گلچین اقتصادی روز ۷بهمن۱۴۰۱
گلچین اقتصادی روز ۷بهمن۱۴۰۱

در بسته خبری امروز تیتر‌هایی مانند:امام جمعه تهران: طرح عفاف و حجاب به ادارات ابلاغ شده است /سید حسن خمینی: اگر انتخابات کمرنگ شود، وضع همین می‌شود که می‌بینید / تولید خودرو در کشور میلیونی شد /دستور رئیس‌جمهور برای تخفیف ۷۰ درصدی در قبوض جدید گاز … را می‌خوانید. به گزارش اقتصاددان به نقل از […]

در بسته خبری امروز تیتر‌هایی مانند:امام جمعه تهران: طرح عفاف و حجاب به ادارات ابلاغ شده است /سید حسن خمینی: اگر انتخابات کمرنگ شود، وضع همین می‌شود که می‌بینید / تولید خودرو در کشور میلیونی شد /دستور رئیس‌جمهور برای تخفیف ۷۰ درصدی در قبوض جدید گاز … را می‌خوانید.

به گزارش اقتصاددان به نقل از تابناک  ، هر روز سعی دارد با انتخاب تیتر‌هایی از حوزه‌های مهم خبری به خصوص سیاسی و اقتصادی، شما را در جریان اخباری مهم و اثرگذار قرار دهد که قطعا باید شنیده و خوانده شوند. در این بسته خبری، نگاهی به آخرین مواضع جناح‌های سیاسی و تحولات مهم داخلی و اوضاع اقتصادی کشور انداخته می‌شود که مخاطبان با مطالعه آن به رهیافت‌های مهمی از سیر وقایع اثرگذار کشور دست خواهند یافت.

علم الهدی: اینکه هر حرکتی نظام بکند را نقد بکنید، تخریب است
حجت الاسلام سید احمد علم‌الهدی اظهار کرد: وضعیت امروز ما در برابر دشمن مشابه با همان وضعیت احزاب است. دشمن امروز به‌صورت هم‌زمان دو راهبرد را در دستور کار دارد؛ یکی سنجش حساسیت مسلمانان در برابر هتاکی به مظاهر دین که در قالب آتش زدن قرآن پیش چشم انظار عمومی، نمود پیدا می‌کند. در وضعیت امروز معیشت و اقتصاد، هر قدم و طرحی که برداشته می‌شود، به دست دشمن خنثی می‌شود و برخی سودجویان در زمین دشمن بازی می‌کنند. این‌که اقتصاد، فرهنگ و هر حرکتی نظام انجام داد را به باد نقد بکشند، تخریب است و تخریب درست نیست، این‌هایی که لبه تیز نقد را به طرف تخریب نظام بردند. متاسفانه برخی مسؤولان نیز متوجه نیستند که در میدان جنگ و در حال مبارزه با دشمن هستیم، دشمن در خط براندازی و ستیز با ما است، نفهمیدن آنان به کشور ضربه می‌زند.

شبیه‌سازی عملیات بمباران تاسیسات هسته‌ای ایران در رزمایش مشترک آمریکا و اسرائیل
بزرگترین رزمایش مشترک اسرائیل و آمریکا، روز پنجشنبه ششم بهمن در شرق دریای مدیترانه به پایان رسید. روزنامه تایمز اسرائیل نوشت: در این رزمایش که «درخت بلوط» نام داشت، حدود «شش هزار و چهارصد» سرباز آمریکایی در کنار بیش از «یک‌هزار ‌و پانصد» سرباز اسرائیلی حضور داشتند. «یکصد و چهل» فروند هواپیما از جمله بمب‌افکن‌های استراتژیک «ب- ۵۲» و جنگنده‌های فوق پیشرفته «اف-۳۵» و همچنین «دوازده» شناور از جمله یک ناو هواپیمابر شرکت داشتند. به نوشته تایمز اسرائیل این رزمایش در مجموع «پیامی به جمهوری اسلامی» تلقی می‌شود، هر چند مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که این مانور به طور خاص کشور مشخصی را هدف قرار نداده است. کانال ۱۲ اسرائیل هم بدون ذکر منبع گزارش داد که بخشی از این رزمایش شامل «شبیه‌سازی عملیات بمباران تاسیسات هسته‌ای ایران» بوده است.

آیت‌الله مکارم شیرازی: خشونت و فشار در مسأله حجاب کارساز نیست
آیت الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: نباید طوری رفتار کنیم که دولت تضعیف شود؛ عدم تضعیف دولت به این معنی نیست که منتقد دولت نباشیم. وظیفه ما دعا کردن و تذکر دادن به دولتمردان و امید دادن به مردم است ولی باید توجه کرد که اگر امید از مردم گرفته شود کار مشکل می شود. مسأله حجاب در حال حاضر با مسائل سیاسی گره خورده و عده ای می گویند اگر بتوانیم حجاب را حذف کنیم نظام جمهوری اسلامی کم رنگ می شود. خشونت و فشار در مسأله حجاب کارساز نیست؛ مسأله حجاب راه های فرهنگی دارد، البته صدا و سیما نیز باید بیشتر از این، به مسأله حجاب اهمیت بدهد.

امام جمعه تهران: طرح عفاف و حجاب به ادارات ابلاغ شده است
کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران: در لیست تحریم‌ها ستاد امر به معروف و نهی از منکر نیز قرار دارد، اما به فضل الهی امروز در تمام وزارتخانه‌ها و ادارات شورای امر به معروف و نهی از منکر تشکیل شده و طرح عفاف و حجاب تهیه شده و به همه ادارات ابلاغ شده است. ستاد امر به معروف بلندگویی برای دعوت به خیر است. حتی در برخی از استان‌ها سیستمی پیش بینی شده تا اگر در هر اداره‌ای تخلفی صورت گرفت توسط این ستاد به بالاترین مسئول منتقل شود و اگر اقدامی صورت نگرفت آن‌ها وارد عمل شوند. آن‌ها دیدند که ستاد امر به معروف در حفاظت از احکام دین و خدمت به مردم موثر است و آن را تحریم کردند.

سفیر ایران در باکو احضار شد
بدنبال اقدام مسلحانه صبح امروز (جمعه) یک فرد به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران، «سیدعباس موسوی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو به وزارت امور خارجه کشور میزبان احضار شد.

فعالیت رسمی ۱۰۰۰ متکدی در تهران
مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران در مورد تعداد متکدیان پایتخت افزود: افرادی که رسما تکدی‌گری می‌کنند و مردم آن‌ها را به وضوح می‌بینند عددشان در سطح شهر تهران حدود ۱۰۰۰ نفر است و این افراد حرفه‌شان تکدی‌گری است.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ تغییر کرد
با حکم سردار احمدرضا رادان فرمانده‌کل انتظامی کشور، سردار عباسعلی محمدیان فرمانده انتظامی تهران بزرگ شد. سردار محمدیان پیش از این فرمانده انتظامی استان البرز و رییس پیشین پلیس آگاهی تهران بود. گفتنی است که سردار رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ نیز به‌عنوان رییس پلیس امنیت اقتصادی فراجا منصوب شده است. همچنین مراسم تودیع سردار رحیمی و معارفه سردار محمدیان به‌زودی برگزار می‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی: روز خوب و بد ارزی داشتیم
محمدرضا فرزین با انتشار گزارشی اعلام کرد: «ما یک روز خوب، یک روز معمولی و یک روز ناپایدار را در عملیات احیای ثبات قیمت ارز گذراندیم. در فرصت آخر هفته، تیم بانک مرکزی با بررسی عوامل و رفع اشکالات به مداخله و نرخ سازی خود ادامه خواهد داد.»

محسن رضایی: قیمت ارز و تورم با یکدیگر رابطه مستقیم دارند
محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: قیمت ارز و تورم با یکدیگر رابطه مستقیم دارند و هرکدام می‌تواند دیگری را کنترل و یا تشدید کند هنگامی که قیمت ارز بالا می‌رود هزینه های مواد اولیه و واسطه ای تولید گران می‌شود زیرا ۳۰ تا ۴۰ درصد واردات کشور مواد اولیه بخش تولید است،این افزایش هزینه تولید مستقیماً روی تورم اثر گذاشته و آن را بالا می‌برد؛ بالا رفتن تورم دوباره قیمت ارز را بالا می‌برد و بدین ترتیب یک چرخه افزایشی شکل می گیرد و در این لوپ هر عامل عوامل دیگر را رشد داده و تورم و نرخ ارز و هزینه تولید مدام بالا می‌رود.

دستور رئیس‌جمهور برای تخفیف ۷۰ درصدی در قبوض جدید گاز
مدیر امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران گفت: با توجه به ارقام چند میلیونی در برخی از قبوض گاز، رئیس جمهور دستور داد که ۷۰ درصد از افزایش قبوض گاز از بازه زمانی ۱۶ آذرماه تا ۱۵ اسفندماه امسال به مردم بخشیده شده و تخفیف داده شود. وی توضیح داد: یعنی روال تخفیف بدین صورت است که یکبار قبض گاز با تعرفه قدیم و یکبار به تعرفه جدید محاسبه می‌شود و در صورت افزایش قبض، ۷۰ درصد از آن به مشترکان بخشیده می‌شود. مثلا حدود ۶۰ درصد مردم که قبض گازشان هیچ تغییری نکرده طبیعتا تخفیفی نیز دریافت نخواهند کرد، ولی مابقی مشترکان از این تخفیف بهره‌مند خواهند شد.

صادرات خشکبار به ازای واردات شمش طلا
علیرضا پیمان‌پاک در نشست «رفع موانع و بررسی راه های توسعه صادرات صنعت خودرو و قطعه سازی به روسیه» افزود: در یک سال گذشته اقدامات متعددی برای تسهیل و تسریع در صادرات غیرنفتی انجام شده است. رئیس کل سازمان توسعه تجارت بیان‌داشت: یکی از این راه ها بازگشت ارز به وسیله شمش طلا است که با صادرات خشکبار شروع شده و اکنون نخستین محموله صادراتی حوزه کشاورزی و صنایع غذایی به ازای واردات شمش طلا رفع تعهد شده و بانک مرکزی نیز به نرخ روز آن را خریداری می کند.

تولید خودرو در کشور میلیونی شد
مدیرکل دفتر صنایع خودرویی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تا بهمن امسال, ۱ میلیون و ۵۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته, رشدی ۳۰ درصدی را نشان می دهد. عبداله توکلی افزود: سال گذشته از نظر میزان ( تیراژ ) تولید خودرو در جهان رتبه نوزدهم را داشتیم که با توجه به رشد تولید, می توانیم تا پایان امسال به رتبه چهاردهم ارتقاء یابیم. وی ادامه داد: در سال ۹۶  یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شد اما بعد از آن در سال های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ سالانه حدود ۸۰۰ هزار دستگاه تولید می کردیم و عملا میزان تولید خودور به نصف کاهش یافت، از همان میزان هم سالانه حدود ۲۰۰ هزار دستگاه بصورت ناقص تولید می شد و در پارکینگ خودروسازان باقی می ماند.

اجرای آزمایشی کالابرگ الکترونیک چگونه بوده؟
مجری پروژه کالابرگ الکترونیک با ذکر اجرای طرح آزمایشی کالابرگ الکترونیک در استان هرمزگان گفت: از وقتی این طرح اجرا شده فروشگاه‌های زیادی درخواست عضویت دادند. حداقل هزار و ۲۵۰ فروشگاه متصل هستند و ۲۸۰ فروشگاه نیز در صف اتصال قرار دارند. فروشگاه‌ها علاقه به عضویت دارند چرا که میزان فروش آن‌ها بالا می‌رود. فرداد درباره‌ طریقه‌ اتصال فروشگاه‌ها گفت: این قابلیت به همه‌ دستگاه‌های کارتخوان با بروزرسانی و بارگزاری نرم‌افزار اضافه می‌شود. پشت کارت بانکی شخص شماره سریالی است که کدملی و به طبع آن اطلاعات اعتباری شخص در آن ذخیره شده است. وقتی کارت بانکی شخص را در دستگاه پز می‌کشند اطلاعات شخص استخراج می‌شود. /فارس

درخواست یک امام جمعه از رئیسی: تحولی که در اقتصاد ایجاد کردید را درباره بی‌تفاوتی به حجاب هم اجرا کنید
امام جمعه کرج در بخش دیگری از سخنانش گفت: مسوولی که درد دین نداشته باشد و نسبت به احکام خدا و ترویج دین تفاوتی داشته باشد به درد دولت انقلابی نمی خورد؛ چون این موارد در حال تکرار است به رییس جمهور می گوییم نسبت به قضیه بی تفاوتی بدنه اجرایی کشور در خصوص منکرات به خصوص مساله عفاف و حجاب اقدام عاجل داشته باشید زیرا مساله با جلسات بی ثمر برای عفاف و حجاب حل و فصل نمی شود. نماینده ولی فقیه در استان البرز تاکید کرد: آقای رییس جمهور همانطور که در مساله اقتصادی ورود کرده و تحول ایجاد کرده اید، ورود کنید و تا دیر نشده به بدنه اجرایی دستورات لازم را راجع به این موضوع بدهید. وی گفت: مسوولی که در نظام اسلامی نسبت به امر به معروف و نهی از منکر بی تفاوت باشد به درد این دولت نمی خورد و با تحریم کنندگان فرقی ندارد؛ غیرت دینی داشته باشید و از غیر خدا نترسید، مسوول ترسو به درد نظام اسلامی نمی خورد و جایی که باید اقدام کند، نیست و باید مثل رزمندگان دفاع مقدس و مدافعان حرم وسط میدان باشید و از ارزش های دینی و انقلابی و اسلامی دفاع کنید.

سید حسن خمینی: اگر انتخابات کمرنگ شود، وضع همین می‌شود که می‌بینید
سید حسن خمینی: من در همان بیانیه ای که ابتدا حوادث اخیر نوشتم عقیده ام را گفتم و هنوز بر آن هستم. مسأله این است که راه حل وضع کنونی کشور گفت و گو است؛ دوز خشونت در جامعه باید پایین بیاید. نمی شود طرفین بگویند ما به شرطی پای کار هستیم که یقه همدیگر را پاره کنیم! یک کشور و یک ملت هستید و افراد هم فکرهای مختلف دارند، راهش گفت و گوی ملی است. اما مراد من این نیست که با همدیگر حرف بزنیم، البته بزرگانشان باید با همدیگر حرف بزنند، اما گفت و گو در سطح ملی به معنای انتخابات است. سید حسن خمینی در ادامه گفت: باید به این سمت رفت که هرکسی عقایدش را بگوید و در مقابل مردم بگذارد؛ اگر انتخابات کمرنگ شود، وضع همین است که امروز هست. یادگار امام تصریح کرد: باید به این سمت رفت که هرکسی عقایدش را بگوید و در مقابل مردم بگذارد؛ اگر انتخابات کمرنگ شود، وضع همین است که امروز هست.

طرح جدید مجلس برای اظهارنظر سلبریتی‌ها
کمیسیون قضایی مجلس چندین طرح در دست بررسی دارد؛ این طرح‌ها در قالب «افزودن یک ماده به کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی» ارایه می‌شوند. یکی از این طرح‌ها الحاق یک ماده به ماده ۵۱۲ کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی است؛ طرحی که به نظر می‌رسد در راستای تهدید و تحدید آزادی بیان و اظهارنظر برای افراد مشهور و شناخته‌شده باشد. ماده ۵۱۲ می‌گوید: «هر کس مردم را به قصد برهم زدن امنیت کشور به جنگ و کشتار با یکدیگر اغوا یا تحریک کند صرف‌نظر از اینکه موجب قتل و غارت‌ بشود یا نشود به یک تا پنج سال حبس محکوم می‌گردد.» حالا کمیسیون قضایی مجلس در حال تدوین طرحی است که یک ماده به عنوان «ماده ۵۱۲ مکرر» به این بخش اضافه شود. می‌توان گفت، این «ماده مکرر»، در مجموع سلبریتی‌ها و افراد مشهور و پرمخاطب را هدف قرار داده است؛ آن هم با نگه داشتن شمشیر مجازات درجه سه بالای سر آنها؛ مجازاتی که طبق قانون مجازات اسلامی، شامل «حبس بیشتر از ۱۰ تا ۱۵ سال» و «جزای نقدی بیشتر از ۳۶۰ میلیون ریال تا ۵۵۰ میلیون ریال» است.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع