چالش‌های تولیدکنندگان پس از جراحی اقتصادی
چالش‌های تولیدکنندگان پس از جراحی اقتصادی

در فرایند اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها، در کنار توجه به وضعیت معیشت مردم، باید شرایط تولیدکنندگان را نیز به دقت رصد کرد. اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها از زوایای مختلف آثاری بر تولیدکنندگان دارد. هرچقدر آثار این حذف بر توان خرید خانوار و دهک‌های جمعیتی مورد توجه قرار گرفته اما متاسفانه از منظر عرضه و تولیدکنندگان […]

در فرایند اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها، در کنار توجه به وضعیت معیشت مردم، باید شرایط تولیدکنندگان را نیز به دقت رصد کرد. اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها از زوایای مختلف آثاری بر تولیدکنندگان دارد. هرچقدر آثار این حذف بر توان خرید خانوار و دهک‌های جمعیتی مورد توجه قرار گرفته اما متاسفانه از منظر عرضه و تولیدکنندگان به اثرات اصلاح نظام پرداخت یارانه ها توجه نشده است.

اثر اول این اقدام افزایش چشم‌گیر قیمت نهاده‌های ورودی برای تولیدکنندگان اصلی استفاده‌کننده از این نهاده‌ها از جمله تولیدکنندگان ماکارونی، شیرینی و شکلات، دام و طیور و … است. این تولیدکنندگان با تغییر قیمت اساسی در نهاده‌هایی مانند گندم، آرد، شکر، روغن خام، کنجاله و … مواجه می‌شوند که معمولا در حجم بالا استفاده می‌شوند.

در این شرایط تولیدکننده بدون اینکه به منابع جدید مالی دست پیدا کرده باشد برای ادامه فعالیت در همان سطح فعلی ۴ تا ۶ برابر با مواد اولیه گران‌تری مواجه است. اما در این طرح محل تامین نقدینگی که تولیدکننده بدون توقف در تولید و بدون افزایش چشمگیر هزینه‌ها بتواند به ادامه تولید بپردازد مشخص نیست. آیا وضعیت تولیدکنندگان در طول این چند سال با توجه به تورم‌های سنگین و محدودیت تغییرات قیمتی که از سوی دولت بر آن‌ها اعمال شده در سطحی است که امکان تجهیز منابع برای تهیه خوراک ورودی تولیدی‌های خود داشته باشند؟

نتیجه این امر می‌تواند تصمیم‌های محدودکننده از سوی تولیدکنندگان به ویژه در بنگاه‌های کوچک و متوسط باشد. یعنی چون نمی‌توانند کار را پیش ببرند مجبور خواهند شد به دلیل محدودیت منابع سطح تولیدشان را کاهش بدهند که نتیجه آن افزایش قیمت تمام‌شده است. به این ترتیب یک فشار دوباره در مکانیزم قیمت‌گذاری برای تولیدکننده ایجاد می‌شود که با توجه به محدودیتی که دولت برای قیمت‌گذاری تعیین کرده این شرکت در فشار بیشتر برای قیمت‌گذاری قرار می‌گیرد.

در کنار این خواه یا ناخواه با توجه به افزایش عمومی قیمت‌ها و فشارهای تورمی که به فضای کسب‌وکار و زندگی مردم موارد می‌شود دست‌کم در کوتاه‌مدت باید احتمال کاهش مصرف را هم ببینیم. کاهش مصرف یعنی زمینه کاهش قیمت بازاری محصولات. به علاوه کاهش مصرف زمینه کاهش تقاضا و پایین آمدن میزان عرضه را فراهم می‌کند که باز هم فشار آن بر تولیدکننده خواهد بود. بنابراین تولیدکننده از چند وجه دچار گرفتاری است. وقتی برای این موضوع برنامه‌ریزی می‌شد باید نظرات و آسیب‌هایی که متوجه تولیدکنندگان بود دیده می‌شد.

باید مکانیزم‌های تامین مالی از طریق بانک‌ها دست‌کم برای دوره‌ای تسهیل شود تا تولیدکنندگان بتوانند برای مواجهه با این وضعیت منابع مالی مورد نیاز خود را تامین کنند. در مواردی که دولت تامین ماده اولیه را به عهده دارد این تغییر قیمت را به رسمیت بشناسد و اگر علاقه‌مند است که تولید کاهش پیدا نکند باید تسهیلاتی برای پرداخت در گام‌های اول برای تولیدکنندگان قائل شود. همچنین باید در مورد جبران توان خرید و مصرف مصرف‌کنندگان تصمیمات درست و پایدار اتخاذ شود تا از محل کاهش تقاضا گرفتاری بیشتر برای تولیدکنندگان ایجاد نشود.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

  • منبع خبر : اقتصاددان