعلام  شد.

 

شرح خودرو قیمت مصرف کننده

سه ماه دوم ۹۹(ریال)

قیمت مصرف کننده

سه ماهه سوم ۹۹(ریال)

پژو ۴۰۵ اس ال ایکس ۸۵۵٫۶۲۷٫۱۰۸ ۱٫۰۸۰٫۶۱۳٫۷۹۰
پژو ۴۰۵ جی ال ایکس ۸۰۳٫۹۵۵٫۴۶۴ ۱٫۰۱۲٫۶۰۳٫۵۱۷
پژو ۲۰۶ تیپ ۲ ۸۸۶٫۶۶۳٫۷۰۴ ۱٫۱۰۱٫۱۱۳٫۸۹۶
پژو ۲۰۶ تیپ ۵ ۱٫۰۱۴٫۶۵۴٫۸۰۴ ۱٫۲۶۷٫۸۹۹٫۴۳۹
پژو ۴۰۵ دوگانه سوز ۸۴۵٫۰۰۲٫۱۴۶ ۱٫۰۷۴٫۴۸۵٫۷۲۱
پژو ۲۰۶ صندوقدار ۱٫۰۴۷٫۹۶۹٫۳۹۲ ۱٫۳۰۸٫۷۲۰٫۰۱۰
پژو پارس بنزینی ۹۷۷٫۴۶۳٫۳۹۱ ۱٫۲۱۵٫۴۷۴٫۷۵۱
پژو پارس دوگانه سوز ۱٫۰۰۵٫۳۵۲٫۲۴۶ ۱٫۲۶۲٫۰۹۵٫۰۳۲
پژو پارس ال ایکس ۱٫۰۰۸٫۰۱۶٫۲۲۱ ۱٫۲۶۳٫۴۹۱٫۷۷۲
پژو پارس ال ایکس اتوماتیک ۱٫۴۸۵٫۹۸۶٫۷۰۱ ۱٫۸۷۳٫۰۳۸٫۴۱۹
سمند EF7 پایه گاز سوز ۹۵۹٫۸۳۵٫۶۶۵ ۱٫۲۰۹٫۳۲۵٫۱۹۵
سمند EF7 بنزینی ۹۱۸٫۳۵۶٫۳۹۶ ۱٫۱۴۹٫۶۲۷٫۴۵۴
سمند ال ایکس ۹۳۶٫۰۵۲٫۵۳۸ ۱٫۱۶۷٫۳۵۳٫۷۲۳
سورن ELx ۱٫۰۴۶٫۹۷۲٫۸۱۷ ۱٫۳۱۶٫۶۶۳٫۳۰۲
سورن پلاس ۱٫۴۷۷٫۱۲۰٫۳۴۱ ۱٫۸۸۵٫۰۴۸٫۷۱۳
رانا پلاس ۱٫۴۴۸٫۰۴۵٫۲۵۶ ۱٫۷۹۵٫۱۶۶٫۳۱۹
دنا ۱٫۱۸۱٫۷۴۵٫۶۱۳ ۱٫۴۶۸٫۵۱۴٫۸۷۳
پژو ۲۰۷ دستی ۱٫۲۱۰٫۶۵۷٫۳۷۰ ۱٫۵۲۲٫۳۷۵٫۳۳۷
پژو ۲۰۷ دستی پانوراما ۱٫۵۶۸٫۷۲۰٫۵۱۶ ۱٫۹۹۶٫۲۱۵٫۳۲۸
پژو ۲۰۷ اتوماتیک ۱٫۵۵۷٫۰۲۱٫۹۱۶ ۱٫۹۷۰٫۵۵۴٫۹۸۷
دنا پلاس ۱٫۳۳۶٫۱۵۹٫۲۳۸ ۱٫۶۶۱٫۲۲۳٫۰۷۶
دنا پلاس توربو شارژ ۲٫۱۶۵٫۲۹۵٫۸۷۷ ۲٫۷۱۰٫۹۶۴٫۷۴۸
دنا پلاس توربو شارژ اتوماتیک ۲٫۹۰۹٫۲۰۳٫۲۵۴ ۳٫۷۰۸٫۰۱۱٫۷۸۲
هایما s5 توربو دنده اتوماتیک ۲٫۹۵۱٫۵۴۱٫۱۵۰ ۳٫۸۶۴٫۴۹۱٫۵۸۸
هایما s7 توربو دنده اتوماتیک ۳٫۰۹۰٫۳۰۹٫۱۵۰ ۴٫۰۵۵٫۷۴۹٫۸۷۸

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....