ورود ۲۰ شرکت جدید به بازار سرمایه
ورود ۲۰ شرکت جدید به بازار سرمایه

به گزارش اقتصاددان: امشب ۱۷ تیرماه در برنامه گفت و گوی ویژه خبری،  بازار داغ سرمایه و ضرورت توسعه زیرساخت های آن با حضور  مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و کارشناسان بازار سرمایه  بررسی شد. خدابخش مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس با اشاره به روند صعودی بورس و استقبال شرکت ها […]

به گزارش اقتصاددان: امشب ۱۷ تیرماه در برنامه گفت و گوی ویژه خبری،  بازار داغ سرمایه و ضرورت توسعه زیرساخت های آن با حضور  مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و کارشناسان بازار سرمایه  بررسی شد.

خدابخش مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس با اشاره به روند صعودی بورس و استقبال شرکت ها برای ورود به این بازار تصریح کرد: حدود ۲۰ شرکت جدید در حال ورود به بازار سرمایه هستند.

او با تاکید بر ضرورت آموزش درست برای ورود سرمایه گذاران به این بازار گفت: افرادی که تصور حرفه‌ای بودن می‌کردند سودشان کمتر از کسانی بود که بلندمدت فکر کردند.

مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس با اشاره به اینکه تراکنش هایی که در بورس ما اتفاق می افتد در هیچ کجای دنیا رخ نمی دهد ادامه داد: یکی از علل رشد بازار بورس، نقدینگی بالا است.

او خاطرنشان کرد: فردا عرضه اولیه  در بورس خواهیم داشت. در سال ۹۹، هفت شرکت وارد بازار سرمایه شدند که ما شفافیت و صورت مالی شرکت ها را بررسی می کنیم.
خدابخش افزود: بازار سرمایه پر رونق است و ما نمی‌توانیم از یکسری از آیتم ها و شفافیت ها چشم پوشی کنیم.
او تصریح کرد: رکود در سایر بازار‌ها و نقد شوندگی پایین در آن‌ها در رشد بازار تأثیرگذار بوده است لذا عوامل متعددی سبب رشد بازار سرمایه شده است.

این مقام مسئول گفت: افراد برای حفظ ارزش پول شان وارد بازار سرمایه می‌شوند، سرمایه‌گذار باید به سودآوری شرکت‌ها و ارزش دارایی آن توجه کنند و نسبت به آینده شرکت‌ها امید داشته باشند تا امکان رشد ایجاد شود.

خدابخش با اشاره به اینکه باید با علم به بازار سرمایه ورود پیدا کرد افزود: شرکت مدیریت فناوری بورس مشغول انجام عملیات معاملات است و همکارانم به صورت ۲۴ ساعته در حال تلاش هستند تا با مشکل مواجه نشویم.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس با اشاره به اینکه رشد و توسعه بورس شتابان است ادامه داد: ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در آخرین عرضه اولیه شرکت کردند، لذا باید  فرهنگ سازی مناسبی هم صورت گیرد.

او با اشاره به اینکه شرکت‌های کارگزاری باید بزرگ شوند افزود: ۱۰۸ کارگزاری در سطح کشور داریم، به طوری که باید شعبات و آی تی کارگزاری‌ها گسترش پیدا کند.

خدابخش افزود: سازمان بورس اوراق بهادار ترغیب و پیگیری می کند تا بحث الکترونیک و گسترش شعبات از سوی کارگزاری ها دنبال شود.

رشد ۱۴۸ درصد شاخص بورس در ۳ ماه نخست امسال

 

زمانی کارشناس بورس بیان کرد: شاخص کل بورس طی ۳ ماه نخست امسال ۱۴۸ درصد رشد داشته و حجم معاملات روزانه بین ۲۰ تا ۲۵ هزار میلیارد تومان است.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: حجم نقدینگی جدید بورس در ۳ ماهه اول امسال ۵۰ هزار میلیارد تومان بوده است که با  حجم نقدینگی  جدید کل سال ۹۸ در این بازار برابری می کند.

او افزود: با ورود این حجم نقدینگی و استقبال سرمایه گذاران روند حرکتی بازار رو به بالا است. البته شاهد اصلاحات موقت در این بازار هستیم.

زمانی گفت: با حمایت های دولت شاخص بورس همچنان صعودی خواهد بود.

فرایند پذیرش شرکت ها در بورس مشکل دارد

محمد رضاصادقی مقدم عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه فرایند پذیرش شرکت ها در بورس مشکل دارد افزود: در همه جای دنیا امر پذیرش بر عهده شرکت‌های بورس است. از حدود یک ماه گذشته سازمان بورس رویه خود را تغییر داده است و دستورالعمل جدیدی را اتخاذ کرده است.

او با بیان اینکه تمام بند‌های حسابرسی یک شرکت اولیه باید مشخص باشد و بعد در بازار پذیرش شود خاطرنشان کرد: تمام تلاش برای رشد مستمر بازار است. پول‌هایی که وارد بازار سرمایه می‌شود ریسکی است، رفتار معاملات نشان دهنده این است که پول‌ها به صورت هوشمند عمل نمی‌کنند و تغییر نوسان برخی از سهام‌ها در عرض چند ثانیه گویای این است که در سرمایه گذار ترس وجود دارد.

صادقی مقدم افزود: به کمک دانشگاه‌های تراز اول باید به سمت توسعه سامانه معاملات بومی برویم. کارگزاری‌ها را باید کم کم سهامی عام کنیم تا سهام شرکت‌های کارگزاری خریداری شوند.ع/ باشگاه خبرنگاران جوان