تاریخ انتشار : چهارشنبه 3 مهر 1398 - 23:08
کد خبر : 889

گزارش رسمی از کاهش قیمت مسکن

گزارش رسمی از کاهش قیمت مسکن

دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی یک روز پس از گزارش مرکز آمار(گزارش مرکز آمار مربوط به فصل بهار بود) جزئیاتی از معاملات مسکن تهران در شهریورماه را اعلام کرد که بر اساس آن اگر چه تعداد معاملات در ماه مورد اشاره نسبت به شهریورماه پارسال ۷۲،۹ درصد کاهش داشته است

دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی یک روز پس از گزارش مرکز آمار(گزارش مرکز آمار مربوط به فصل بهار بود) جزئیاتی از معاملات مسکن تهران در شهریورماه را اعلام کرد که بر اساس آن اگر چه تعداد معاملات در ماه مورد اشاره نسبت به شهریورماه پارسال ۷۲،۹ درصد کاهش داشته است اما متوسط قیمت مسکن تنها ۱،۶ درصد افت نشان داد.

این افت تعداد معاملات شاید در نوع خود بی سابقه باشد اما پیش بینی هایی که گفته می شد قیمت مسکن افت شدیدی پیدا خواهد کرد را بی اثر کرد.

نکته ای که در گزارش دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی به آن به خوبی اشاره شده این است که افت معاملات مسکن در شهریور ماه نسبت به ماه قبل به طور متوسط در هر متر ۲۸۱ هزار تومان بوده است.

*افت ۱۵ درصدی معاملات مسکن در شهریور نسبت به مرداد ماه قبل

بر اساس این گزارش، در شهریورماه سال جاری تعداد معاملات مسکن نسبت به ماه مشابه سال گذشته که ۱۰ هزار و ۵۳۷ فقره بود، معادل ۷۲.۹ درصد کاهش داشته است. همچنین نسبت به ماه قبل از آن (مرداد ۹۸) که ۳ هزار و ۳۶۸ فقره معامله مسکن به ثبت رسیده، معادل ۱۵.۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

*متوسط افت ۲۸۱ هزار تومان در هر متر مربع نسبت به مرداد ماه

دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی همچنین گزارش داده که متوسط قیمت هر متر واحد مسکونی در شهریورماه امسال در تهران را ۱۲ میلیون و ۹۶۹ هزار تومان اعلام کرده که ادامه روند نزولی قیمت مسکن از ابتدای تابستان را در پی دارد؛ ضمن اینکه در شهریورماه امسال نسبت به شهریور سال گذشته که متوسط هر متر مربع واحد مسکونی، ۸ میلیون و ۱۲۲ هزار و ۴۰۰ تومان بود، نرخ مسکن ۳۷.۳ درصد رشد داشته است؛ اما نسبت به ماه قبل از آن (مرداد امسال) که متوسط هر متر واحد مسکونی ۱۳ میلیون و ۱۸۷ هزار و ۳۰۰ تومان بود، کاهش ۱.۶ درصدی به ثبت رسیده است.

گرانترین منطقه تهران مانند ماه‌های گذشته در شهریورماه امسال، منطقه یک پایتخت با متری ۲۴ میلیون و ۸۱۰ هزار و ۴۰۰ تومان بود که تقریبا معادل متوسط قیمت مسکن در فروردین ماه امسال به حساب می آید. از سوی دیگر، در رتبه دوم نیز منطقه ۳ با میانگین هر متر ۲۲ میلیون و ۶۷۳ هزار و ۶۰۰ تومان قرار گرفته است.

ارزانترین منطقه تهران در شهریورماه امسال، منطقه ۱۸ با متوسط هر متر مربع ۵ میلیون و ۶۶۳ هزار و ۸۰۰ تومان بود که در رتبه دوم، منطقه ۱۹ با میانگین هر متر ۵ میلیون و ۸۰۳ هزار و ۶۰۰ تومان ایستاده است.

بیشترین تعداد معاملات در منطقه ۵ با ۴۰۴ فقره معامله و میانگین هر متر ۱۵ میلیون و ۱۶۱ هزار و ۷۰۰ تومان در این منطقه به ثبت رسید که نسبت به ماههای اردیبهشت، خرداد، تیر و مرداد امسال، قیمت مسکن در منطقه ۵ کمتر شده است؛ اما تعداد معاملات در این منطقه نسبت به ماه گذشته افزایش داشته است.

کمترین تعداد معاملات مسکن در منطقه ۱۹ و ۲۲ به ترتیب با ۲۳ و ۲۴ فقره معامله به ثبت رسید که در هر دو مورد، نسبت به ماههای گذشته روند نزولی داشته است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

10 − 2 =