پیشروی شاخص کل دوام نداشت/ دارویی‌ها، گوی سبقت را از بانک و خودرو ربودند
پیشروی شاخص کل دوام نداشت/ دارویی‌ها، گوی سبقت را از بانک و خودرو ربودند

سوت پایان معاملات بازار سهام در حالی امروز صدا کرد، که شاخص کل تا ارتفاع ۳۳۰ هزار واحد هم پیش رفت و در ادامه راه با اصلاح جزئی همراه شد. اما نکته جالب در پایان دادوستدهای روز جاری پایان پیشتازی خودرویی‌ها وبانکی‌ها در میان گروه‌های برتر صنعتی بود.

نخستین روز معاملات هفتگی بازار سهام در حالی پایان یافت که شاخص کل بورس تهران در ساعات آغازین توانست با رشد چهار هزار واحدی تا ارتفاع ۳۳۰ واحد هم پیشروی کند. به عبارتی دیگر، بازار بازهم تحت تاثیر حجم بالای ورود نقدینگی قرار گرفت و نمادهای تاثیر گذار بر نماگر تا دوساعت پس از شروع معاملات همگی سبز پوش بودند.

اما با گذشت زمان، فشار عرضه وشناسایی سود توسط معامله‌گران، کمی شرایط را تغییر داد و دماسنج بورس تهران با اصلاح کم جان کمی نزولی شد.

همچنین درمیان گروه‌های معاملاتی، بانک‌ها با پیشتازی بانک ملت بیشترین نقش را در روند رو به رشد شاخص کل داشتند. از سویی موضوع بازگشایی «وبملت» کماکان اخبار داغ جریان دادوستدهای بازار سهام قرار دارد و این نماد معاملاتی توانست تا پایان صف خرید قابل توجهی را به خود ببیند و «وبصادر» هم تا یک ساعت پیش از خاتمه جریان دادوستدها، صف خرید ۳۳۷ میلیونی را تشکیل داد.

لازم به ذکر در جریان معاملات روز جاری محصولات چوبی با (۹.۶) درصد توانستند بیشترین بازدهی را به همراه داشته باشند و در مقابل گروه سایر مالی و لیزینگی‌ها با افت (۲.۰۴) کمترین بازدهی را به خود اختصاص دادند.

از سویی نکته قابل توجه معاملات امروز، در میان برترین گروه‌های صنعتی رقم خورد، جایی که دارویی‌ها توانستند پس از مدت‌ها به برتری بلامنازع گروه‌های بانکی و خودرویی خاتمه داده و عنوان برترین گروه این قسمت را ازآن خود کنند.دو گروه عنوان شده (بانکی و خودرویی) هم پس از دارویی‌ها به ترتیب حائز رتبه‌های دوم وسوم شدند و فلزات اساسی که پس از انتشار گزارش‌های ماهانه، عملکرد خوبی را از خود نشان دادند به رده چهارم سقوط کردند.

در پایان باید گفت، شاخص کل بورس تهران با افت حدود۲هزار واحدی نسبت به ساعات آغازین معاملات، در مقایسه با روز چهارشنبه هفته گذشته هزار و ۱۸۸ واحد رشد کرد و به میانه‌های کانال ۳۲۷ هزار واحدی رسید.

ارزش معاملات رقم خورده دو هزارو ۵۶۷ میلیارد تومان و ارزش معاملات خرد هم دو هزارو ۳۲۰ میلیارد تومان به ثبت رسید.

همچنین خرید اشخاص حقیقی هم با رقم ۲۲۵ میلیارد تومان پایان یافت. بیشترین افزایش قیمت هم در میان نمادهای معاملاتی به «چفیبر» و «فباهنر» رسید و آن‌ها توانستند سود بالاتری را برای معامله‌گران به ارمغان آوردند.

گفتنی است در فرابورس هم جریان نزولی آیفکس پایان نیافت و شاخص کل فرابورس ایران در پایان با ۱۷ واحد افت نسبت به روز چهارشنبه هفته قبل به ارتفاع ۴ هزارو ۲۵۵ واحدی عقبگرد کرد. از میان نمادهای فرابورسی «بجهرم» کماکان بیشترین تاثیر مثبت را بر آیفکس داشت و گروه‌ها نفتی با افت نزدیک به ۳۵ واحد دماسنج فرابورس ایران را تنزل دادند. ارزش معاملات فرابورسی هزارو ۲۷ میلیارد تومان و ارزش معاملات خرد نیز ۷۷۶ میلیارد تومان ثبت شد.

  • نویسنده : میلادعبداللهی
  • منبع خبر : اقتصادآنلاین