گلچین اقتصادی روز …فهرست ابربدهکاران بانک ها
گلچین اقتصادی روز …فهرست ابربدهکاران بانک ها

هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم. این پیمانه تیتر‌هایی همچون بورس منفی شد، رئیس سازمان بورس: سیاست دولت پرهیز از قیمت‌گذاری‌های دستوری است، ارزش سهام […]

هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

این پیمانه تیتر‌هایی همچون بورس منفی شد، رئیس سازمان بورس: سیاست دولت پرهیز از قیمت‌گذاری‌های دستوری است، ارزش سهام عدالت چقدر شد؟، بزرگ‌ترین اپدیت بیتکوین در چهار سال اخیر، کسری تراز عملیاتی باید در بودجه‌ریزی سنواتی حل شود، ادامه بالا رفتن تورم در آلمان و عمده دلیل گران بودن پوشاک ایرانی را در بر دارد.

+وزیر اقتصاد: بانک‌ها فهرست ابربدهکاران را منتشر کنند

به گزارش اقتصاددان به نقل از تابناک  ، احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: «در نامه رسمی به بانک مرکزی خواستم که بانک‌ها هر سه ماه فهرست ابربدهکاران را در سایت خود منتشر کنند تا به جای اشخاص معدود، دسترسی به تسهیلات برای طیف وسیع‌تری از تولیدکنندگان و مردم فراهم آید.»

+بورس منفی شد

در حالی که روز گذشته، شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۳۴۳ واحدی معادل ۰.۲۳ درصدی به یک میلیون و ۴۴۲ هزار و ۵۸۸ واحد رسید، حال در معاملات امروز و در لحظه انتشار این پیمانه، نماگر کل بورس با افت بیش از ۱۳ هزار واحدی مواجه شده است.

+رئیس سازمان بورس: سیاست دولت پرهیز از قیمت‌گذاری‌های دستوری است

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: سیاست دولت در بلندمدت پرهیز از قیمت‌گذاری‌های دستوری است و بزودی شاهد نتیجه این سیاست کلان اقتصادی در بازارهایی مانند بازار خودرو خواهیم بود.

مجید عشقی با بیان اینکه اعلام حذف قیمت گذاری دستوری سه‌شنبه گذشته (۱۸ آبان) از نظر روانی اثر مثبتی در بازار و در سایر سهام داشت ، افزود: پنج شنبه ۲۰ آبان به واسطه اختلاف نظری که درباره نحوه اجرای سیاست حذف قیمت گذاری دستوری ایجاد شد این اطلاعیه ملغی و روز شنبه به دلیل ملغی شدن این سیاست، بازار سرمایه منفی شد. سیاست دولت در بلند مدت پرهیز از قیمت گذاری دستوری است این سیاست بارها توسط رئیس جمهوری و تیم اقتصادی دولت اعلام شد و در دستور کار دولت قرار گرفت. امروز بازار شرایط عادی خود را پیدا کرد، اما تاثیر این سیاست اثر یک یا دو روزه بر بازار گذاشت. سیاست بلندمدت این است که از سیاست گذاری دستوری فاصله بگیریم تا شرکت‌ها بتوانند سودآوری بلندمدتی داشته باشند. خیلی از صنایع مانند فولاد و پتروشیمی شامل قیمت گذاری دستوری نیستند، در برخی از صنایع شاهد قیمت گذاری دستوری هستیم که سیاست کلی دولت این است که قیمت گذاری دستوری برداشته شود.

+ارزش سهام عدالت چقدر شد؟

در پایان معاملات دیروز بازار سهام، ارزش سهام عدالت به ۱۲ میلیون و ۶۱۸ هزار و ۹۹۲ تومان رسید که نسبت به روز معاملاتی گذشته ۰.۱ درصد معادل ۱۷ هزار و ۴۲۹ تومان افزایش داشت. با احتساب این موضوع، ارزش ۶۰ درصد قابل فروش سبد ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت به ۷ میلیون و ۵۷۱ هزار و ۳۹۵ تومان رسیده است.

سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟ | رشد ناچیز ارزش سهام عدالت

روند دلار در ۱۰۰ روز گذشته چگونه بود؟

دلار در ۱۰۰ روز ابتدایی آغاز به کار رئیسی، دو روند افزایشی را طی کرده است. در ابتدا که اعضای دولت مشخص نبودند، معامله‌گران سعی کردند از ابهام موجود در شرایط استفاده کنند و به واسطه این اتفاق حتی توانستند، اسکناس آمریکایی را به بالای مرز ۲۸ هزار تومانی ببرند. در واقع دلار که در آغاز دوران رئیسی ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان بود، به یکباره طی حدود ۲۰ روز توانست بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ تومان رشد را به ثبت رساند. پس از چنین رشدی، فضای بازار ارز در ابتدا کاهشی شد و سپس به ثبات رسید. دلار پس از ۶ شهریورماه، به یکباره با فشار فروش مواجه شد و دو کانال ۲۸ و ۲۷ هزار تومانی را از دست داد. با این حال دلار پس از مردادماه، هرگز قیمت‌های زیر ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان را تجربه کرده است. در این شرایط، اسکناس آمریکایی اگر بخواهد در مسیر افت معنادار قرار بگیرد، نیاز است که حمایت یاد شده را از دست بدهد. /دنیای اقتصاد

+نماینده مجلس: ارزپاشی سیاست غلطی است

احمد علیرضابیگی عضو کمیسیون امور داخلی درباره راهکارهای کنترل نرخ دلار در بازار، بیان کرد: از آنجا که بازار ارز در کشور تابع عرضه و تقاضا می باشد ما باید برای بازگشت ارز حاصل از صادرات نفت، پتروشیمی و میعانات گازی و سایر محصولات، ضمانت بیشتری ایجاد کنیم. اما متاسفانه در بخش های مختلف از جمله فولاد و پتروشیمی این تعهدات ارزی ناقص انجام می شود. از سوی دیگر در حوزه تقاضا باید مصرف ارز به حداقل برسد و ارز صرف اولویت های کشور شود. از سوی دیگر قیمت ارز باید توسط بازار ارز تعیین شود و در گام دوم حمایت ویژه ای از صادرات صورت گیرد. طبیعی است که صادرات در گرو تعیین صحیح قیمت ارز میسر است. به نقل از ایسنا؛ وی با تاکید بر اینکه متاسفانه قیمت ارز واقعی نبوده و قیمت دستوری است، خاطرنشان کرد: اینکه ما بخواهیم آتش دیگ ارز را با ارزپاشی خاموش کنیم سیاست غلطی است. ما باید تولید خود را تقویت کرده و این فرصت را برای تولید کننده فراهم کنیم که با صادرات کالا برای کشور ارزآوری داشته باشد. طبیعتا تا به این سمت حرکت نکنیم باید هرچه ارز به دست می آوریم بر مبنای سیاست تعیین فرمایشی قیمت ارز مدام در این دیگ جوشان ارز بریزیم تا سرریز نشود.

+واردات یک میلیارد دلاری تجار افغانستانی از ایران

«یونس مومند»، معاون اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان گفت که تاجران افغان از آغاز سال تاکنون به ارزش بیش از یک میلیارد دلار از ایران واردات داشته و صادراتشان نیز به ۸ میلیون دلار می‌رسد. به گفتۀ مومند، تاجران افغانستانی بیشتر سنگ‌های قیمتی، میوۀ خشک، پوست، پنبه، زردآلو و برخی میوه‌های تازۀ دیگر را به ایران صادر می‌کنند. واردات این تاجران بیشتر شامل وسایل برقی، مواد خام برای تولید، مواد نفتی و مواد خوراکی می‌باشد. مسئولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان افزود که پس از حاکمیت طالبان بر افغانستان حدود یک ماه دادوستد تجاری با ایران متوقف شده بود، اما حالا دوباره به حالت عادی برگشته است. این در حالی است که در دو ماه گذشته قیمت فرآورده‌های نفتی و مواد غذایی در افغانستان به شدت افزایش یافته و هم‌اکنون قیمت هر لیتر بنزین در کابل  ۸۰ افغانی و هر کیلو گاز مایع نیز به ۸۸ افغانی رسیده است. /فارس

بزرگ ترین اپدیت بیتکوین در چهار سال اخیر

بزرگ ترین اپدیت بیتکوین در طول چهار سال اخیر سرانجام رونمایی شد که می تواند اتفاق بسیار مثبتی برای بازار رمزارزها تلقی شود. به گزارش ایسنا به نقل از سی ان بی سی، بیتکوین به عنوان بزرگ ترین ارز دیجیتالی جهان نقش بسیار تعیین کننده ای در روند قیمت ارزهای دیجیتالی دارد و اکنون به روزرسانی جدید شبکه بیتکوین باعث افزایش کارایی شبکه و امنیت کاربران خواهد شد. برخلاف بروزرسانی سال ۲۰۱۷ بیتکوین، آپدیت جدید با مشارکت توسعه دهندگان بیشتری از سراسر جهان انجام شده است. یکی از ویژگی های اصلی این بروزرسانی امکان استفاده از الگوریتم امضای دیجیتال است که که با استفاده از کلیدهای خصوصی امکان کنترل کیف پول بیتکوین را می دهد. این ویژگی باعث می شود ضریب اطمینان دسترسی مالکان به کیف پول خود بیشتر شود.

ویژگی اصلی بعدی آپدیت شبکه بیتکوین مربوط به استفاده از قراردادهای هوشمند است که در قالب آن، قراردادهای هوشمند با حجم کوچک تر و هزینه کمتر قابلیت اجرایی شدن در شبکه بیتکوین را خواهند داشت. تراکنش هایی که در بستر لایتنینگ انجام می شود امکان پشتیبانی از مبالغی در حد یک سنت (یک صدم دلار) را خواهند داشت. به گفته برخی از توسعه دهندگان شبکه لایتنینگ، قرار است به زودی یک آپدیت جدید به این شبکه افزوده شود که هدف آن افزودن جزییات بیشتر به قراردادهای هوشمند خواهد بود. فرد تیل- مدیر موسسه ماراتون دیجیتال هولدینگز- گفت: مهم ترین ویژگی اصلی آپدیت جدید این است که قراردادهای هوشمند در شبکه بیتکوین توانمندتر شده اند. این قراردادها یک نوآوری بسیار مهم در تاریخ ارزهای دیجیتالی محسوب می شود و به کمک آن، استفاده از بیتکوین توسط کسب و کارها افزایش خواهد یافت. هنوز مشخص نیست که بروزرسانی جدید شبکه بیتکوین تا چه میزانی در مقیاس وسیع کارایی داشته باشد. برخی از کاربران نگران اند خاطرات تلخ سال ۲۰۱۳ مجددا تکرار شود زمانی که بروزرسانی آن زمان به دلیل نقایص فنی باعث شد تقریبا نیمی از شبکه بیتکوین در سطح جهان از کار بیافتد.

+کسری تراز عملیاتی باید در بودجه‌ریزی سنواتی حل شود

مهدی طغیانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با اشاره به اینکه حاکم شدن چارچوب آمایش سرزمین بر روی تخصیص‌های بودجه یک قدم بسیار خوب و رو به جلو است، گفت: در تخصیص‌های بودجه‌ای معمولا کنش‌های سیاسی، تخصصی، دستگاه‌ها و … اثرگذار است، مثلا ممکن است در منطقه‌ای بیمارستانی با ابعاد و ویژگی ساخته شود که حتی متناسب با نیازهای آن منطقه نیز نیست که نباید اینگونه باشد. وی ادامه داد: با تدوین بودجه براساس آمایش سرزمینی، اگر قرار باشد مجلس در بودجه سنواتی تخصیص، یارانه و یا وامی بپردازد مبتنی بر سند آمایش سرزمین هزینه خواهد شد. طغیانی تاکید کرد: یکی از مشکلات بر سر راه بودجه‌ریزی آن است که گاهی برای تخصیص‌ها، منابع کافی وجود ندارد و کسری تراز عملیاتی باید در بودجه‌ریزی سنواتی حل شود و محل منابع درآمدی واقعی ابتدا شفاف شود تا بودجه به درستی تخصیص پیدا کند. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد: به طور مثال در بودجه سال جاری حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان وام اشتغالزایی قرار داده شد، حال بگوییم این وام براساس آمایش سرزمینی تخصیص یابد، این موضوع تفاوتی در اصل قضیه ندارد زیرا منابع شفافی برای پرداخت آن وجود ندارد وباید ابتدا مسئله حل شود.

ادامه بالا رفتن تورم در آلمان

نرخ تورم آلمان در ماه اکتبر بالای نرخ هدف گذاری شده دو درصدی باقی مانده است. طبق اعلام مرکز آمار این کشور، متوسط بهای مصرف کننده مثبت ۴.۵ درصد بوده که ۰.۴ درصد بیشتر از رقم ثبت شده ماه قبل و ۰.۲ درصد بیشتر از انتظارات فعالان اقتصادی بوده است. این نرخ تورم که بالاترین تورم‌های ثبت شده در ۲۸ سال اخیر در این کشور محسوب می‌شود، بیش از همه تحت تاثیر افزایش قیمت بخش انرژی قرار گرفته که نرخ تورم آن به ۱۸.۶ درصد رسیده است. طبق اعلام مرکز آمار آلمان، تورم در بخش مواد غذایی به ۴.۴ درصد رسیده است. متوسط نرخ تورم آلمان در سال‌های ۱۹۵۰ تا ۲۰۲۱ برابر با ۲.۱۱ درصد بوده است که بالاترین رقم مربوط به اکتبر ۱۹۵۱ با ۱۱.۵۴ درصد و کمترین نرخ تورم نیز تورم منفی ۷.۶۲ درصدی ماه ژوئن سال ۱۹۵۰ بوده است.

بر مبنای ماهانه نیز تورم آلمان در این ماه ۰.۵ درصد اندازه‌گیری شده که ۰.۴ درصد بیشتر از تورم ماه قبل بوده است. هسته تورمی که تغییرات قیمت مربوط به گروه مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات آن‌ها در نظر نمی‌گیرد، در این ماه به ۱.۹ درصد رسیده است. همچنین به مانند بسیاری از دیگر کشورهای اروپایی، نرخ تورم در اسپانیا افزایش پیدا کرده است؛ به گونه‌ای که تورم سالانه این کشور تا پایان ماه اکتبر با ۱.۴ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۵.۴ درصد رسیده است. این نرخ تورم که بیشترین نرخ تورمی اسپانیا در طول ۲۸ سال اخیر محسوب می‌شود، بیش از همه تحت افزایش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته است که تورم آن به ۱۲.۳ درصد رسیده است. تورم بخش لباس و پوشاک نیز به ۱۱.۱ درصد است. در بین دیگر بخش ها، نرخ تورم در بخش فرهنگ و آموزش به ۱.۳ درصد و در تنباکو به ۰.۸ درصد رسیده است. نرخ تورم ماهانه در اسپانیا با ۰.۹ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۱.۸ درصد رسیده است. متوسط نرخ تورم اسپانیا در بازه زمانی ۱۹۸۰ تا ۲۰۲۱ معادل ۳.۴۱ درصد بوده که بالاترین تورم ثبت شده، مربوط به ماه اکتبر ۱۹۸۰ با ۱۵.۵ درصد و کمترین تورم نیز مربوط به ماه سپتامبر ۲۰۰۹ با منفی ۱.۶ درصد بوده است.

+عمده دلیل گران بودن پوشاک ایرانی

نایب رئیس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران در مورد بالا بودن نرخ پوشاک ایرانی، گفت: تولیدکننده ایرانی برای تأمین مواد اولیه و قیمت این مواد در داخل و خارج دچار مشکل است. بنابراین یک بخش عمده از بهای تمام شده کالا در حوزه پوشاک مربوط به مواد اولیه است و بالاخره با توجه به نرخ تورم، بهره‌های بانکی و هزینه‌های تولید و فروش، تولید باید صرفه اقتصادی داشته باشد. نامی اظهار کرد: مؤلفه‌های اقتصاد کلان در گران بودن پوشاک ایرانی تأثیرگذار است. در واقع علاوه بر مشکلات داخلی اقتصاد کشور، وضعیت اقتصادی استانداردی در حوزه خارجی هم نداریم که همه این موارد دست به دست هم می‌دهند و مشکلاتی را ایجاد می‌کنند. /مهر

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع