گلچین اقتصادی روز
گلچین اقتصادی روز

هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم. این پیمانه تیتر‌هایی همچون در روز قرمز بورس، کدام نماد‌ها پرتقاضا بودند؟ کاهش قیمت تمام شده مسکن تنها راه […]

هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

این پیمانه تیتر‌هایی همچون در روز قرمز بورس، کدام نماد‌ها پرتقاضا بودند؟ کاهش قیمت تمام شده مسکن تنها راه خانه دار شدن، رشد نرخ دلار در صرافی‌های مجاز، تولید هیوندای برقی در سنگاپور و دعوت نوآک از گروه بریکس برای شرکت در پروژه‌های نفت و گاز قطب شمال را در بر دارد.

+چالش شرکت‌های بیمه؛ خودرو‌های با ارزش بیش از ۲۲۰ میلیون تومان، غیرمتعارف است؟

به گزارش اقتصاددان به نقل از تابناک ، رئیس شورای عالی بیمه و رئیس کل بیمه مرکزی گفت: در کنار کرونا، به واسطه تحریم قیمت کالا‌ها نیز رشد بالایی داشته که یکی از این کالا‌ها خودرو است، در حالی که طبق قانون خودرو‌های با ارزش بیش از نیمی از دیه ماه حرام یعنی ۲۲۰ میلیون تومان شامل خودرو‌های غیرمتعارف در صنعت بیمه می‌شود. بدین ترتیب هم اکنون اکثر خودرو‌های موجود در بازار، غیرمتعارف محسوب می‌شود. قانونی در مجلس در سال‌های گذشته تصویب شده که براساس آن خودرو‌ها به دو دسته متعارف و غیرمتعارف تقسیم‌بندی شده است. خودرو‌های متعارف نصف قیمت دیه در ماه‌های حرام است که هم اکنون با توجه به دیه ۴۴۰ میلیون تومانی در ماه‌های حرام خودرو‌هایی که زیر ۲۲۰ میلیون تومان قیمت دارند، متعارف و مابقی خودرو‌ها غیرمتعارف محسوب می‌شود. حال با توجه به افزایش نرخ ارز، قیمت خودرو و قطعات آن نیز بالا رفته و بدین ترتیب این قانون کارایی خود را از دست داده است. از نظر بیمه مرکزی این تقسیم‌بندی مورد قبول نیست و استدلال قوی ندارد. بر همین اساس ما در قالب یک لایحه خواستار از بین رفتن این تقسیم‌بندی شده‌ایم.

+در روز قرمز بورس، کدام نمادها پرتقاضا بودند؟

دیروز شاخص کل با ۱۹۱۱۴ واحد کاهش معادل منفی ۱.۲۱ درصد به یک میلیون و ۵۶۰ هزار و ۵۶۱ واحد، شاخص قیمت وزنی – ارزشی با ۵۰۱۱ واحد کاهش معادل منفی ۱.۲۱ درصد به ۴۰۹ هزار و ۱۹۵ واحد، شاخص کل هم وزن با ۲۴۹۳ واحد کاهش معادل منفی ۰.۶۰ درصد به ۴۱۱ هزار و ۹۰۱ واحد، شاخص قیمت هم وزن با واحد ۱۶۳۳ کاهش معادل منفی ۰.۶۰ درصد به ۲۶۹ هزار و ۸۹۱ واحد، شاخص آزاد شناور با ۲۶۰۱۵ واحد کاهش معادل منفی ۱.۲۳ درصد به دو میلیون و ۹۴ هزار و ۵۹۳ واحد، شاخص بازار اول با ۲۱۴۳۰ واحد کاهش معادل منفی ۱.۸۷ درصد به یک میلیون و ۱۲۳ هزار و ۶۴۳ واحد و شاخص بازار دوم با ۹۲۲۶ واحد کاهش معادل منفی ۰.۲۹ درصد به ۳ میلیون و ۲۲۴ هزار و ۷۲۳ واحد رسید. در نیمه دوم داد و ستد‌های امروز بورس، در یک میلیون و ۱۹۴ هزار نوبت معاملاتی، ۶ هزار و ۶۲۲ میلیارد برگه اوراق بهادار به ارزش ۹۲ هزار و ۸۸۹ میلیارد ریال در بورس معامله شد. ۷ نماد با برترین تقاضا در بورس در نیمه دوم بازار شامل شپنا، انرژی ۳،‌ های وب، ختور، غمارگ، کترام و چدن بودند.

گزارش بورس امروز چهارشنبه 23 مهر 99/ در روز قرمز بورس، کدام نمادها پرتقاضا بودند؟

+دو تصمیم مهم شورایعالی بورس

حسن قالیباف اصل، دبیر و سخنگوی شورای عالی بورس گفت: در جلسه شورایعالی بورس در خصوص دو محور فرآیند داد و ستد سهام عدالت و تأسیس شرکت‌های تأمین سرمایه تصمیم گیری شد. وی ضمن بیان اینکه تا به حال ۲۷ شرکت آماده پذیرش در بورس شده‌اند، به آخرین وضعیت سهام عدالت و شرکت‌های سرمایه گذاری استانی اشاره کرد و افزود: در جلسه امروز آخرین وضعیت شرکت‌های سرمایه گذاری استانی و سهام عدالت بررسی و گزارشی در این خصوص به شورای عالی بورس ارائه شد. بر اساس آیین نامه ابلاغ شده در مرداد ماه، شرکت‌های سرمایه گذاری استانی موظف بودند سهامداران خود را شناسایی و اسامی آنها را در سامانه ثبت کنند. دو ماه از ابلاغ آیین نامه سپری شده و اکنون شرکت‌های سرمایه گذاری باید به منظور انتخاب اعضای هیأت مدیره سهامداران را برای حضور در مجمع دعوت کنند. شرکت‌های سرمایه پذیر هم باید سود سهامدارانی که روش مستقیم و غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند، مطابق سایر سهامداران پرداخت کنند. به این ترتیب سود سهامدارانی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند به حساب شخصی و سود افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند به حساب شرکت‌های سرمایه گذاری استانی واریز می‌شود.

قالیباف به ضرورت اصلاحات مصوبه سال ۹۱ شورایعالی بورس در خصوص شرکت‌های تأمین سرمایه نیز اشاره کرد و افزود: با توجه به مصوبات شورا در سال ۹۱ تأسیس شرکت‌های سرمایه گذاری موسسین می‌توانستند حداکثر ۳۵ درصد یک شرکت تأمین سرمایه را داشته باشند. اما امروز با اصلاحاتی که در این مصوبه صورت گرفت، موسسین شرکت‌هایی که سهام عام تشکیل می‌دهند، فارغ از اینکه یک گروه یا چند گروه باشند، می‌توانند حداکثر ۶۰ درصد یک شرکت تأمین سرمایه را داشته باشند و مجازند که ۴۰ درصد مابقی را پذیره نویسی عمومی کنند. همچنین اگر گروه یا گروه‌هایی عضو هیأت مدیره و سهامدار یک شرکت تأمین سرمایه باشند، نمی‌توانند در دیگر شرکت‌های تأمین سرمایه به عنوان عضو هیأت مدیره حضور داشته باشند.

کاهش قیمت تمام شده مسکن تنها راه خانه دار شدن

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران معتقد است، تنها راه برای خانه دار کردن قشرهای کم درآمد به ویژه کارگران، ساخت مسکن ارزان با قیمت تمام شده کمتر است و سیاستگذاری ها در بخش مسکن باید به سمت کاهش قیمت تمام شده برود. ناصر چمنی در گفت وگو با ایسنا، در خصوص ساز و کار تامین مسکن کارگران اظهار کرد: معتقدم برای خانه دار شدن گروه های کم درآمد از جمله کارگران باید با عزم و اراده جدی پیش برویم و به جای حرف و پیشنهاد یک اقدام عملیاتی جدی صورت دهیم. در حال حاضر زمین و امکانات زیادی در اختیار کارخانه های دولتی و مجموعه های تابعه تامین اجتماعی وجود دارد که می توان از ظرفیت آنها برای ساخت مسکن استفاده کرد.

+رشد نرخ دلار در صرافی های مجاز

دیروز در صرافی‌های مجاز و بانکی هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ ۲۹۴۰۰ تومان از مردم خریداری و در مقابل به قیمت ۳۱۵۰۰ تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته شد که نسبت به روز قبل، ۲۰۰ تومان گران‌تر شده است. همچنین هر اسکناس یورو به نرخ ۳۴۹۰۰ تومان از مردم خریداری و در مقابل به قیمت ۳۷۰۰۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته شد که نسبت به روز سه شنبه، بدون تغییر بود.

عرضه ۱۳۴ میلیون دلار نیمایی توسط صادرکنندگان

بانک مرکزی دیروز (۱۳۹۹.۷.۲۳) و در سومین روز اجرای سیاست جدید ارزی، حدود ۷۳ میلیون دلار ارز به صورت اسکناس در «بازار متشکل معاملات ارزی» در نرخ‌های حاشیه بازار عرضه کرد. به بانک مرکزی، به رغم این میزان عرضه و امکان خرید هر صرافی به میزان ۵٠٠ هزار دلار در بازار مذکور، تنها حدود ۶۰۰ هزار دلار توسط صرافی‌ها خریداری شد. این امر حاکی از فقدان تقاضای موثر در بازار برای ارز به صورت اسکناس است. همچنین گزارش‌های دریافتی از سامانه نیما، حاکی از این است که امروز حدود ۱۳۴ میلیون دلار ارز به صورت حواله ارزی توسط صادرکنندگان در بازار عرضه شده است.

+تخفیف ۲۰ درصدی تا سقف ۵ میلیون تومان برای خرید سهام دولت

عباس معمارنژاد، معاون بیمه و بانک وزیر امور اقتصادی و دارایی در مورد مصوبه روز چهارشنبه هیات دولت مبنی بر واگذاری باقی مانده سهام دولت در سه بانک ملت، تجارت و صادرات گفت: باقی مانده سهام دولت در سه بانک خصوصی شده در قالب دارا سوم یا صندوق قابل معامله بورسی (ETF) با تخفیف ۲۰ درصد برای هر کد ملی تا سقف ۵ میلیون تومان ارائه می‌شود.

وی در مورد این که با توجه به تخفیف در نظر گرفته شده برای خرید دارا یکم و دارا دوم آیا این تخفیف جدا از آن است، گفت: کسانی که قبلا تا ۵ میلیون تومان سهام دولت را در قالب دارا یکم و دارا دوم (پالایشی یکم) خریداری کرده‌اند، هم می‌توانند واحد‌های سرمایه‌گذاری صندوق دارا سوم را برای هر کد ملی تا سقف ۵ میلیون تومان با تخفیف ۲۰ درصد خریداری کنند. معمارنژاد افزود: تخفیف در نظر گرفته شده برای خرید واحد‌های دارا سوم جدا از تخفیف صندوق‌های دارا یکم و دارا دوم است و ربطی به آن‌ها ندارد. وی در پاسخ به این که از چه زمانی و چگونه می‌توان واحد‌های دارا سوم را خریداری کرد، گفت: تمام تلاشمان این است که در هفته‌های اول آبان‌ماه این صندوق دارا سوم را در بورس ارائه کنیم و دارنده هر کد ملی می‌تواند واحد‌های این صندوق را خریداری کند و الزامی به داشتن کد بورسی نیست؛ بنابراین، آن‌هایی که کد بورسی دارند از طریق کارگزاری‌های خود و یا از طریق شبکه بانکی و آن‌هایی که کد بورسی ندارند، از طریق درگاه‌های الکترونیکی بانک‌ها می‌توانند نسبت به خرید واحد‌های سرمایه‌گذاری دارا سوم تا سقف ۵ میلیون تومان اقدام کنند.

 

تولید هیوندای برقی در سنگاپور

کار ساخت مرکز نوآوری شرکت کره‌ای هیوندای‌موتور در سنگاپور آغاز شده است. این مجموعه که قرار است در محیطی به مساحت ۲۸ هزار متر مربع بنا شود، میزبان یک‌ کارخانه تولید خودروهای برقی برند هیوندای خواهد بود که در کنار آن، تاسیساتی نیز برای تحقیق و توسعه فناوری‌های نوین در عرصه خودروسازی ساخته خواهد شد. به نقل از دنیای اقتصاد؛ تصمیم هیوندای برای ساخت کارخانه خودروهای برقی خود در سنگاپور به این دلیل اتخاذ شد که دولت این کشور برنامه دارد تا سال ۲۰۴۰، تمامی خودروهای عبوری در خیابان‌های سنگاپور از سوخت پاک استفاده کنند. این تاسیسات که قرار است با نام «مرکز نوآوری گروه هیوندای موتور» شناخته شود، هزینه‌ای برابر با ۴۰۰ میلیون دلار در پی دارد و می‌تواند از سال ۲۰۲۵، سالانه تا ۳۰ هزار وسیله نقلیه را تولید کند. انتظار می‌رود که روند ساخت تاسیسات مزبور تا پایان سال ۲۰۲۲ به اتمام برسد. هیوندای نیز نظیر بسیاری از خودروسازان دیگر در تلاش است تا ناوگان خودروهای برقی خود را توسعه دهد.

دعوت نوآک از گروه بریکس برای شرکت در پروژه‌های نفت و گاز قطب شمال

الکساندر نوآک، وزیر انرژی روسیه از کشورهای عضو بریکس (برزیل، هند، چین و آفریقای جنوبی) برای شرکت در پروژه های مشترک نفت و گاز در قطب شمال دعوت کرد. نوآک، در سخنرانی در نشست وزرای انرژی گروه کشورهای بزرگ نوظهور، گفت بهبود بازارهای انرژی به علت شروع موج دوم شیوع کرونا کند خواهد بود.

عربستان سعودی درهای خود را به روی صادرات بیشتر روسیه باز کرد

راشاتودی: در حالی که روسیه به دنبال توسعه صادرات خود به آسیای غربی است، دستگاه نظارت کشاورزی روسیه اعلام کرد عربستان سعودی، یکی از بزرگترین بازارهای این منطقه به تولیدکنندگان روسی بیشتری اجازه دسترسی به بازار خود را داده است. پس از ماه‌ها مذاکره با مقامات سعودی دستگاه نظارت بر دارو و مواد غذایی عربستان مجوز ۱۷ شرکت روسی دیگر برای صادرات محصولات خود به این کشور را صادر کرد. این صادرات اضافی شامل محصولات لبنیاتی، گوشتی، ماهی و عسل می‌باشند. طبق داده‌های اداره کشاورزی روسیه در حال حاضر ۴۰ شرکت روسی محصولات خود را به عربستان سعودی ارسال می‌کنند. سال گذشته مسکو و ریاض قراردادی برای تقویت تجارت دوجانبه امضا کردند که شامل محصولات کشاورزی و غذایی هم بود. انتظار می‌رود حجم معاملات تجاری بین دو کشور تا سال ۲۰۲۴ به ۵ میلیارد دلار برسد.

ع