چشم انداز آتی بازار سهام
چشم انداز آتی بازار سهام

کاهش قیمت دلار در داخل و چشم انداز پیش روی صنایع دلاری و ریالی در داخل این روزها که بحث روزهای قبل از برجام که سال ۹۳ نیز مطرح بود گرم شده است چند نکته را باید در نظر داشت . اول اینکه خاطر عزیزان باشد سال ۹۵ قیمت های جهانی رشد قابل توجهی داشتند […]

کاهش قیمت دلار در داخل و چشم انداز پیش روی صنایع دلاری و ریالی در داخل این روزها که بحث روزهای قبل از برجام که سال ۹۳ نیز مطرح بود گرم شده است چند نکته را باید در نظر داشت .
اول اینکه خاطر عزیزان باشد سال ۹۵ قیمت های جهانی رشد قابل توجهی داشتند و متناسبش سهام دلاری هم رشد مناسبی داشتند .با آمدن واکسن کرونا مجدد شاهد رونق اقتصادی در اقتصاد جهانی خواهیم بود و در قیمت های جهانی نمود می کند و این روزها شاهد افزایش قیمت های جهانی هستیم و با توجه به احتمال کمی بهتر شدن روابط بین الملل ما با توجه به آمدن بایدن در آمریکا که هست کاهش قیمت دلار تاثیر زیادی در میزان فروش شرکت ها نخواهد داشت .
در صنایع ریالی هم مثل گروه خودرویی و بانکی در گروه خودرو بعد از سال ها شاهد این هستیم که قیمت کارخانه به بازار نزدیک شده و اتفاق مثبتی است و از لحاظ تکنیکالی هم خودرو را اگر به عنوان لیدر گروه در نظر بگیریم نزدیک به ۲۵ درصد شناوری بالای مقاومت ۳۹۰ جابه جا شده و مشخص است بازی بازارگردان کنترل قیمتی در مرز روانی ۴۰۰ تومان است و احتمالا طی روزهای آینده با نوسانات در همین محدوده شاهد شکست مقاومت خواهیم بود .
در گروه بانکی هم بعد از سال ها تراز بانک ها مثبت شده و امیدواریم با عدم افزایش سود بانکی این روند ادامه دار باشد و بانک ها از لحاظ بنیادی و تکنیکالی در روند مناسبی قرار دارند .
در مجموع انتظار میره این دو گروه سقف های قبلی را در میان مدت بشکنند .
شستا نیز به عنوان یکی از سهم های تاثیر گذار در بازار با حمایت ۲۵۰۰ که از لحاظ ارزشی هم همین حدود ارزنده خواهد بود فاصله چندانی ندارد .
گروه پالایشی هم که با توجه به پالایش یکم در دو سهم لیدر شتران و شپنا توان رشد بیشتر در میانمدت خواهند داشت .
در مجموع با توجه به فشار بر روی پالایش یکم و بازگشایی آن با سود برای سرمایه گذاران
افزایش قیمت های جهانی برای گروه فلزی
تغییر روند در گروه خودرویی و تصمیم بر عرضه خودرو در بورس کالا بعد از مدت ها
همچنین تصمیم دولت بر عرضه ی داراهای بعدی متشکل از گروه خودرویی و بانکی
هم چنین رکود بازارهای موازی که بنظر ادامه دار خواهد بود
برای بازار می توان روند میانمدت مثبتی تا انتخابات ۱۴۰۰ خودمان متصور بود و این روند با نوسانات زیادی همراه خواهد بود .
ضمن اینکه برخی دوستان از اینکه خودرو و شستا منفی هستند و بازار راه خودش را می رود باید گفت اگر خودرو صف فروش بود هم همین معاملات در گروه های دیگر دنبال میشد؟
حرکت بازار دسته جمعی خواهد بود و خیلی از این شاخه به آن شاخه درست نخواهد بود.

 

ع

  • منبع خبر : اقتصاددان