چه کسانی امشب یارانه معیشتی می‌گیرند؟/ یک میلیون و ۴۰۰هزار خانواده اضافه شدند
چه کسانی امشب یارانه معیشتی می‌گیرند؟/ یک میلیون و ۴۰۰هزار خانواده اضافه شدند

آخرین بسته معیشتی سال ۹۸ درحالی امشب به حساب مشمولان واریز خواهد شد که تا کنون یک میلیون و ۴۰۰هزار خانواده به تعداد معیشتی بگیران اضافه شده‌اند.

به گزارش اقتصاددان به نقل از اقتصادآنلاین؛ بامداد امشب چهارمین مرحله یارانه معیشتی و آخرین یارانه معیشتی سال ۹۸ به حساب مشمولان واریز خواهد شد.

تا کنون سه مرحله بسته معیشتی پرداخت شده است که در مرحله اول ۱۸میلیون خانوار آن را دریافت کردند، در مرحله دوم تعداد این خانواده ها به ۱۸.۱ میلیون افزایش یافت و در مرحله سوم هم ۷۵۷هزار ۳۲۴ خانوار دیگر یعنی ۲میلیون و ۲۴۷هزار و ۹۴۷ نفر که اعتراض ان‌ها مجددا بررسی شده بود کمک معیشتی اول و دوم و سوم را به صورت همزمان دریافت کردند.

سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی اعلام کرده بود که برای مرحله چهارم هم مشمولان جدیدی شناسایی شدند که لیست آن‌ها ۵اسفندماه دراختیار سازمان برنامه و بودجه قرار خواهد گرفت و از نهم اسفندماه پیامک اعلام اینکه این افراد مشمولان جدید بسته حمایت معیشتی هستند برایشان ارسال خواهد شد.

طبق گفته میرزایی در این مرحله ۲۸۶هزار و ۱۴۹ خانواده جدید به معیشتی بگیران افزوده خواهند شد و این به این معناست که تاکنون یک میلیون و ۴۶۲هزار و ۷۷۷ خانواده به آن ۱۸ میلیون خانواده‌ای که در ابتدا مشمول دریافت بسته معیشتی شناخته شدند اضافه شده است.

حمایت معیشتی به ازای خانوارهای تک نفره ۵۵ هزار تومان، خانوار ۲ نفره ۱۰۳ هزار تومان، خانوار ۳ نفره ۱۳۸ هزار تومان، خانوار ۴نفره ۱۷۲ هزار تومان و خانوارهای ۵نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان خواهد بود.

چه کسانی از بسته معیشتی محرومند؟
سخنگوی ستاد معیشتی اعلام کرده بود: خانوارهای دارای بیش از سه سفر خارجی غیرزیارتی مشمول یارانه معیشتی نمی‌شوند.

همچنین خانوارهایی که دارای واحد مسکونی، شغل و خودرو به طور «همزمان» یا دارای دو واحد ملکی هستند، خانوارهای دارای ملک به ارزش ۱۲ میلیارد ریال در تهران و کلان‌شهر‌ها و ۹ میلیارد ریال در سایر شهرستان‌ها، دارای خودروی سواری به ارزش بیش از ۳ میلیارد ریال یا خودروی عمومی با ارزش بیش از ۴ میلیارد ریال، خانوارهای دارای بیش از سه سفر خارجی غیرزیارتی، کارفرمایان دارای بیش از سه بیمه‌پرداز و گیرندگان تسهیلات بانکی جمعاً به مبلغ بیش از ۳ میلیارد ریال که در حال بازپرداخت اقساط باشند، مشمول بسته معیشتی نمی‌شوند.

یارانه نقدی و معیشتی ادغام می‌شود؟
در حالی که مجلس چندی پیش طرحی برای ادغام یارانه معیشتی و نقدی ارائه داده بود اما وزیر کار با آن مخالفت کرد و گفت این کار به ضرر اقشار ضعیف جامعه است.

بر اساس این طرح قرار است یارانه معیشتی به ۲۷هزار تومان کاهش یابد و با ۴۵هزار تومان یارانه نقدی ادغام شود تا در مجموع همه ۷۸میلیون نفر هر کدام ۷۲هزار تومان یارانه دریافت کنند.

این درحالیست که در حال حاضر کسی که هم یارانه نقدی و هم معیشتی دریافت می‌کنند ۱۰۰هزار تومان می‌گیرند.

چند روز پیش، حاجی دلیگانی نماینده مجلس به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: متاسفانه بازگشت به طرح دولت که همان عدم ادغام یارانه‌ها است در مجلس رای نیاورد و هفته آینده این طرح در مجلس بررسی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: اگر ادغام یارانه‌ها در مجلس رای بیاورد سعی می‌کنیم رقم آن را بجای ۷۲هزارتومان به ۱۰۰هزارتومان افزایش دهیم.