تاریخ انتشار : دوشنبه 5 آبان 1399 - 21:33
87 بازدید
کد خبر : 23081

گلچین اقتصادی روز

گلچین اقتصادی روز

هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم. این پیمانه تیتر‌هایی همچون بورس همچنان قرمز، عوامل تعیین‌کننده مسیر اقتصاد کشور در ماه‌های آینده، سقوط نرخ برابری لیر

هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

این پیمانه تیتر‌هایی همچون بورس همچنان قرمز، عوامل تعیین‌کننده مسیر اقتصاد کشور در ماه‌های آینده، سقوط نرخ برابری لیر ترکیه با دلار آمریکا، نفت ساز کاهشی زد، طلای جهانی کشش صعود ندارد، افزایش قیمت مواد شوینده مورد تایید سازمان حمایت است و افت ۷۰۰ هزار تومانی نرخ سکه را در بر دارد.

+بورس همچنان قرمز…

به گزارش اقتصاددان به نقل از تابناک ، امروز شاخص کل با ۳۷۴۷۰ واحد کاهش معادل منفی ۲.۷۳ درصد به یک میلیون و ۳۳۶ هزار و ۵۸۶ واحد، شاخص قیمت وزنی – ارزشی با ۹۷۹۹ واحد کاهش معادل منفی ۲.۷۳ درصد به ۳۴۹ هزار و ۵۶۳ واحد، شاخص کل هم وزن با ۴۷۸۰ واحد کاهش معادل منفی ۱.۲۳ درصد به ۳۸۴ هزار و ۳۴۱ واحد، شاخص قیمت هم وزن با واحد ۳۱۳۱ کاهش معادل منفی ۱.۲۳ درصد به ۲۵۱ هزار و ۷۷۵ واحد، شاخص آزاد شناور با ۴۸۱۷۷ واحد کاهش معادل منفی ۲.۵۹ درصد به یک میلیون و ۸۱۰ هزار و ۶۴۷ واحد، شاخص بازار اول با ۳۴۰۲۰ واحد کاهش معادل منفی ۳.۵۵ درصد به ۹۲۳ هزار و ۷۷۵ واحد و شاخص بازار دوم با ۴۹۹۳۵ واحد کاهش معادل منفی ۱.۶۹ درصد به ۲ میلیون و ۹۱۳ هزار و ۷۰ واحد رسید. در نیمه دوم داد و ستد‌های امروز بورس، در ۶۵۴ هزار و ۷۲۸ نوبت معاملاتی، ۶ هزار و ۸۷۲ میلیارد برگه اوراق بهادار به ارزش ۶۰ هزار و ۳۷۵ میلیارد ریال در بورس معامله شد.

گزارش بورس امروز شنبه 5 آبان 99/ در روز قرمز بورس سهامداران برای خرید کدام سهام به صف نشستند؟

گزارش بورس امروز شنبه 5 آبان 99/ در روز قرمز بورس سهامداران برای خرید کدام سهام به صف نشستند؟

+عوامل تعیین‌کننده مسیر اقتصاد کشور در ماه‌های آینده

احسان عسکری، کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این که عوامل تعیین‌کننده مسیر اقتصاد کلان کشور در ماه‌های آینده چیست و با توجه به پیش رو داشتن بحث بودجه، دولت برای تامین مالی خود و پوشش کسری‌ها چه راهکار‌های مشخصی را از طریق بورس در اختیار دارد، اظهار داشت: از نظر روانی، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و همین طور ایران در یک سال آتی تاثیرات انکار ناپذیری بر روند متغیر‌های اقتصادی خواهند داشت، ولی افزایش سرسام آور قیمت‌ها در کالا‌های اساسی به دنبال رشد قیمت ارز موجب شده است، برآورد ارقام بودجه سال ۱۴۰۰ بسیار مشکل باشد.

برخی تحلیلگران از کاهش شدید قیمت ارز در بازار آزاد به واسطه برنده شدن یک کاندیدا در انتخابات پیش روی آمریکا صحبت می‌کنند که این موضوع اگرچه ممکن است در یک مقطع اتفاق افتد، ولی پیش بینی می‌شود تاثیری در وضعیت اقتصادی کشور ایجاد نکند. تجربه نشان داده که تحریم‌های اقتصادی ابزاری در دست کشور‌های سلطه طلب به خصوص آمریکا برای به زانو درآوردن کشور‌ها برای تحقق خواسته هایشان است. برخی بر این عقیده هستند با روی کار آمدن دموکرات‌ها در آمریکا، بازگشت به برجام اتفاق خواهد افتاد و امکان فروش نفت برای کشور محقق خواهد شد که در صورت تحقق این موضوع، می‌توان به کاهش قیمت ارز در بازار و کاهش روند تورم خوشبین بود؛ بنابراین آن چه روند مسیر اقتصاد کشور را تعیین می‌کند، میزان دسترسی دولت و شرکت‌ها به ارز حاصل از صادرات نفت و سایر کالاهاست./سنا

+کاهش قیمت دلار به کانال ۲۷ هزار تومان

در پایان معاملات امروز بازار ارز، هر اسکناس دلار آمریکا به قیمت ۲۷۵۵۰ تومان از مردم خریداری و در مقابل به قیمت ۲۷۹۸۰ تومان به متقاضی دریافت ارز فروخته شد که نسبت به روز شنبه، ۱۰۲۰ تومان ارزان‌تر شده است. همچنین هر اسکناس یورو به قیمت ۳۲۵۹۰ تومان از مردم خریداری و در مقابل به قیمت ۳۳۱۰۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته شد که نسبت به روز شنبه، ۱۳۰۰ تومان کاهش نرخ دارد.

سقوط نرخ برابری لیر ترکیه با دلار آمریکا

با افزایش تنش‌ها بین ترکیه و فرانسه نرخ برابری لیر ترکیه با دلار آمریکا سقوط کرد و برابری اولین بار در تاریخ از ۸ واحد هم فراتر رفت. این اتفاق، انتقادها در مورد ناتوانی بانک مرکزی برای تقویت نرخ لیر در مواقع بالا گرفتن تنش‌های ژئوپلیتیکی را بیشتر کرد. نرخ برابری لیر ترکیه با دلار آمریکا در معاملات استانبول ۱.۳ درصد سقوط کرد و به ۸.۰۶۶۷ واحد رسید. هفته گذشته بانک مرکزی ترکیه، غیرمنتظره‌ نرخ بهره خود را ثابت نگاه داشت و سرمایه‌گذاران را ناامید کرد.

+اردوغان: کالا‌های فرانسوی نخرید

هریت دیلی ترکیه: رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه از مردم کشورش خواست کالاهای فرانسوی را بایکوت کنند. این درخواست در ادامه انتقادات اردوغان از برخورد امانوئل ماکرون با مسلمان‌ها صورت می‌گیرد. اردوغان در سخنرانی تلویزیونی خود از آنکارا گفت: همان‌طور که در فرانسه خواسته شده است از خرید کالاهای ترکی اجتناب شود، من هم از مردم خودم در این‌جا می‌خواهم به کالاهای با برچسب فرانسوی اهمیت ندهند و آنها را نخرند. اردوغان گفت: دشمنی با اسلام و مسلمین در برخی از کشورهای اروپایی به یک سیاست‌گذاری تبدیل شده است که در بالاترین رده‌ها حمایت می‌شود. اردوغان گفت: ماکرون با مسلمانان مشکل دارد و باید از لحاظ ذهنی چک شود.

+از بازار خودرو چه خبر؟

بازار خودرو همگام با نزولی شدن نرخ ارز، چند هفته‌ای است بر مدار ریزش قرار دارد. این ریزش‌ها امروز هم تداوم یافته و کارشناسان معتقدند در صورت افت نرخ دلار به کانال ۲۷ هزار تومان، قیمت پراید به کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان خواهد رسید. بررسی ایرنا از بازار خودروی پایتخت، حاکی است امروز (دوشنبه)، قیمت هر دستگاه پراید ۱۳۱ بین ۱۰۵ تا ۱۰۷ میلیون تومان، تیبا صندوق‌دار ۱۳۵ تا ۱۴۲ میلیون تومان، کوئیک دنده‌ای بین ۱۶۰ تا ۱۶۵ میلیون تومان، سمند ال. ایکس ۲۰۸ تا ۲۱۲ میلیون تومان، پژو ۴۰۵ جی. ال. ایکس ۲۰۸ تا ۲۱۵ میلیون تومان، پژو پارس ۲۴۵ تا ۲۵۰ میلیون تومان و هر دستگاه دنا معمولی ۳۰۵ تا ۳۰۷ میلیون تومان از سوی واسطه‌گران و فروشندگان خودرو اعلام شده است.

سعید موتمنی رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی پایتخت می‌گوید: اگر کاهش قیمت ارز آن طور که کارشناسان اقتصادی پیش‌بینی کرده‌اند به ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان برسد، در بازار خودرو بیشتر نمایان خواهد شد و قیمت خودروها با شیب تندتری کاهش خواهد یافت. وی دلایل این موضوع را حبابی بودن شدید قیمت‌ها، نبود مشتری در بازار و زیاد بودن خودرو دست واسطه‌ها و دلالان برشمرد. موتمنی معتقد است: حتی پیش‌بینی می‌شود برای پراید ۸۵ تا ۹۰ میلیون تومانی هم مشتری نباشد.

+نفت ساز کاهشی زد

قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تاثیر افزایش ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا و اروپا و نگرانی های مرتبط با وضعیت تقاضا، حدود ۲ درصد سقوط کرد. به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت ۷۰ سنت معادل ۱.۷ درصد کاهش یافت و به ۴۱ دلار و هفت سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۶۹ سنت معادل ۱.۷ درصد کاهش یافت و به ۳۹ دلار و ۱۶ سنت در هر بشکه رسید. این شاخص مدت کوتاهی پس از آغاز معاملات روز جاری بیش از یک دلار سقوط کرده بود. بهای نفت برنت هفته گذشته ۲.۷ درصد و وست تگزاس اینترمدیت ۲.۵ درصد کاهش پیدا کرده بود.

طلای جهانی کشش صعود ندارد

قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تاثیر بهبود ارزش دلار و عدم پیشرفت مذاکرات درباره بسته کمک مالی جدید کرونایی به پایین ترین قیمت یک هفته اخیر نزول کرد. بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری ۰.۱ درصد کاهش یافت و به ۱۸۹۸ دلار و ۲۸ سنت رسید. پیشتر بهای معاملات تا ۱۸۹۰ دلار و ۱۹ سنت عقب نشینی کرده بود که پایین ترین قیمت از ۱۵ اکتبر بود. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۳ درصد کاهش، به ۱۸۹۹ دلار و ۳۰ سنت رسید. کایل رودا، تحلیلگر شرکت آی جی مارکتس اظهار کرد: به نظر می رسد، در کوتاه مدت انگیزه برای یافتن خریداران جدید در بازار طلا وجود ندارد. علت عمده آن هم نزدیک شدن به زمان انتخابات آمریکا و گمانه زنی ها درباره بسته کمک مالی است.

+افت ۷۰۰ هزار تومانی نرخ سکه

قیمت‌ها در بازار سکه و طلا امروز (دوشنبه- ۵ آبان) روند نزولی داشت، به‌طوری که سکه تمام ‌بهار آزادی طرح جدید با افت بیش از ۷۰۰ هزار تومانی، به بهای ۱۴ میلیون تومان فروخته شد و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به فروش رسید. همچنین قیمت نیم‌سکه بهار آزادی هفت میلیون و ۶۰۰هزار تومان، ربع‌سکه ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۲ میلیون و ۷۰۰ میلیون تومان تعیین شد. در بازار طلا نیز هر گرم طلای ۱۸ عیار به مبلغ یک ‌میلیون و۲۶۲ هزار تومان و هر مثقال طلا به بهای ۵ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان فروخته شد.

+افزایش قیمت مواد شوینده مورد تایید سازمان حمایت است

مدیرکل نظارت بر محصولات بهداشتی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان گفت: با توجه به افزایش ۴۰ تا ۵۰ درصدی قیمت مواد اولیه مورد نیاز تولید محصولات شوینده، نمی‌توان مخالف افزایش قیمت در این بخش بود. اسماعیل مهدی پور در یک برنامه خبری در پاسخ به این که آیا مجوزی برای افزایش قیمت مواد شوینده از سوی سازمان حمایت صادر شده است، گفت: مواد شوینده تابع قیمت‌گذاری تثبیتی و تکلیفی سازمان حمایت نیست. قیمت‌گذاری محصولات و مواد شوینده و هر نوع کالای تولیدی دیگری براساس مولفه‌های مختلف تاثیر گذار بر قیمت تمام شده انجام می‌شود. /فارس

+آیفون ۱۲ بدون رجیستری با قیمت نجومی به ایران رسید!

تنها سه هفته از رونمایی جدیدترین گوشی تلفن همراه شرکت اپل می‌گذرد و با وجود بسته بودن مرز‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا حالا پای این گوشی هوشمند آمریکایی به بازار ایران باز شده است. به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ بررسی‌های میدانی و جستجو در فضای مجازی ما را به سایت‌ها و صفحات مجازی اینستاگرامی رساند که با توضیحات کاملی اعلام کرده‌اند این محصول را با دو شرط می‌فروشند: یکی اینکه این کالا بدون رجیستری به مشتری تحویل داده می‌شود و دیگر آنکه از زمان ثبت سفارش حداقل پانزده روز زمان لازم است تا این محصول  به دست خریدار برسد.

پای آیفون ۱۲ به ایران رسید؛ ابهام خریداران برای رجیستری

نکته مهم این است که این محصول با قیمتی بسیار بیشتر از قیمت واقعی آن در درگاه مجازی در حال عرضه است. در حال حاضر محاسبه سرانگشتی نشان می‌دهد قیمت دلاری این سری از گوشی‌ها با دلار آزاد (به نرخ امروز ۲۸ هزار و ۴۵۰ تومان) میانگین چیزی حدود ۳۰ میلیون تومان است. حال آنکه هزینه رجیستری و حقوق ورودی و هزینه‌های گمرکی این محصول جای خود دارد.

ع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....