گلچین اقتصادی روز…دو فوریت لایحه حذف ارز ترجیحی
گلچین اقتصادی روز…دو فوریت لایحه حذف ارز ترجیحی

هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم. این پیمانه تیتر‌هایی همچون مجلس با دو فوریت لایحه حذف ارز ترجیحی مخالفت کرد، ایلان ماسک بخش دیگری از […]

هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

این پیمانه تیتر‌هایی همچون مجلس با دو فوریت لایحه حذف ارز ترجیحی مخالفت کرد، ایلان ماسک بخش دیگری از وعده فروش سهامش را عملی کرد، تقویت شاخص کل بورس در دومین روز هفته، روابط عمومی بورس هم خبر از افزایش قیمت خودرو داد، زمان برگزاری مرحله نوزدهم حراج اوراق مالی اسلامی دولتی و آخرین وضعیت طرح واردات خودرو را در بر دارد.

+مجلس با دو فوریت لایحه حذف ارز ترجیحی مخالفت کرد

 به گزارش اقتصاددان به نقل از تابناک ، نمایندگان مجلس با دو فوریت و یک فوریت لایحه حذف ارز ترجیحی مخالفت کردند. این لایحه به صورت عادی در دستور کار مجلس قرار گرفت. به گزارش ایسنا، در جلسه علنی امروز یکشنبه نمایندگان مجلس به بررسی تقاضای دو فوریت لایحه «تامین مطمئن کالاهای اساسی، نهاده‌های دائمی، دارو و تجهیزات پزشکی و سیاست‌های جبرانی برای حمایت از معیشت اقشار آسیب‌پذیر» پرداختند. بعد از توضیحات میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه و اظهارات مخالفان و موافقان دو فوریت لایحه حذف ارز ترجیحی یا لایحه «تامین مطمئن کالاهای اساسی، نهاده‌های دائمی، دارو و تجهیزات پزشکی و سیاست‌های جبرانی برای حمایت از معیشت اقشار آسیب‌پذیر»  به رای مجلس گذاشت. نمایندگان مجلس با ۹۹ رای موافق و ۱۲۷ رای مخالفت و ۷ رای ممتنع از مجموع ۲۴۹ نماینده حاضر با تقاضای دو فوریت مخالفت کردند. مجددا تقاضای یک فوریت به رای مجلس گذاشته شد و این بار هم نمایندگان با ۱۰۲ رای موافق ۱۱۹ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از مجموع ۲۵۰ نماینده، حاضر با بررسی این لایحه به صورت یک فوریت نیز مخالفت کردند. سپس محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس گفت که این لایحه، عادی اعلام وصول می شود.

ایلان ماسک بخش دیگری از وعده فروش سهامش را عملی کرد

رویترز: بر اساس اطلاعات موجود، ایلان ماسک تنها در یک مرحله ۱.۲ میلیون دلار سهام متعلق به خود را به قیمت بیش از ۱.۲ میلیارد دلار در روز جمعه فروخت که آخرین مورد از انبوه معاملات سهام اوست. ایلان ماسک ثروتمندترین فرد جهان و برترین سهام دار شرکت تسلاست که هفته گذشته از تعقیب کنندگان خود در توئیتر در مورد فروش یا عدم فروش ده درصد از سهامش نظرسنجی کرد. تعداد این سهام در زمان ارسال توئیت ایلان ماسک برابر با ۱۷ میلیون سهم بود. ارزش دارایی‌های ایلان ماسک در روزهای اخیر به بیش از یک تریلیون دلار رسیده است. تعداد کل سهامی که ایلان ماسک در هفته منتهی به شنبه فروخته، به ۶.۳۶ میلیون سهم می‌رسد که برابر با ۳۷ درصد از ۱۷ میلیون سهمی است که ماسک برای فروشش برنامه‌ریزی کرده است. بنابراین وی باید حدود ۱۰ میلیون سهم دیگر خود را نیز بفروشد تا وعده‌اش را عملی کند. ارزش سهام تسلا با کاهش ۲.۸ درصدی در روز جمعه به ۱.۰۳۳ دلار به ازای هر سهم رسیده است. این اقدام ایلان ماسک از زمان تأسیس شرکت تسلا در سال ۲۰۱۳ تاکنون بی سابقه بوده است. منتقدان می‌گویند با توجه به برنامه‌های دولت آمریکا برای دریافت مالیات بیشتر از ثروتمندان سهام دار، ماسک قصد دارد از این طریق از میزان مالیاتی که باید بپردازد کم کند. وی تا قبل از آغاز فروش سهامش در تسلا در روزهای اخیر، ۲۳ درصد از کل سهام این شرکت را در اختیار داشت.

تقویت شاخص کل بورس در دومین روز هفته

در حالی که روز گذشته، شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۱۷۳۰۱ واحدی معادل ۱.۱۹ درصدی به یک میلیون و ۴۳۹ هزار و ۱۷۸ واحد رسید، حال در معاملات امروز و در لحظه انتشار این پیمانه، نماگر کل بورس با رشد بیش از ۶۷۰۰ واحدی همراه شده است.

+ارزش سهام عدالت چقدر شد؟

نبض بورس نوشت: در پایان معاملات دیروز بازار سهام، ارزش سهام عدالت به ۱۲ میلیون و ۶۰۱ هزار و ۵۶۳ تومان رسید که نسبت به روز معاملاتی گذشته ۲ درصد معادل ۲۵۹ هزار و ۲۳۴ تومان کاهش داشت. با احتساب این موضوع، ارزش ۶۰ درصد قابل فروش سبد ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت به ۷ میلیون و ۵۶۰ هزار و ۹۳۷ تومان رسیده است.

ارزش سهام عدالت ۲۲ آبان | چرا قیمت سهام عدالت افت کرد؟

+زمان برگزاری مرحله نوزدهم حراج اوراق مالی اسلامی دولتی

مرحله نوزدهم حراج اوراق مالی اسلامی دولتی روز سه شنبه مورخ ۲۵ آبان ماه ۱۴۰۰ اجرا می‌شود.

به گزارش بانک مرکزی، کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق مالی اسلامی توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی و پیرو اطلاعیه منتشر شده مورخ ۱۴۰۰.۸.۱۵ این بانک، مرحله نوزدهم حراج اوراق مالی اسلامی دولتی به منطور فروش به بانک‌ها، موسسات اعتباری غیربانکی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه را در روز سه‌شنبه ۲۵ آبان‌ماه ۱۴۰۰ اجرا می‌کند. بر اساس اعلام وزارت امور اقتصادی و دارایی، اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن‌دار و با تواتر پرداخت سود شش‌ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) و به شرح جدول زیر است.

پیش بینی مهم رئیس کل بانک مرکزی از آینده بازار ارز/ روش محاسبه دستمزد اشتباه است؛ هزینه سبد معیشت خانوار کارگری بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان/ خبر مهم برای متقاضیان مسکن در ۱۱ کلانشهر

+روابط عمومی بورس هم خبر از افزایش قیمت خودرو داد

محمد هادی سلیمی زاده مدیر روابط عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار در یادداشتی در فضای مجازی نوشت: «موضوع اصلاح قیمت خودرو طی چند روز آینده مصوب می‌شود. با پیگیری‌های وزیر محترم اقتصاد و ریاست سازمان بورس، پس از جلسات فشرده دیروز با وزارت صمت و امروز با ریاست محترم جمهور و معاون اول، مقرر شد اصلاح قیمت خودرو طی چند روز آینده مجدداً در ستاد تنظیم بازار بررسی و اعمال شود.»

+طرح واردات خودرو در کمیسیون صنایع نهایی شد

سیدجواد حسینی کیا نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به رفع ایرادات طرح ساماندهی صنعت خودرو در کمیسیون متبوعش، گفت: پس از اینکه شورای نگهبان به مصوبه قبلی مجلس درباره واردات خودرو ایراداتی وارد کرد، کمیسیون صنایع و معادن پس از برگزاری جلسات متعدد با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، نمایندگان خودروسازان، قطعه‌سازان و بانک مرکزی و اعضای شورای نگهبان، هفته گذشته اصلاحات این طرح را نهایی و در نتیجه مصوبه کمیسیون را برای بررسی به صحن علنی مجلس ارسال کرد. نماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی در تشریح اصلاحات انجام گرفته از سوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، توضیح داد: بر اساس مصوبه کمیسیون، هر فرد حقیقی و یا حقوقی می‌تواند به ازای صادرات خودرو، قطعات خودرو یا سایر کالاها و خدمات مرتبط با انواع صنایع نیرو محرکه یا از طریق ارز اشخاص با منشأ خارجی مورد تائید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به واردات خودرو نسبت به تنظیم بازار اقدام کند.

وی با اشاره به نهاد تصمیم‌گیر برای تعیین تعداد خودروهای وارداتی، اضافه کرد: شاخص کیفیت و مصرف سوخت خودروهای وارداتی و نیز سقف تعداد مجاز واردات آن‌ها (متناسب با مابه التفاوت تولید داخل و تقاضای موثر آن‌ها طی یک سال گذشته)، سالانه با پیشنهاد وزارت صمت و با تایید هیات وزیران تعیین می‌شود. این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: هرچند باید از تولیدات داخل حمایت کرد، تولید داخل توان پاسخ به نیاز بازار را ندارد، باید این تقاضا را با عرضه خودروهای وارداتی تامین کرد، این موضوع موجب شد که کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اصلاح طرح ساماندهی صنعت خودرو، واردات مدیریت شده این کالا را کلید بزند. نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: با واردات مدیریت شده، بازار تعدیل خواهد شد و حتی خودروسازان نیز برای تولید خودروهای باکیفیت‌تر تشویق می‌شوند.

+پیش بینی مهم رئیس کل بانک مرکزی از آینده بازار ارز

علی صالح آبادی رئیس ‌کل بانک مرکزی، با بیان اینکه اکنون خوشبختانه در حوزه بازار ارز از یک ثبات نسبی برخوردار هستیم، گفت: از برنامه های جدی بانک مرکزی بحث برگشت ارز حاصل از صادرات غیرنفتی و عرضه آن در سامانه نیماست که در حال انجام است. وی ادامه داد: در هفت ماه و نیم ابتدایی امسال نسبت به کل سال گذشته، عرضه ارز در سامانه نیما بیشتر انجام شده و این موضوع حاکی از آن است که وضعیت درآمدهای ارزی کشور و ورود ارز حاصل از صادرات به چرخه تجاری کشور نسبت به قبل بهبود پیدا کرده است. ورود ارز به کشور یک نقطه مثبت بوده و این سیاست را حتما تداوم خواهیم داد. صالح آبادی در ادامه گفت و گو با خانه ملت، با تاکید بر اینکه ارز حاصل از صادرات نفت، میعانات و گاز نیز در بازار عرضه می شود، اظهار کرد: مشکلات و موانع یکسری از وجوهی که در خارج از کشور محدودیت استفاده داشت، رفع می‌شود و تا کنون وضعیت خوبی در این زمینه وجود دارد. باز شدن این موضوع هم توانسته به میزان عرضه ارز ما در بازار کمک کند. رئیس ‌کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه بحث رفع تعهد ارزی از واردکنندگان برای ما بسیار اهمیت دارد و جزو سیاست های بانک مرکزی است و دنبال خواهد شد، گفت: در بازار متشکل ارزی عرضه و تقاضا به شکل متعادلی وجود دارد و آن را نیز تقویت می‌کنیم و فکر می‌کنم بازار ارز وضعیت متعادلی را در آینده داشته باشد.

+آزادسازی منابع مسدودی ایران تایید شد

مصطفی قمری وفا، مدیر روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: بانک مرکزی امروز حدود یک میلیارد دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی اختصاص داد. روند تامین ارز تجاری به صورت روان در جریان است و بخشی از این یک میلیارد دلار تخصیص یافته به واردات کالاهای اساسی، از محل منابعی است که به تازگی در دسترس بانک مرکزی قرار گرفته است.

این در حالی است که به تازگی مطرح می‌شود که بیش از ۳.۵ میلیارد دلار مسدود شده‌ی ایران در یکی از کشورها آزاد و در حال ورود به چرخه تجاری کشور است.

+روش محاسبه دستمزد اشتباه است؛ هزینه سبد معیشت خانوار کارگری بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان

تاجیک عضو شورای عالی کار با بیان اینکه همیشه نسبت به تورم یک سال عقب هستیم، ادامه داد: نرخ تورم امسال را مدنظر قرار می‌دهیم و بر آن اساس دستمزد سال بعد را محاسبه می‌کنیم؛ این موضوع یکی از دلایل عقب افتادگی دستمزد است. تاجیک گفت: ما باید بیشتر روی هزینه زندگی کارگران کار کنیم. ضمن اینکه باید تورم هزینه‌ها را حساب کنیم نه تورم درآمد را. ما هر سال به شرکای اجتماعی اعلام می‌کنیم که دلیل عقب افتادگی دستمزد، به دلیل اشتباه بودن روش محاسبه دستمزد است. باید تورم را روی هزینه‌های زندگی محاسبه و میزان افزایش را روی دستمزد اعمال کنیم اما مثلاً می‌گویند ۳۵ درصد تورم است و این درصد را روی درآمد محاسبه می‌کنند. وی افزود: امیدواریم در دولت جدید تغییر روشی در محاسبه داشته باشیم و هزینه زندگی را به عنوان اولویت اول بررسی کنیم.

عضو شورای عالی کار در مورد هزینه سبد معیشت کارگران، اظهار کرد: با توجه به آمار جامعه کارگری، هزینه سبد معیشت خانوار کارگری بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان و میانگین ۱۱ میلیون تومان است. بهترین راهکار برای نزدیک شدن درآمد به هزینه این است که دولت یک برنامه بلندمدت ۵ ساله تعریف و اعلام کند که به تدریج در این ۵ سال درآمد کارگران به هزینه نزدیک می‌شود. تاجیک گفت: در حال حاضر ۳۰ درصد از هزینه زندگی کارگران از طریق دستمزدشان پوشش داده می‌شود. توقع از دولت این است که به شعارهای پیش از انتخابات جامه عمل بپوشانند، زیرا با حرف این موضوع حل نمی‌شود. /مهر

+خبر مهم برای متقاضیان مسکن در یازده کلانشهر

بر اساس اعلام معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی افرادی که ساکن برخی کلانشهرها هستند این امکان را دارند که در شهرهای‌جدید ثبت‌نام کنند. همچنین متقاضیانی که در این مدت ثبت‌نام کرده‌اند، اما شهرهای دیگری را انتخاب کرده‌اند، می‌توانند ثبت‌نام قبلی خود را در سامانه لغو کرده و انصراف بدهند و مجدد با انتخاب درست شهر جدید، ثبت‌نام کنند. معاونت مسکن و ساختمان در اطلاعیه‌ای از امکان ثبت نام متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن در ۲۸ شهر جدید در یازده استان خبر داد و تاکید کرد: ثبت ‌نام متقاضیان مسکن در یازده کلانشهر در شهرهای جدید انجام می‌شود. معاونت مسکن و ساختمان همچنین نحوه ثبت‌نام متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن را در برخی از کلانشهرها را اعلام کرد.

اسامی کلانشهرها و شهرهای جدیدی که امکان ثبت‌نام نهضت ملی مسکن برای آنها فراهم شده است به شرح زیر است:

استان آذربایجان شرقی ساکنان تبریز در شهر جدید سهند

استان اصفهان ساکنان شهرهای شهرستان اصفهان در شهرهای جدید فولادشهر، شهر جدید بهارستان و شهر جدید مجلسی، ساکنان شهرستان های لنجان، نجف آباد، فلاورجان و خمینی شهر در شهر جدید فولادشهر، ساکنان کلیه شهرهای استان اصفهان در شهر جدید مجلسی

ساکنان شهرهای استان البرز (به غیر از شهر نظرآباد) در شهر جدید هشتگرد

استان بوشهر ساکنان شهر بوشهر در شهر جدید عالیشهر، ساکنان شهر های عسلویه، نخل تقی و چاه مبارک در شهر جدید نایبند

استان تهران ساکنان شهر تهران در شهرهای جدید پرند، ایوانکی، هشتگرد، رباط‌کریم و پاکدشت، ساکنان شهر قیام دشت در پاکدشت، ساکنان شهرهای شهرستان های شهریار، بهارستان، ملارد، ری و قدس در شهر جدید پرند

استان خراسان رضوی ساکنان شهر مشهد در شهرهای جدید گلبهار و بینالود، ساکنان شهرهای شهرستان چناران در شهر جدید گلبهار و ساکنان شهرهای شهرستان نیشابور در شهر جدید بینالود-ساکنان کلیه شهرهای استان خوزستان در شهرهای جدید شیرین‌شهر و رامین

استان سمنان ساکنان شهر سمنان در شهر سمنان و شهر جدید ایوانکی، ساکنان شهرهای شهرستان گرمسار در شهر جدید ایوانکی

استان سیستان‌و‌بلوچستان ساکنان شهر زاهدان در شهرهای زاهدان و شهر جدید رامشار و شهر جدید تیس، ساکنان شهر چابهار در شهر چابهار و شهر جدید تیس، ساکنان شهرهای شهر ستان زابل در شهر جدید رامشار

استان فارس ساکنان شهر شیراز در شهر جدید صدرا

استان مرکزی ساکنان شهرهای شهرستان اراک در شهرهای جدید مهاجران و امیرکبیر، ساکنان شهرهای شهرستان های شازند و خمین در شهر جدید مهاجران و ساکنان شهرهای شهرستان های محلات و دلیجان در شهر جدید امیرکبیر

استان هرمزگان نیز ساکنان شهرهای شهرستان بندر عباس در شهر جدید علوی

ثبت‌نام نهضت ملی مسکن از ۲۸ مهر آغاز شد و به مدت یک ماه و تا ۲۸ آبان ماه ادامه دارد. یادآور می‌شود، سامانه ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن به نشانی saman.mrud.ir  یک ماه بعد از ابلاغ قانون جهش تولید مسکن توسط رییس‌جمهور و از ۲۸ مهرماه به منظور ثبت‌نام و پایش متقاضیان مسکن آغاز به کار کرد. متقاضیان این امکان را دارند تا طی یک ماه و حداکثر تا ۲۸ آبان با داشتن شرایط متقاضی، نسبت به ثبت تقاضای خود برای مسکن اقدام کنند.

 

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع