پول های درشت در بورس
پول های درشت در بورس

شاخص های بورس و فرابورس در این هفته هم با افت مواجه شدند. اما میزان افت شاخص کل بورس بیشتر از افت شاخص هم وزن بود.

شاخص های بورس و فرابورس در این هفته هم با افت مواجه شدند. اما میزان افت شاخص کل بورس بیشتر از افت شاخص هم وزن بود.

اقتصاددان: در هفته جاری با وجود اینکه بسیاری از نمادها به دلیل برگزاری مجامع خود متوقف بودند، شاخص کل بورس ۱۸ هزار واحد افت معادل ۱٫۲۲ درصد کاهش را تجربه کرد.

همچنین شاخص هم وزن ۳ هزار واحد معادل ۷۹ صدم درصد کاهش یافت و شاخص فرابورس نیز ۲۶۸ واحد معادل ۱٫۳۵ درصد افت را تجربه کرد.

افت بیشتر شاخص کل در مقایسه با شاخص هم وزن نشان می دهد نمادهای کوچک بازار در این هفته وضعیت بهتری داشته اند و میزان افت نمادهای بزرگ و شاخص ساز بیشتر از سایر نمادها بوده است.

بدترین هفته از نظر ارزش معاملات

هفته گذشته بدترین هفته از نظر ارزش معاملات در سال ۱۴۰۱ بود اما این هفته از هفته گذشته هم بدتر بود. در ۴ روز معاملاتی این هفته، حتی در یک روز هم ارزش معاملات به بالای ۳۰۰۰ میلیارد تومان نرسید.

در روزهای اول و دوم معاملاتی هفته ارزش معاملات خرد به ترتیب ۲۹۰۰ و ۲۶۰۰ میلیارد تومان بود اما در روزهای سوم و چهارم معاملات رقم های ۱۸۰۰ و ۱۴۵۰ میلیارد تومان ثبت شد که این رقم ها رکورددار پایین ترین ارزش معاملات روزانه هستند.

البته در کاهش ارزش معاملات خرد این هفته باید متوقف بودن بسیاری از نمادها به دلیل برگزاری مجامع را در نظر گرفت.

خروج پول حقیقی ها در پنج هفته متوالی

برای پنجمین هفته متوالی، خروج پول حقیقی ها به طور متوالی در بازار رخ داد. این هفته در تمام ۴ روز معاملاتی، حقیقی ها پول خود را از بازار خارج کردند تا رکورد خروج پول آن ها به پنج هفته متوالی برسد.

در روزهای شنبه و یکشنبه خروج پول حقیقی به میزان ۳۰۰ و ۵۰۰ میلیارد تومان بود و در روزهای سه شنبه و چهارشنبه عددهای ۳۰۰ و ۴۰ میلیارد تومان ثبت شد. کاهش چشمگیر شدت خروج پول حقیقی ها از بازار در روز چهارشنبه قابل توجه بود.

تمایل حقیقی ها به دریافت سود تضمین شده

در هفته جاری بیش از ۴۶۰ میلیارد تومان پول حقیقی ها به اوراق بدهی و صندوق ها تزریق شد. در روز شنبه حقیقی ها ۱۸ میلیارد تومان به این ابزارهای مالی تزریق کردند و در روز سه شنبه ۱۴ میلیارد تومان از آن ها خارج کردند.

اما در روزهای یکشنبه و چهارشنبه به ترتیب ۲۲۰ و ۲۴۰ میلیارد تومان پول به اوراق بدهی و صندوق ها تزریق شد که این نشان می دهد همچنان سرمایه گذاران حقیقی ترجیح می دهند پول خود را در ابزارهایی که سود تضمین شده پرداخت می کنند سرمایه گذاری کنند.

طلسم ضعیف بودن خریداران حقیقی شکسته شد

پس از سه هفته متوالی که قدرت فروشندگان حقیقی بیشتر از قدرت خریداران حقیقی بود، این هفته سرانجام در دو روز معاملاتی قدرت خریداران حقیقی از فروشندگان حقیقی بیشتر شد.

در روز شنبه شاخص قدرت خریداران حقیقی به عدد ۱٫۰۷ رسید و در روز چهارشنبه نیز این شاخص عدد ۱٫۱۷ را ثبت کرد.

البته در روزهای یکشنبه و سه شنبه قدرت فروشندگان بیشتر بود و عددهای ۰٫۹۱ و ۰٫۸۵ برای شاخص قدرت خریداران حقیقی به ثبت رسید.