پیشروی دلار به حوالی مرز ۲۵ هزارتومانی + جدول
پیشروی دلار به حوالی مرز ۲۵ هزارتومانی + جدول

امروز 4 مرداد 1400 عرضه دلار متشکل از مقدار متوسط 44 درصد بالاتر بود، با این وجود قیمت دلار افزایش یافت و به مرز 25 هزار تومان نزدیک شد.

امروز ۴ مرداد ۱۴۰۰ عرضه دلار متشکل از مقدار متوسط ۴۴ درصد بالاتر بود، با این وجود قیمت دلار افزایش یافت و به مرز ۲۵ هزار تومان نزدیک شد.

پیشروی دلار به حوالی مرز 25 هزارتومانی + جدول

اقتصاددان: دلار آمریکا اولین روز بعد از تعطیلات ۶ روزه را با ثبت تغییرات مثبت قیمتی آغاز کرد. قیمت دلار آمریکا در شروع معاملات امروز ۲۴ هزار و ۸۳۰ تومان بود. نرخ دلار در طول معاملات رشد کرد و در آخرین ساعات معاملات به ۲۴ هزار و ۹۸۰ تومان رسید. دلار امروز به کانال ۲۵ هزار تومان وارد نشد، اما انتظارات افزایشی در بازار تقویت شده بودند.

پیشروی دلار به حوالی مرز 25 هزارتومانی + جدول

تحلیل‌گران معتقد بودند در صورتی که نرخ درهم امروز بالای مرز ۶ هزار و ۸۰۰ تومان نوسان کند، می‌تواند به افزایش قیمت دلار کمک کند، قیمت درهم در شروع معاملات امروز روی ۶ هزار و ۸۲۰ تومان قرار داشت و در آخرین ساعات معاملات روی ۶ هزار و ۸۴۰ تومان ایستاد، از این رو درهم احتمالا مانند یک نیروی افزایشی بر قیمت دلار عمل کرد.

افزایش قیمت سکه

قیمت طلا در آخرین ساعات معاملات روز جمعه روی ۱۸۰۲ دلار قرار داشت، نرخ طلا در ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه عصر به وقت ایران روی ۱۸۰۷ دلار ایستاده و قدری رشد کرده بود. قیمت سکه امروز روند افزایشی را دنبال کرد، اما احتمالا علت اصلی افزایش قیمت سکه نه رشد طلای جهانی بلکه افزایش قیمت دلار بود. سکه معاملات امروز را با قیمت ۱۰ میلیون و ۷۱۰ هزار تومان آغاز کرد، در طول معاملات رشد کرد و در آخرین ساعات معاملات امروز روی ۱۰ میلیون و ۹۳۰ هزار تومان قرار گرفت. قیمت سکه از مرز حساس ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان عبور کرد، مرز ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان را نیز پشت سر گذاشت و انتظارات افزایشی در بازار قدری تقویت شدند.

افزایش عرضه دلار نتوانست قیمت دلار را نزولی کند

تحلیل‌گران معتقد بودند حجم عرضه دلار در بازار متشکل امروز اهمیت زیادی داشت و می‌توانست مسیر حرکت قیمت دلار را تعیین کند، امروز عرضه دلار متشکل از آخرین روز کاری هفته گذشته ۶۱ درصد بالاتر بود و روی ۷ میلیون و ۷۹۲ هزار قرار داشت. متوسط عرضه دلار متشکل در ۹۲ روز کاری اخیر ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار به دست می‌آید، عرضه امروز از این رقم ۴۴ درصد بالاتر بود، اما نتوانست مسیر حرکت قیمت دلار را نزولی کند.

پیشروی دلار به حوالی مرز 25 هزارتومانی + جدول

در نتیجه یا تقاضا در اولین روز بعد از تعطیلات خیلی بالا بود و یا اینکه اخبار مربوط به مذاکرات روند قیمت دلار را صعودی کرد. (مهم‌ترین خبر مربوط به مذاکرات شرطی بود که ایران برای آمریکا گذاشت، بر این اساس ایران خواست که خروج آمریکا از توافق منوط به موافقت سازمان ملل باشد و در غیر این این صورت آمریکا نتواند از برجام خارج شود)

پیشروی دلار به حوالی مرز 25 هزارتومانی + جدول

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار آمریکا با وجود افزایش قابل توجه عرضه در بازار متشکل افت کرد، درهم امارات با دلار همراه بود و بالای مرز حساس ۶ هزار و ۸۰۰ تومان نوسان داشت، سکه امامی تحت تاثیر افزایش قیمت دلار رشد کرد و بالای ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قرار گرفت.

  • منبع خبر : اقتصادنیوز