گلچین اقتصادی روز…نوسان مثبت شاخص کل بورس
گلچین اقتصادی روز…نوسان مثبت شاخص کل بورس

هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم. این پیمانه تیتر‌هایی همچون نوسان مثبت شاخص کل بورس در معاملات امروز، ارزش سهام عدالت چند میلیون تومان شد؟ […]

هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

این پیمانه تیتر‌هایی همچون نوسان مثبت شاخص کل بورس در معاملات امروز، ارزش سهام عدالت چند میلیون تومان شد؟ برآورد ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتالی، کسری بودجه آمریکا چقدر است؟ و انتقاد رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از مقاومت برخی وزارتخانه‌ها در برابر مولدسازی را در بر دارد.

+نوسان مثبت شاخص کل بورس در معاملات امروز

 به گزارش اقتصاددان به نقل از تابناک  ، در حالی که روز گذشته، شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۲۹۹ واحدی معادل ۰.۱۰ درصدی به یک میلیون و ۳۶۸ هزار و ۱۳ واحد رسید، حال در معاملات امروز و در لحظه انتشار این پیمانه، نماگر کل بورس با رشد ۱۸۷۰ واحدی همراه شده است. /جزئیات بیشتر

+ارزش سهام عدالت چند میلیون تومان شد؟

در پایان معاملات دیروز بازار سهام، ارزش سهام عدالت به ۱۰ میلیون و ۴۵۷ هزار و ۵۶۷ تومان رسید که نسبت به روز معاملاتی گذشته ۰.۱ درصد معادل ۱۰ هزار و ۶۶۲ تومان کاهش داشت. با احتساب این موضوع، ارزش ۶۰ درصد قابل فروش سبد ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت به ۶ میلیون و ۲۷۴ هزار و ۵۴۰ تومان رسیده است. /نبض بورس

+بانک مرکزی متوسط قیمت هر متر مسکن در تهران را اعلام کرد

گزارش تحولات بازار مسکن در شهر تهران که از سوی بانک مرکزی منتشر شده، بیانگر این است که در آبان ماه متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی تهران ۳۲ میلیون و ۹ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۲ درصد و ۱۷.۷ درصد افزایش دارد.  علاوه بر این، تعداد معاملات انجام شده در این ماه، حدود ۷.۳ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل  و در مقایسه با ماه مشابه در سال قبل به ترتیب ۳۳.۵ و ۶۳.۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد و بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی است که واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۳۲ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

بانک مرکزی متوسط قیمت هر متر مسکن در تهران را اعلام کرد/ جزئیات ورود محموله لوازم خانگی کره‌ای به کیش/ صادرات افغانستان به ایران ۵۰ بیشتر شد/ تصمیم چراغ خاموش در بازار دلار و واکنش معامله‌گران

این در حالی است که در میان مناطق ۲۲‌گانه شهر تهران بیشترین قیمت هر متر خانه ۷۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن با ۱۴ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان در منطقه ۱۸ بوده که هر یک از آنها با افزایش ۳۲.۲ درصدی در منطقه یک و ۲۰.۶ درصدی در منطقه ۱۸ مواجه شده‌اند.

برآورد ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی

مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۲۵۷۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۵.۸۴ درصد بیشتر شده است. در حال حاضر ۴۳ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیت کوین و ۱۷ درصد در اختیار اتریوم است. بیت کوین ۱۲ سال پیش توسط گروه گمنامی از معامله‌گران بر بستر بلاک‌چین ایجاد شد و از سال ۲۰۰۹ معاملات اولیه آن شکل گرفت.

به روز رسانی قیمت ارزهای دیجیتالی (تا ساعت ۱۷ بعد از ظهر به وقت شرقی)

این رده حاوی تغییرات قیمتی ۱۰ ارز دیجیتالی بزرگ از نظر ارزش بازار است.

۱- بیت کوین

قیمت: ۵۷ هزار و ۴۵۵.۰۳ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۵.۸۴ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۱۲ درصد افزایش

۲- اتریوم

قیمت: ۴۳۳۰.۸۹ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۷.۱۱ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۳.۸۲ درصد افزایش

۳- بایننس کوین

قیمت: ۶۱۰.۲۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۴.۸۴ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۷.۰۲ درصد افزایش

۴- تتر

قیمت: ۱.۰۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۱ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۱ درصد افزایش

۵- سولانا

قیمت: ۲۰۲.۵۳ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۷.۴۵ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۷.۵۰ درصد افزایش

۶- کاردانو

قیمت: ۱.۶۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۶.۵۹ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۰.۹۹ درصد کاهش

۷- ریپل

قیمت: ۰.۹۷۷ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۶.۶۷ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۶.۰۱ درصد کاهش

۸- پولکا دوت

قیمت: ۳۶.۵۱ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۹.۹۳ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۹.۱۹ درصد کاهش

۹ – یو اس دی کوین

قیمت: ۱.۰۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۱ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۱ درصد افزایش

۱۰- دوج کوین

قیمت: ۰.۲۰۶ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۲.۸۸ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۷.۷۱ درصد کاهش

+جزئیات ورود محموله لوازم خانگی کره‌ای به کیش

به تازگی ویدئویی در فضای مجازی منتشر شد که نشان می داد، محموله لوازم خانگی کره‌ای وارد جزیره کیش شده است، در حالی که در کنار ممنوعیت واردات لوازم خانگی از سال ۱۳۹۷ تا کنون، چندی پیش مقام معظم رهبری نسبت به واردات لوازم خانگی هشدار داده و آن را ممنوع اعلام کردند؛ بنابراین، با اینکه امکان ورود از کانال برخی سهمیه‌ها مانند کولبری، ته لنجی و مرز نشینی و از طریق ثبت آماری برای واردات محدود وجود داشت، شورای عالی مناطق آزاد در مهرماه امسال به مناطق اعلام کرد که ثبت آماری و ورود لوازم خانگی با نشان تجاری ساخت کره جنوبی به محدوده مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ممنوع است، ولی تاکید شد که کالاهایی که ثبت اموال آن از سازمان مناطق آزاد تا ۲۴ مهر ماه یعنی قبل از این ابلاغیه به مناطق، صادر شده باشد از شمول این ممنوعیت مستثنی هستند؛ اما ویدئو اخیر حاکی از ورود محموله لوازم خانگی کره‌ای در اوایل آذرماه بود، این در حالی است که پیگیری این جریان از گمرک حاکی از تایید ورود محموله لوازم خانگی کره‌ای در سوم آذرماه بود.

به گفته معاون فنی گمرک ایران، این محموله در انبار سازمان منطقه آزاد کیش قرار دارد و فعلا تا تعیین تکلیف تحویل صاحب کالا نشده است؛ هر چند عنوان شده قرار است این اقلام داخل منطقه آزاد کیش عرضه شود و جدای از آن با توجه به ممنوعیت واردات لوازم خانگی، امکان ورود به سرزمین اصلی را ندارد، حتی اگر این کالا کره ای نبود. به نقل از ایسنا، وی در ادامه به جریان ورود لوازم خانگی اشاره کرد و با بیان اینکه در حال حاضر با وجود ممنوعیت واردات لوازم خانگی، بخشی از طریق سهمیه های مرزنشینی، کولبری و ته لنجی و با ثبت آماری وارد کشور می شود، یادآور شد که حتی برای این کالاها منشا ارز تایید و طبق قانون و مقررات، برای آنها ثبت آماری انجام می‌شود که خود نشان می‌دهد، بخش قابل توجهی  از لوازم خانگی از این طریق و کانال رسمی و قانونی وارد کشور می‌شود و نمی‌توان گفت تمام لوازم خانگی موجود در بازار قاچاق است.

+انتقاد رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از مقاومت برخی وزارتخانه ها در برابر مولدسازی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مولدسازی دارایی‌ها دولت می‌تواند به جبران کسری بودجه کمک کند، ادامه داد: حجم نقدینگی در اقتصاد کشور در حال حاضر حدود ۴۰۰۰ هزار میلیارد تومان است، یعنی تاکنون حدود ۸۰۰۰ هزار میلیارد تومان دارایی دولت شناخته شده است. این نماینده مردم در مجلس یازدهم، با بیان اینکه مولدسازی دارایی‌های دولت روش‌های مختلفی مانند واگذاری، بهره برداری در قالب قرارداد‌های اجاره ای، مشارکت و… دارد، ادامه داد: به نظر می‌رسد دولت برنامه عملیاتی و اراده و عزمی برای مولدسازی دارایی‌ها نداشته است. وی در تشریح دلایل عدم مولدسازی دارایی‌های دولت توضیح داد: برخی دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها در برابر مولدسازی دارایی‌ها مقاومت کرده و حاضرند حتی دارایی‌ها آن‌ها بلااستفاده ذیل وزارتخانه و سازمانشان بماند، اما مولدسازی نشود. این نگاه بخشی و وزارتخانه ای، یکی از دلایل عدم مولدسازی دارایی‌های دولت است.

وی با بیان اینکه یکی از دلایل ناموفق بودن مولدسازی دارایی‌های دولت، عدم تعریف دقیق از انتفاع دستگاه‌های مربوطه از مولدسازی دارایی‌هایشان است، ادامه داد: از آنجا که دستگاه‌ها مطرح می‌کنند که از مولدسازی دارایی‌هایشان چه نفعی می‌برند، وزارت امور اقتصادی و دارایی باید برای این موضوع برنامه ریزی کرده و مشخص کند به طور مثال در برابر مولدسازی X مقدار دارایی چه اعتباری به دستگاه مربوطه برمی گردد و چه اعتباری وارد خزانه می‌شود. پورابراهیمی تصریح کرد: این موضوعات نیازمند بازنگری و اصلاح از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی و تعریف برنامه راهبردی برای تحقق این مهم است، به گونه‌ای که ذی مدخل به ذی نفع تبدیل شود و سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها بدانند که از مولدسازی دارایی ها، منتفع شده و سهم می‌برند. با این روش سازمان‌ها به مولدسازی دارایی‌ها کمک خواهند کرد. نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با بیان اینکه مولدسازی دارایی‌های دولت به معنای چوب حراج زدن به دارایی‌های دولت نیست، تصریح کرد: هر چند فروش اموال روشی برای مولدسازی اموال است، مولدسازی دارایی‌ها فراتر از موضوع فروش بوده و به استفاده از ظرفیت دارایی‌ها در قالب اجاره، مشارکت، اهرمی کردن و… باز می‌گردد.

 

کسری بودجه آمریکا چقدر است؟

به نقل از سایت رسمی اعلام بدهی آمریکا، میزان بدهی‌های دولت این کشور تا پایان ماه نوامبر به ۲۸ تریلیون و ۹۹۴  میلیارد و ۶۹۰ میلیون دلار رسیده است. میزان بدهی هر شهروند آمریکایی تا پایان این ماه به طور متوسط ۸۷ هزار و ۵۴ دلار و میزان بدهی هر مالیات دهنده آمریکایی به طور متوسط ۲۲۹ هزار و ۷۰۶ دلار بوده است. کسری بودجه دولت آمریکا تا پایان ماه نوامبر به دو تریلیون و ۸۰۴ میلیارد و ۵۰۱ میلیون دلار رسیده است. در حال حاضر بزرگ‌ترین اقلام بودجه‌ای آمریکا شامل مراقبت‌های درمانی با یک تریلیون و ۲۵۰ میلیارد و ۸۰ میلیون دلار، تامین اجتماعی با یک تریلیون و ۹۳ میلیارد و ۵۴۰ میلیون دلار، هزینه‌های دفاعی با ۷۱۷ میلیارد و ۹۵۹ میلیون دلار و بهره پرداختی بدهی با  ۴۱۸ میلیارد و ۴۲۸ میلیون دلار است.

+صادرات افغانستان به ایران ۵۰ درصد بیشتر شد

اتاق بازرگانی و سرمایه گذاری افغانستان اعلام کرد صادرات افغانستان به ایران امسال ۵۰ درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش پیدا کرده است. به گزارش ایسنا، پایگاه خبری طلوع نیوز گزارش کرد صادرات به ایران عمدتا شامل محصولات کشاورزی، میوه های خشک و زغال سنگ است. ارزش صادرات افغانستان به ایران به ۱۷ میلیون دلار رسیده است. محمد یونس موماند، مدیر اتاق بازرگانی و سرمایه گذاری افغانستان اظهار کرد: ما ۳۰ تا ۳۵ سال به ایران کالا صادر کرده ایم اما ایران همچنان بعضی از کالاهای مهم را وارد نمی کند. ایران تعرفه بالایی برای واردات کالاهای افغان تعیین کرده است. ما از ایران می خواهیم به ما مانند کشورهای دیگر تعرفه های ترجیحی دهد.

به گفته مدیر اتاق بازرگانی و سرمایه گذاری افغانستان، ایران یکی از کشورهایی بوده که افغانستان بیشترین صادرات را به آن دارد. ۴۰ درصد صادرات از ولایات جنوب غربی شامل سنگ مرمر، میوه خشک و محصولات کشاورزی به ایران صادر شده است. بر اساس گزارش وب سایت ANINews، آمار اتاق بازرگانی و سرمایه گذاری افغانستان نشان می دهد، ایران بزرگترین صادرکننده به افغانستان است و ارزش صادراتش امسال به ۱.۵ میلیارد دلار رسیده است.

+آغاز ثبت نام کارت سوخت المثنی از امروز

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از آغاز ثبت نام کارت‌های سوخت المثنی از امروز خبر داد و گفت: ثبت نام برای کارت سوخت المثنی که بعد از حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت قطع شده بود، از امروز از سرگرفته شد. کاهی با تاکید بر اینکه فاصله بین درخواست تا صدور کارت سوخت تا پیش از این به کمتر از یک ماه رسیده بود، گفت: با توجه به وقفه پیش آمده اکنون صدور کارت سوخت، حداکثر ۴۵ روزه انجام خواهد شد.

+تصمیم چراغ خاموش در بازار دلار و واکنش معامله‌گران

بانک مرکزی در ابتدای هفته بخشنامه‌ای را منتشر کرد که فروش ارز را در سرفصل‌های ۲۵‌گانه به صرافی‌ها ابلاغ کرد. در این فهرست ۲۵‌گانه خبری از فروش ارز سهمیه‌ای نبود. به این ترتیب، می‌توان گفت که بازارساز به صورت چراغ خاموش پرداخت ارز سهمیه‌ای را متوقف کرده است. برخی فعالان می گویند، به زودی سمت عرضه ارز تقویت خواهد شد. این در حالی است که دسته دیگری باور دارند، ممکن است قطع فروش ارز سهمیه‌ای به دلیل کمبود ذخایر باشد. به نظر می‌رسد، بازار هنوز نسبت به اثرات تصمیم بازارساز برای قطع فروش ارز سهمیه‌ای به جمع‌بندی نرسیده است و بیشتر در شرایط کنونی به مذاکرات هسته‌ای دقت دارد که قرار است از روز جاری مستقیم بعد از ماه‌ها از سر گرفته شود. در صورتی که خبر مثبتی طی روزهای آتی از مذاکرات منتشر شود، قیمت دلار حداقل مرز ۲۹ هزار تومانی را به صورت موقت از دست خواهد داد. البته بخشی از معامله‌گران باور دارند که بازار نسبت به شرایط توافق احتمالی نیز حساس است. /دنیای اقتصاد

+برنامه ریزی برای فعال کردن خط تولید خودرو در سوریه

سیدرضا فاطمی امین در جریان سفر  به سوریه گفت: ایران با سوریه پیوندهای عمیق فرهنگی و اجتماعی دارد، اما در بعد اقتصادی این روابط ضعیف است و تقویت نشده است. وی با اشاره به فعالیت خطوط تولید ایرانی در سوریه از جمله در بخش لوازم خانگی و برنامه ریزی برای فعال کردن خط تولید خودرو در این کشور، اظهار کرد: سوریه یک کشور در حال بازسازی است و امکان سرمایه گذاری گسترده در این کشور وجود دارد. از طرف دیگر سوریه در آستانه ورود مجدد به اتحادیه عرب است؛ بنابراین، به گفته وی اگر بتوانیم صنایع مونتاژ را در این کشور مستقر کنیم، می‌توانیم از ظرفیت تجارت آزاد بین کشورهای عربی استفاده و به مصر، اردن و سایر کشورها صادرات داشته باشیم. این مقام مسئول همچنین در حاشیه دیدار با وزیر اقتصاد سوریه در جمع خبرنگاران، گفت: تمرکز من در این سفر روی روابط اقتصادی در بخش‌های مختلف با کشور سوریه است و حتی می‌توان طرح‌های چند جانبه‌ای داشته باشیم؛ برای مثال می‌توان محصولات متعددی در سوریه تولید و به دیگر کشورهای عربی و منطقه صادر کرد.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع