پیش بینی بورس فردا ۱۶ بهمن ۱۴۰۱
پیش بینی بورس فردا ۱۶ بهمن ۱۴۰۱

بورس تهران در آخرین روزهای هفته گذشته توانست خود را از روند ریزشی خارج کند و اکنون امیدها برای ادامه صعود افزایش یافته است. بورس فردا چگونه خواهد بود؟  برای پیش بینی بورس فردا باید ببینیم چه اتفاقاتی در بورس دیروز رخ داد و چه اتفاقاتی در بورس فردا تاثیرگذار خواهد بود و سپس با توجه […]

بورس تهران در آخرین روزهای هفته گذشته توانست خود را از روند ریزشی خارج کند و اکنون امیدها برای ادامه صعود افزایش یافته است. بورس فردا چگونه خواهد بود؟

 برای پیش بینی بورس فردا باید ببینیم چه اتفاقاتی در بورس دیروز رخ داد و چه اتفاقاتی در بورس فردا تاثیرگذار خواهد بود و سپس با توجه به مجموع این اتفاقات ببینیم چه چیزی در انتظار بورس فردا است.

بورس تهران در روز چهارشنبه، معاملات بسیار کم‌رمق و محتاطی را پشت سر گذاشت و نماگرها نیز در نهایت با یک بازدهی حداقلی کار خود را به پایان برسانند تا به نوعی همچنان شاهد ترکش‌های شوک اخیر به روند بازار سهام باشیم. شاخص کل بورس طی معاملات روز چهارشنبه، کار خود را با یک رشد تنها ۰.۰۴ درصدی به پایان رساند و در سمت دیگر شاخص هم‌وزن که شرایط به نسبت بهتری را سپری می‌کرد، افزایش ۰.۳۱ درصدی را تجربه کرد. ارزش معاملات نیز با کاهش زیادی نسبت به چند وقت اخیر، عدد ۵۰۳۷ میلیارد تومان را به ثبت رساند و با وجود رنگ سبز در نماگرهای قیمتی، شاهد خروج پول ۳۲۰ میلیارد تومانی از سمت کدهای حقیقی بودیم.

حواشی ایجاد شده برای صنعت خودروسازی کشور طی دو هفته گذشته اثرات منفی بزرگی را بر کل بورس تهران گذاشت و موجب شد طی تنها سه روز عددی بالغ بر ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه از سمت کدهای حقیقی از چرخه معاملات سهام خارج شود به طوری که حتی برگشت قیمت سهام از محدوده منفی نیز موجب توقف این خروج پول نشد و تنها سرعت آن را کاهش داد. با این حال اما طی دو روز گذشته خبرهای مثبتی در این زمینه منتشر شد که می‌تواند به بهبود شرایط کلی بورس تهران منجر شود اما همچنان برخی متغیرها چراغ سبز قاطعی را به صعود بورس نمی‌دهند. در ادامه تلاش خواهیم کرد تا با بررسی شرایط متغیرهای تاثیرگذار بر بازار سهام، به پیش‌ بینی بورس فردا بپردازیم.

عقب‌نشینی شورای رقابت؟

به گزارش اقتصاددان به نقل از فردای اقتصاد  ، به قطع می‌توان یکی از دلایل اصلی ریزش بورس تهران طی دو هفته گذشته را به اختلاف نظرهای شورای رقابت در رابطه با عرضه خودرو در بورس کالا نسبت داد که موجب شد بخش عظیمی از خوش‌بینی ایجاد شده از روند اصلاحی سیاستگذاری اقتصادی به خصوص در صنعت خودرو از بین برود. اگرچه در این مدت نیز حمایت‌های بسیاری از صمت سازمان بورس و وزارت صمت برای عرضه خودرو در بورس کالا شکل گرفت اما نگرانی از احتمال تکرار چنین موضوعاتی موجب شد تا نه تنها صنعت خودروسازی بورس تهران بلکه تمامی صنایع دیگر نیز روزهای سرخی را تجربه کنند.

با این حال اما روز پنجشنبه خبری تایید نشده منتشر شد که می‌تواند به تغییر شرایط بازار کمک بسیاری کند. در این خبر ذکر شده که دستورالعمل جدید خودرویی شورای رقابت به اتفاق آرا به تصویب رسیده است و روز یکشنبه به صورت رسمی منتشر خواهد شد. این دستورالعمل چند بند را شامل می‌شود که خبرهای خوبی برای خودرویی‌ها دارد. در این خبر ذکر شده که قرار است قیمت کارخانه‌ای محصولات خودروسازان ۱۰ الی ۲۵ درصد افزایش یابد، با اضافه شدن چند تبصره‌ جدید عرضه خودروهای داخلی و وارداتی در بورس کالا ادامه می‌یابد و طبق نظر شورای هماهنگی و وعده وزارت صمت قرعه‌کشی خودرو از سال ۱۴۰۲ به پایان خواهد رسید. بنابراین بورس تهران روز یکشنبه نگاه ویژه‌ای به این موضوع خواهد داشت و اگر این دستورالعمل به صورت رسمی از سمت شورای رقابت منتشر شود، می‌توان انتظار داشت که موج تقاضای قابل قبولی در بازار شکل بگیرد.

جدال بیم و امید در بازارهای جهانی

روز چهارشنبه نشست فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره برگزار شد که به موجب آن نرخ بهره آمریکا در هشتمین اقدام برای مقابله با اژدهای تورم با افزایش ۰.۲۵ واحد درصدی به ۴.۷۵ درصد رسید. این عدد آخرین بار در سال ۲۰۰۷ تکرار شده بود و فاصله چندانی با سقف خود در آن سال یعنی ۵.۲۵ درصد ندارد. تا قبل از اعلام رسمی نیز، بازارها انتظار یک افزایش ۰.۲۵ واحد درصدی را داشتند و همین موضوع باعث شد تا بازارهای سرمایه‌گذاری با افزایش تقاضا به آن واکنش دهند.

این تقاضا اما مدت زمانی زیادی به طول نیانجامید و بازارهای جهانی و قیمت کامودیتی‌ها در روزی که آمار بیکاری آمریکا برای ماه ژانویه منتشر می‌شد، رنگی سرخ به خود گرفتند. روز پنجشنبه نرخ بیکاری ایالات متحده برای ماه ژانویه (اولین ماه سال ۲۰۲۳ میلادی) منتشر شد و این نرخ بار دیگر در کاهش خود رکوردشکنی کرد و به عدد ۳.۴ درصد رسید که کمترین مقدار از سال ۱۹۶۹ به حساب می‌آید و به نوعی یک رکوردشکنی ۵۴ ساله در این زمینه اتفاق افتاده است. این موضوع نشان می‌دهد که یکی از مهم‌ترین متغیرهای احتمال ایجاد رکود در اقتصاد آمریکا فعلا در وضعیت مناسبی قرار دارد و از داغ بودن بازار کار خبر می‌دهد. کاهش نرخ بیکاری باعث می‌شود که فدرال رزرو با خیالی آسوده‌تر به اقدامات و سیاست‌های انقباضی خود بپردازد و ممکن است او را برای افزایش‌های بیشتر نرخ بهره در نشست‌های بعدی مجاب کند. البته صحبت سران بانک مرکزی آمریکا در نشست اخیری که روز چهارشنبه برگزار شد، نشان داد که به احتمال زیاد و در صورتی که اتفاق خاصی به وقوع نپیوندد، دیگر خبری از افزایش‌های بیش از ۰.۵ درصدی در کار نباشد که خود این موضوع سیگنال مثبتی برای بازارها قلمداد شد.

برگشت بورس از حمایت تکنیکالی

همانطور که در گزارش پیش بینی بورس روز چهارشنبه نیز اشاره شده بود، شاخص کل بورس پس از طی یک دوره نزولی و شکست حمایت‌های خود در محدوده ۱.۶ و ۱.۵۸ میلیون واحدی، حمایت مناسبی را در مرز ۱.۵۳ میلیون واحدی داشت که امروز با برخورد به آن واکنش مثبت نشان داد و با تغییر جهت به سمت بالا همراه شد. همانطور که در تصویر زیر نیز پیداست، شاخص کل بورس در محدوده ذکر شده از حمایت‌های مناسبی همچون حمایت استاتیک و داینامیک (خطوط سبز و آبی)، سقف ابر کومو و نسبت ۶۲ درصد فیبوناچی برخوردار است که همزمانی این دو به تشکیل یک حمایت قدرتمند منجر شده است. بنابراین انتظار می‌رود که این موضوع برای مدتی مانع از ریزش بازار شده و مسیر را صعودی کند.

پیش بینی بورس فردا ۱۵ بهمن ۱۴۰۱
 تحلیل تکنیکالی شاخص کل بورس

بنابر نکات ذکر شده در بالا، پیش بینی می‌شود که بورس فردا در صورت تحقق خبر خودرویی شورای رقابت بتواند روز سبزی را سپری کند که انتظار می‌رود این روند صعودی در گروه‌های کوچک با قدرت بهتری همراه باشد.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع