پیام رئیسی به بازار دلار
پیام رئیسی به بازار دلار

قیمت دلار ؛ سکه و طلا در بازار امروز پایین آمد . نرخ حواله درهم نیز امروز نسبت به روز قبل ثابت بود.

قیمت دلار ؛ سکه و طلا در بازار امروز پایین آمد . نرخ حواله درهم نیز امروز نسبت به روز قبل ثابت بود.

اقتصاددان: بازار ارز تهران سومین روز هفته را نزولی آغاز کرد . قیمت دلار در بازار امروز دوشنبه ۷ شهریور ماه نسبت به روز قبل تقریبا ۱۵۰ تومان افت کرد و با ۲۹ هزار و ۴۸۰ تومان به فروش رسید .

در ادامه معاملات نقدی سرعت کاهشی دلار نصف شد و اسکناس‌آمریکایی بر روی ۲۹ هزار و ۵۵۰ تومان قرار گرفت. این قیمت نسبت به عصر دیروز ۸۰ تومان کاهش را نشان می دهد .

روند قیمت دلار در بازارهای همسایه

حرکت قیمت دلار در بازارهای همسایه امروز خلاف جهت همدیگر بود . قیمت دلار هرات در ابتدای معاملات نقدی امروز تقریبا ۲۰۰ تومان پایین آمد و با ۲۹ هزار و ۳۵۰ تومان مبادله شد اما در ادامه معاملات نرخ دلار در بازار یاد شده با ۲۹ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد که نسبت به عصر دیروز رنج بود.

در این میان قیمت دلار در بازار سلیمانیه کانال شکنی کرد و با ۳۰ هزار تومان معامله شد. قیمت مذکور در مقایسه با روز قبل تقریبا ۱۲۰ تومان رشد را نشان می دهد .

قیمت درهم تقریبا ثابت ماند

نرخ حواله درهم نیز امروز نسبت به روز قبل ثابت بود. قیمت درهم امروز در محدوده ۸ هزار و ۱۶۰ تومان مبادله شد . نرخ برابری درهم به دلار امروز ۲۹هزارو ۹۷۱ تومان بود.

درجا زدن نرخ دلار غیر‌رسمی

به عقیده بسیاری از فعالان ارزی، ثبات نسبی نرخ ارز در روز‌های اخیر بازار و درجا زدن نرخ دلار غیر‌رسمی ناشی از تقابل دو نیروی متضاد در انتظارات معامله‌گران است.

طبق مشاهدات به‌عمل‌آمده از فضای بازار در هفته‌های اخیر، پس از انتشار سیگنال‌های امیدوار‌کننده از پاسخ طرفین قرارداد به پیش‌نویس اروپایی، بخش عمده‌ای از معامله‌گران بازار تهران اقدام به تخلیه دارایی‌های ارزی خود به ریال کردند.

سیگنال برجامی به بازار ارز

امروز در بازار ارز تهران جزئیات جدید از پیش نویس احیای برجام برجسته شد. جاناتان لیز در هاآرتص چاپ اسرائیل نوشت

پیش‌نویس توافق هسته‌ای ایران یک فرآیند اجرایی چند مرحله‌ای را تعیین می‌کند. این پیش نویس ۱۶۵ روز را به عنوان چارچوب زمانی قبل از لازم الاجرا شدن توافق هسته ‎ای مشخص کرده است. آزادی زندانیان آمریکایی در ایران قبل از امضای توافقنامه در ازای کاهش تحریم ‎ها انجام می ‎شود. توافق هسته ‎ای تا پس از ۴ دور اعتمادسازی بین واشنگتن و تهران اجرایی نخواهد شد.

رویترز هم به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد ایران تهدید کرده توافق هسته‌ای را تا زمان بسته شدن پرونده تحقیقات آژانس درباره سایت‌های مشکوک اتمی، اجرایی نمی‌کند.

سیگنال رئیسی به بازار دلار

البته امروز همزمان با هفته دولت، نشست خبری رئیسی با رسانه های داخلی و خارجی برگزار شد.سید ابراهیم رئیسی در نشست امروز گفت : بدون حل و فصل مسائل پادمانی، توافق معنا ندارد. رئیس جمهور گفت: هیچ فایده‌ای برای دیدار با «بایدن» نه برای ایران و نه برای ملت ایران وجود ندارد.

رئیسی همچنین گفت: تاکید ما در مذاکرات به آنها رفع تحریم‌هاست. ما در مذاکرات به رفع تحریم‌ها به صورت پایدار و راستی آزمایی اطمینان بخش تاکید کردیم.

رئیس جمهور با تاکید براینکه مسأله بلوکه کردن ظالمانه و غیرقانونی پول‌های ایران در کشورهای دیگر را به رسمیت نشناختیم، گفت: برای آزادی سازی پول‌های ایران با کشورهای مختلف مذاکره کردیم و برخی از پول‌های بلوکه شده را توانستیم آزاد کنیم اما دسترسی به برخی از این پول‌ها با اقدامات غیرقانونی آمریکا با محدودیت همراه است.

ریزش قیمت طلا در بازار

قیمت اونس طلا امروز در مقایسه با دیروز ۱۶ دلار پایین آمد. قیمت طلا در بازار جهانی امروز ۱۷۲۳ دلار بود . در بازار داخلی ایران هم قیمت طلا ۱۸ عیار ظهر امروز به مسیر کاهشی روز گذشه ادامه و بار دیگر در سراشیبی قرار گرفت. قیمت طلا ۱۸ عیار در زمان نوشتن این گزارش با ۷هزار و ۱۰۰ تومان کاهش با ۱ میلیون و۲۶۱ هزار و ۷۰۰ تومان مبادله شد .

مرز حساس در بازار سکه

قیمت سکه در ابتدای معاملات امروز مرز حساس ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را از دست داد و بر روی ۱۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان قرار گفت اما در نیمه روز دوباره به ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید . این قیمت در مقایسه با دیروز بیش از ۶۰ هزار تومان کاهش را نشان می دهد .

برخی از فعالان بازار سکه معتقدند که فلز گران بهای داخلی در موقعیت حساسی قرار گرفته است.به باور آنها در صورتی که قیمت سکه محدوده ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را از دست دهد این امر ممکن است موجب افزایش فروش ها در بازار شود و به تبع آن سکه تا نیمه کانال ۱۳ میلیون تومان کاهش پیدا کند.

اما اگر قیمت سکه در مرز ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تثبیت شود احتمال رسیدن آن به ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان وجود خواهد داشت.

ارزش ذاتی سکه امروز یک کانال عقب نشینی کرد و به کانال ۱۱ میلیون تومان برگشت .ارزش ذاتی فلز گران بهای مذکور امروز ۱۱ میلیون و ۹۸۶ هزار تومان بود و حباب سکه ۱۵ درصد بود .